Oikeusperusta:
Direktiivi 2014/24/EU
I kohta: Hankintaviranomainen
II.1)Hankinnan laajuus
II.1.1)Nimi:
Yhteisen tutkimuskeskuksen (JRC) Geelin-toimipaikan teknisten laitteiden määräajoin suoritettava valvonta
Viitenumero: JRC/GEE/2017/R.5/0015/OC.
II.1.2)Pääasiallinen CPV-koodi71356100 Tekninen ohjaus
II.1.4)Lyhyt kuvaus:
Jotta varmistetaan ulkopuolisen sopimusosapuolen toimittaman Geelin-toimipaikan teknisiä laitteita koskevan huollon laatu, tarvitaan näiden laitteiden määräajoin suoritettavaa valvontaa.
II.1.5)Arvioitu kokonaisarvoArvo ilman alv:tä: 140 000.00 EUR
II.1.6)Osia koskevat tiedotTämä sopimus on jaettu osiin: ei
II.2)Kuvaus
II.2.2)CPV-lisäkoodi(t)71356100 Tekninen ohjaus
II.2.4)Kuvaus hankinnasta:
Meddelande om upphandling
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
Regelbunden övervakning av de tekniska installationerna vid JRC Geel
Referensnummer: JRC/GEE/2017/R.5/0015/OC.
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod71356100 Tekniska kontroller
II.1.4)Kort beskrivning:
För att garantera kvaliteten på det underhåll som tillhandahålls av en extern uppdragstagare avseende de tekniska installationerna vid anläggningen i Geel krävs regelbunden övervakning av dessa installationer.
II.1.5)Uppskattat totalt värdeVärde exkl. moms: 140 000.00 EUR
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2)Beskrivning
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)71356100 Tekniska kontroller
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen:
Se internetadressen som anges i punkt I.3.