Diese Bekanntmachung dient nur der Vorinformation
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:Referenznummer der Bekanntmachung: UH-2021-214
II.1.2)CPV-Code Hauptteil45210000 Bauleistungen im Hochbau
II.1.4)Kurze Beschreibung: II.1.5)Geschätzter GesamtwertWert ohne MwSt.: 295 000 000.00 SEK
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)45210000 Bauleistungen im Hochbau
45212000 Bauarbeiten für Gebäude, die der Freizeitgestaltung, dem Sport, der Kultur, der Unterbringung und Verpflegung dienen
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Upphandling av ishallar för bandy, skridsko samt ishall för hockey. Anläggning är även tänkt att vara förberedd för konståkning och parasport. Utöver de två ishallarna ska även anläggningen omfattas av en gemensamhetsdel som binder samman de två ishallarna där gemensamma ytor är placerade såsom omklädningsrum, kanslier, personalutrymmen för drift-och underhållspersonal, caféer och öppna ytor för personer/åskådare men även ytor för de tekniska installationerna.
Anläggningen ska fylla syfte för allmänheten likväl de verksamheter och elitklubbar som verkar i Motala.
Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Motala ishallar
Referensnummer: UH-2021-214
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 295 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45210000 Byggnadsanläggning, 45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen