II.1)Εύρος της σύμβασης
II.1.1)Τίτλος:
Εξειδικευμένη παροχή συμβουλευτικών υπηρεσιών σε θέματα ανθρώπινου δυναμικού για την Ευρωπαϊκή Τράπεζα Επενδύσεων
Αριθμός αναφοράς: GG-1459
II.1.2)Κωδικός κύριου λεξιλογίου CPV79000000 Επιχειρηματικές υπηρεσίες: νομικές, μάρκετινγκ, παροχής συμβουλών, πρόσληψης, εκτύπωσης και ασφάλειας
II.1.4)Σύντομη περιγραφή:
H Ευρωπαϊκή Τράπεζα Επενδύσεων αποσκοπεί στη σύναψη συμφωνιών-πλαίσιο για την παροχή εξειδικευμένων υπηρεσιών παροχής συμβουλών σε θέματα ανθρώπινου δυναμικού σχετικά με τα ακόλουθα τέσσερα τμήματα:
Τμήμα 1 — Συμβουλευτικές υπηρεσίες σε θέματα ανθρώπινου δυναμικού (πολλαπλές συμφωνίες-πλαίσιο εκ παραλλήλου (μεταξύ 3 και 5)).
Τμήμα 2 — Παροχή συμβουλευτικών υπηρεσιών, υπηρεσιών αλλαγής και διαχείρισης, που σχετίζονται με το ανθρώπινο δυναμικό ((πολλαπλές συμφωνίες-πλαίσιο εκ παραλλήλου (μεταξύ 3 και 5 φορέων της αγοράς)).
Τμήμα 3 — Παροχή υπηρεσιών έρευνας και πρόσληψης προσωπικού (ενιαία συμφωνία-πλαίσιο).
Τμήμα 4 — Παροχή υπηρεσιών σχεδιασμού και αξιολόγησης θέσεων εργασίας (ενιαία συμφωνία-πλαίσιο).
II.1.5)Εκτιμώμενη συνολική αξίαΑξία χωρίς ΦΠΑ: 5 800 000.00 EUR
II.1.6)Πληροφορίες σχετικά με τα τμήματαΗ παρούσα σύμβαση υποδιαιρείται σε τμήματα: ναι
Μπορούν να υποβληθούν προσφορές για μέγιστο αριθμό τμημάτων: 4
II.2)Περιγραφή
II.2.1)Τίτλος:
Συμβουλευτικές υπηρεσίες σε θέματα ανθρώπινου δυναμικού
Αριθμός τμήματος: 1
II.2.2)Επιπλέον κωδικός(-οί) CPV79414000 Υπηρεσίες παροχής συμβουλών σε θέματα διαχείρισης ανθρώπινου δυναμικού
II.2.4)Περιγραφή της σύμβασης:
Οι μελλοντικοί πάροχοι υπηρεσιών θα πρέπει να παρέχουν εξειδικευμένες συμβουλευτικές υπηρεσίες σε θέματα ανθρώπινου δυναμικού που σχετίζονται με τους ακόλουθους τομείς:
— Στρατηγική ανθρώπινου δυναμικού (συμπεριλαμβανομένης της εφαρμογής, καθώς και του λειτουργικού μοντέλου επίτευξης στόχων).
— Διαχείριση ταλέντου και σχεδιασμός διαδοχής.
— Εσωτερική κινητικότητα.
— Στρατηγικός σχεδιασμός εργατικού δυναμικού.
— διαχείριση απόδοσης και ανάπτυξης (π.χ. ατοµικό σχέδιο ανάπτυξης).
— Ποικιλομορφία και ένταξη.
— Εμπορική επωνυμία και EVP.
— Διαδικασία ένταξης (on-boarding)
— Οργανωτική κουλτούρα και αφοσίωση των εργαζομένων.
— Αναλύσεις και αναφορές ανθρώπινου δυναμικού.
— Τεχνολογικές τάσεις ανθρώπινου δυναμικού.
Προκειμένου να υποστηριχθεί η καλύτερη παροχή ανθρωπίνων πόρων, η Διεύθυνση Προσωπικού αναζητά πάροχους υπηρεσιών, οι οποίοι είναι σε θέση να διεξάγουν ασκήσεις "οραματισμού" για όλους τους προαναφερθέντες τομείς - με υποστήριξη για τους επικεφαλής της Διεύθυνσης που επηρεάζονται περισσότερο.
