Правно основание:
Директива 2014/24/ЕС
Раздел І: Възлагащ орган
II.1)Обхват на обществената поръчка
II.1.1)Наименование:Референтен номер: 658/PP/GRO/RCH/17/10415
II.1.2)Основен CPV код73000000 Научни изследвания и експериментални разработки и свързаните с тях консултантски услуги
II.1.4)Кратко описание:
Европейската комисия (ЕК), с участието на Европейската агенция за ГНСС (GSA), определя пътната карта за дългосрочно развитие на програмата EGNOS, извън текущите определени пускания в експлоатация на EGNOS V3. Развитията ще подпомагат изпълнението на по-безопасни и по-ефективни авиационни дейности.
II.1.5)Прогнозна обща стойностСтойност, без да се включва ДДС: 500 000.00 EUR
II.1.6)Информация относно обособените позицииНастоящата поръчка е разделена на обособени позиции: не
II.2)Описание
II.2.2)Допълнителни CPV кодове38112100 Глобална система за навигация и определяне на местоположението (GPS или равностойни)
II.2.4)Описание на обществената поръчка:
Целта на настоящата дейност е да се подпомогне определянето на оптимални решения за удостоверяване за SBAS и измерването на достигнатото ниво на защита и въздействие върху функционирането на SBAS. По време на проекта ще бъдат предоставени подходящи данни от минали дейности и международни форуми.
Изпълнителят ще осъществи и тества различни предложения за удостоверяване за SBAS удостоверяване чрез съобщения, които може да включват стандартни криптиращи протоколи и кодиращи схеми и ще оцени въздействието на характеристиките на SBAS на ниво потребители.
Изпълнителят ще предложи критерии за оценяване и ще извърши съгласуване с различните решения за удостоверяване, които по-късно ще бъдат оценени от Европейската комисия и GSA, както и от други заинтересовани от авиацията лица.
Изпълнителят ще подпомогне Европейската комисия по време на координирането с други субекти на SBAS, участващи в дейностите по разработване/развитие, от други региони (САЩ, Япония, други). Предвижда се Международната организация за гражданско въздухоплаване (ИКАО) да определи и стандартизира решение за удостоверяване на SBAS до 2019 г.
Изпълнителят трябва да има предвид, че предложените техники за удостоверяване трябва да гарантират съвместимост със старите приемници на SBAS GPS L1. Тези техники за удостоверяване трябва да бъдат въведени като незадължителна характеристика в рамките на следващото поколение системи на SBAS, разработени с капацитет за много честоти и много съзвездия.
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:Reference number: 658/PP/GRO/RCH/17/10415
II.1.2)Main CPV code73000000 Research and development services and related consultancy services
II.1.4)Short description:
The European Commission (EC), with involvement from the European GNSS Agency (GSA), is defining the roadmap for the long-term evolution of the EGNOS programme beyond the currently defined EGNOS V3 Service Releases. Evolutions shall support the implementation of safer and more efficient aviation operations.
II.1.5)Estimated total valueValue excluding VAT: 500 000.00 EUR
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)38112100 Global navigation and positioning systems (GPS or equivalent)
II.2.4)Description of the procurement:
The present activity aims to support the definition of optimal authentication solutions for SBAS, and measure the level of protection achieved and impact on the SBAS service. Relevant inputs from past activities and international fora will be provided during the course of the project.
The Contractor shall implement and test different authentication proposals for SBAS message authentication that may include standard crypto protocols and coding schemes and evaluate the impact on SBAS performances at user level.
The Contractor shall propose evaluation criteria and shall perform a trade-off with the different authentication solutions to be later evaluated by the European Commission and the GSA, as well as other aviation stakeholders.
The Contractor shall support the European Commission during the coordination with other SBAS entities involved in the design/evolution activities from other regions (US, Japan, others). It is foreseen that the International Civil Aviation Organization (ICAO) will define and standardise an SBAS authentication solution by 2019.
The Contractor shall note that the authentication techniques proposed must ensure backward compatibility with legacy GPS L1 SBAS receivers. These authentication techniques should be introduced as an optional feature within the next generation of SBAS systems developed with multi-frequency and multi-constellation capabilities.
Bunús dlí:
Treoir 2014/24/AE
II.1)Raon feidhme an tsoláthair
II.1.1)Teideal:Uimhir thagartha: 658/PP/GRO/RCH/17/10415
II.1.4)Cur síos achomair:
Tá an Coimisiún Eorpach (CE), le dlúthbhaint ón nGníomhaireacht Eorpach GNSS (GSA), ag sainiú an treochláir d’fhorás fadtéarmach chlár EGNOS thar na Deimhnithe Scaoilte EGNOS V3 atá sainithe faoi láthair. Tabharfar tacaíocht do chur chun feidhme oibríochtaí eitlíochta atá níos sábháilte agus níos éifeachtúla.
