Νομική βάση:
Κανονισμός (ΕΕ, Ευρατόμ) αριθ. 2018/1046
II.1)Εύρος της σύμβασης
II.1.1)Τίτλος:
Ενημέρωση του εργαλείου για την ισότητα των φύλων στην ακαδημία και την έρευνα - Εργαλείο GEAR
Αριθμός αναφοράς: EIGE/2021/OPER/01
II.1.2)Κωδικός κύριου λεξιλογίου CPV73000000 Υπηρεσίες έρευνας και ανάπτυξης, καθώς και συναφείς υπηρεσίες παροχής συμβουλών
II.1.4)Σύντομη περιγραφή:
Ο γενικός στόχος του σχεδίου είναι η ενίσχυση της ισότητας των φύλων στον τομέα πολιτικής της ΕΕ σχετικά με την έρευνα παρέχοντας στους φορείς χάραξης πολιτικής πορίσματα ερευνών και πρακτικά εργαλεία για την εφαρμογή πολιτικών που λαμβάνουν υπόψη την ισότητα των φύλων σε ερευνητικά ιδρύματα.
II.1.5)Εκτιμώμενη συνολική αξίαΑξία χωρίς ΦΠΑ: 200 000.00 EUR
II.1.6)Πληροφορίες σχετικά με τα τμήματαΗ παρούσα σύμβαση υποδιαιρείται σε τμήματα: όχι
II.2)Περιγραφή
II.2.4)Περιγραφή της σύμβασης:
Ο ειδικός στόχος είναι η υποστήριξη ερευνητικών ιδρυμάτων – πανεπιστημίων, οργανισμών που διεξάγουν έρευνα και οργανισμών χρηματοδότησης της έρευνας με ορθές μεθοδολογικές κατευθυντήριες γραμμές για την ενσωμάτωση της διάστασης του φύλου στα ερευνητικά ιδρύματα, επιτυγχάνοντας διαρθρωτικό μετασχηματισμό, συμπεριλαμβανομένης της αλλαγής της οργανωτικής νοοτροπίας.