Direktiivi 2009/81/EY
I kohta: Hankintaviranomainen/-yksikkö
II.1)Kuvaus
II.1.1)Hankintaviranomaisen sopimukselle antama nimi:
Maanrakennustyöt Puolustuskiinteistöt Itä-Suomen palvelualue Kouvola, Mikkeli, Lappeenranta, Hamina ja Itäisen Suomenlahden saaret
II.1.2)Sopimuksen tyyppi sekä toteutus-, toimitus- tai suorituspaikkaRakennusurakat
Toteutus
NUTS-koodi FI1C4 Kymenlaakso,FI1C5 Etelä-Karjala,FI1D1 Etelä-Savo
II.1.4)Tietoa puitejärjestelystä Puitejärjestely useampien toimijoiden kanssa
II.1.5)Lyhyt kuvaus sopimuksesta tai hankinnasta (hankinnoista):
Tämä on Puolustuskiinteistöjen Itä-Suomen palvelualueen maanrakennustyöt hankinnan osallistumispyyntö (osallistumisvaihe).
Puolustuskiinteistöt pyytää ehdokkaita lähettämään osallistumishakemuksen maanrakennustöiden hankintaan koskevaan hankintamenettelyyn.
Hankinnan kohteena ovat maanrakennustyöt ja niihin liittyvät aputyöt Puolustuskiinteistöjen Itä-Suomen palvelualueella.
Hankittavat työt/urakat ovat sisällöltään, kooltaan, ja kustannuksiltaan erityyppisiä. Pienempiä töitä tehdään pääsääntöisesti tuntihinnalla ja isompia urakkatöitä kokonaishinnalla.
Hankintaan liittyy turvallisuusvaatimuksia, jotka ilmenevät turvallisuussopimuksesta. Vaatimuksiin sisältyy henkilöiden hyväksyttämismenettely, johan liittyy yhtenä osana perusmuotoisen turvallisuusselvityksen tekeminen.
Hankinnan kohde on kuvattu tarkemmin liitteessä "Hankinnan kohteen kuvaus".
Puolustuskiinteistöt vastaa puolustushallinnon kiinteisteistöistä, niiden ylläpidosta ja palveluiden järjestämisestä kaikissa turvallisuustilanteissa. Valmius, varautuminen ja vastuullisuus ovat kaiken toiminnan keskiössä.
Hankinnan kohteena oleviin maanrakennustyöurakoihin sovelletaan lakia julkisista puolustus- ja turvallisuushankinnoista (1531/2011) (myöhemmin PUTU-hankintalaki) sillä kyseessä on puolustushankinta seuraavilla perusteilla: Hankinnan kohteena olevat maanrakennustyöt ovat PUTU-hankintalain 5§:n 2 momentin kohdassa 3 tarkoitettuja rakennusurakoita, joita käytetään erityisesti sotilaallisiin tarkoituksiin, joten hankinta kuuluu PUTU-hankintalain soveltamisalaan.
Kyseessä on PUTU-lain 12 §:n mukainen EU-kynnysarvon ylittävä hankinta ja hankintamenettelynä käytetään PUTU-lain 3 §:n 1 momentin 9 kohdan mukaista rajoitettua menettelyä.
Sopimusehdot on määritelty tarkemmin puitesopimusmallissa ja turvallisuussopimusmallissa.
Selvyyden vuoksi todetaan, että puitesopimuksen velvoitteet ovat normaalisti voimassa myös normaaliolojen häiriötilanteissa.
Senaatti-konserni on sitoutunut useiden isojen kaupunkien kanssa Ympäristöministeriön Päästöttömien työmaiden sekä Kestävän purkamisen Green Deal -sopimuksiin. Tilaaja pyrkii vähentämään rakennustyömaiden päästöjä. Keskeisenä tavoitteena on luopua kokonaan kaikista fossiilisista polttoaineista (polttonesteet, bensa, diesel, fossiiliset kaasut, hiilet, turve jne.). Ympäristönsuojeluun toimittajaan liittyviä vaatimuksia on kuvattu paremmin puitesopimusmallissa.
Hankinnasta tehdään valittujen toimittajien kanssa puitesopimus ja turvallisuussopimus, jonka perusteella tilaaja voi tilata tarpeensa mukaiset määrät töitä/urakoita. Kullekin osa-alueelle tehdään oma puitejärjestely, johon valitaan 3 - 5 puitesopimustoimittajaa / osa-alue.
Esitetyt volyymiarviot perustuvat muun muassa arvioihin aiempien vuosien volyymeista ja eivätkä sido tilaajaa millään tavalla.
II.1.6)Yhteinen hankintanimikkeistö (CPV)45112000 Kaivu- ja maansiirtotyöt
II.2)Sopimuksen kattama määrä tai sopimuksen laajuus
II.2.1)Kokonaismäärä tai laajuus:Arvioitu arvo ilman alv:tä: 14000000.00 EUR
II.2.2)Tietoa lisähankintamahdollisuuksistaLisähankintamahdollisuudet: ei