II.1.5)Luach iomlán meastaLuach gan CBL san áireamh: 500 000.00 EUR
II.1.6)Faisnéis faoi bheartaTá an conradh seo roinnte ina bhearta: níl
II.2)Cur síos
II.2.4)Cur síos ar an soláthar:
Is éard is aidhm leis an staidéar seo chun tacaíocht a thabhairt do shainiú na réiteach fíordheimhnithe optamúil do SBAS, agus chun leibhéal na cosanta gnóthaithe agus tionchar na seirbhíse SBAS a thomhas. Soláthrófar ionchuir ábhartha ó ghníomhaíochtaí roimhe seo agus ó fhóraim idirnáisiúnta i gcaitheamh an tionscadail.
Is é an conraitheoir a chuirfidh chun feidhme agus a thástálfaidh tograí fíordheimhnithe éagsúla d’fhíordheimhniú teachtaireachtaí SBAS, lena n-áireofaí criptea-phrótacail chaighdeánacha agus scéimeanna códaithe, agus trína ndéanfar meastóireacht ar thionchar fheidhmíocht SBAS ag leibhéal an úsáideora.
Molfaidh an conraitheoir critéir mheastóireachta, agus déanfaidh margadh idir na réitigh fíordheimhnithe éagsúla a ndéanfaidh an Coimisiún Eorpach agus an GSA meastóireacht orthu níos déanaí, maille le geallsealbhóirí eile nach iad.
Tacóidh an conraitheoir leis an gCoimisiún Eorpach i rith an chomhordaithe le heintitis eile SBAS a bhíonn bainteach le dearadh/gníomhaíochtaí foráis ó réigiúin eile (SAM, an tSeapáin, cinn eile). Táthar ag samhlú gurb í An Eagraíocht Eitlíochta Sibhialta Idirnáisiúnta (ICAO) a shaineoidh agus a chaighdeánóidh an réiteach fíordheimhnithe SBAS faoin mbliain 2019.
Tabharfaidh an conraitheoir faoi deara na teicníochtaí fíordheimhnithe a mholtar chun comhoiriúnacht shiarghabhálach a chinntiú le glacadóirí GPS L1 SBAS oidhreachta a áirithiú. Ba cheart go dtabharfaí isteach na teicníochtaí fíordheimhnithe sin mar ghné roghnach laistigh den chéad ghlúin eile de chórais SBAS arna bhforbairt le cumais ilmhinicíochta agus ilchnuasigh.
Base giuridica:
Direttiva 2014/24/UE
II.1)Entità dell'appalto
II.1.1)Denominazione:Numero di riferimento: 658/PP/GRO/RCH/17/10415
II.1.2)Codice CPV principale73000000 Servizi di ricerca e sviluppo nonché servizi di consulenza affini
II.1.4)Breve descrizione:
La Commissione europea (CE), con il coinvolgimento dell'Agenzia del GNSS europeo (GSA), sta definendo la tabella di marcia per l'evoluzione a lungo termine del programma EGNOS oltre alle pubblicazioni di servizio EGNOS V3 attualmente definite. Le evoluzioni sosterranno l'attuazione di operazioni di aviazione più sicure ed efficienti.
II.1.5)Valore totale stimatoValore, IVA esclusa: 500 000.00 EUR
II.1.6)Informazioni relative ai lottiQuesto appalto è suddiviso in lotti: no
II.2)Descrizione
II.2.2)Codici CPV supplementari38112100 Sistemi di navigazione e posizionamento globale (GPS o equivalente)
II.2.4)Descrizione dell'appalto:
La presente attività mira a supportare la definizione di soluzioni di autenticazione ottimali per SBAS e a misurare il livello di protezione raggiunto, nonché l'impatto sul servizio SBAS. Nel corso dell'esecuzione del progetto verranno forniti i contributi rilevanti delle attività passate e dei forum internazionali.
Il contraente dovrà attuare e testare diverse proposte di autenticazione per l'autenticazione dei messaggi SBAS che possono includere protocolli di crittografia standard e schemi di codifica e valutare l'impatto sulle prestazioni SBAS a livello di utente.
Il contraente proporrà criteri di valutazione e procederà a un trade-off con le diverse soluzioni di autenticazione che saranno successivamente valutate dalla Commissione europea e dalla GSA, nonché da altre parti interessate operanti nel settore dell'aviazione.
Il contraente sosterrà la Commissione europea durante il coordinamento con altre entità SBAS coinvolte nelle attività di progettazione/evoluzione di altre regioni (Stati Uniti, Giappone, altri paesi). È previsto che l'Organizzazione per l'aviazione civile internazionale (ICAO) definirà e standardizzerà una soluzione di autenticazione SBAS entro il 2019.
Il contraente dovrà notare che le tecniche di autenticazione proposte dovranno garantire la compatibilità con i precedenti ricevitori GPS L1 SBAS. Tali tecniche di autenticazione dovranno essere introdotte come funzionalità opzionale all'interno della prossima generazione di sistemi SBAS sviluppati con funzionalità multi-frequenza e multi-costellazione.