Επιπλέον, οι πάροχοι υπηρεσιών θα πρέπει να διαθέτουν τις δυνατότητες για την παροχή ανάλυσης της αγοράς στους τομείς που αναφέρονται παραπάνω - δηλαδή συγκριτική αξιολόγηση με άλλους διεθνείς χρηματοπιστωτικούς οργανισμούς / τράπεζες και τις καλύτερες δυνατές τρέχουσες πρακτικές και συμβουλές για τους προαναφερόμενους τομείς ανθρώπινου δυναμικού.
Παροχή συμβουλευτικών υπηρεσιών, υπηρεσιών αλλαγής και διαχείρισης, που σχετίζονται με το ανθρώπινο δυναμικό.
Αριθμός τμήματος: 2
II.2.2)Επιπλέον κωδικός(-οί) CPV79421000 Υπηρεσίες διαχείρισης έργων, εκτός από εργασίες κατασκευής
Οι μελλοντικοί πάροχοι απαιτείται να παρέχουν συμβουλευτικές υπηρεσίες, υπηρεσίες αλλαγής και διαχείρισης ανθρώπινου δυναμικού, που σχετίζονται με τους ακόλουθους τομείς.
— Τομέας 1 — Διαχείριση έργου: Υποστήριξη της υλοποίησης έργων ανθρώπινου δυναμικού για το προσωπικό, μέσω του καθορισμού της μεθοδολογικής προσέγγισης και της εκτέλεσης των παραδοτέων έργων - λαμβάνοντας υπόψιν τις επιπτώσεις στα συστήματα τεχνικής υποστήριξης (IT) του τομέα Ανθρώπινου Δυναμικού. Αυτό περιλαμβάνει επίσης την παροχή παρακολούθησης και αξιολόγησης έργων ανθρώπινου δυναμικού με τον καθορισμό δεικτών απόδοσης.
— Τομέας 2 — Διαχείριση αλλαγών: Υποστήριξη της παράδοσης των δραστηριοτήτων διαχείρισης αλλαγών για όλα τα έργα Ανθρώπινου Δυναμικού - από τον εντοπισμό των βασικών αλλαγών που εισήγαγε το έργο, μέχρι τον καθορισμό και την προσομοίωση αυτών των δραστηριοτήτων αλλαγής (π.χ. εκπαιδευτικά υλικά, προσομοίωση κατάρτισης, ορισμός σχεδίου επικοινωνίας, παραγωγή επικοινωνιακού υλικού κλπ. ).
— Τομέας 3 — Διαχείριση επιχειρησιακών διαδικασιών: Υποστήριξη τυποποίησης των εργασιών και διαδικασιών του προσωπικού, σύμφωνα με τις βέλτιστες πρακτικές που σχετίζονται με τη διαχείριση επιχειρηματικών διαδικασιών.
Παροχή υπηρεσιών έρευνας και πρόσληψης προσωπικού (ενιαία συμφωνία-πλαίσιο).
Αριθμός τμήματος: 3
II.2.2)Επιπλέον κωδικός(-οί) CPV79311000 Υπηρεσίες ερευνών
79414000 Υπηρεσίες παροχής συμβουλών σε θέματα διαχείρισης ανθρώπινου δυναμικού
Ο μελλοντικός πάροχος απαιτείται να παράσχει τις ακόλουθες υπηρεσίες:
— Έρευνα πρόσληψης προσωπικού, συμπεριλαμβανομένων και των υπηρεσιών
— Άλλες υπηρεσίες ερευνών και ανάλυσης.
— Διάφορες συμβουλευτικές υπηρεσίες προς υποστήριξη των ερευνών.
Παροχή υπηρεσιών σχεδιασμού και αξιολόγησης.
Αριθμός τμήματος: 4
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Specialised HR Consultancy for the European Investment Bank
Reference number: GG-1459
II.1.2)Main CPV code79000000 Business services: law, marketing, consulting, recruitment, printing and security
II.1.4)Short description:
The EIB aims to award framework agreements for the provision HR specialised consultancy services concerning the following 4 lots:
Lot 1 — HR advisory services (multiple framework agreements in parallel (between 3 and 5)).
Lot 2 — Provision of project, change and process management services related to HR (multiple framework agreements in parallel (between 3 and 5 market operators)).
Lot 3 — Provision of staff surveys and engagement survey services (single framework agreement).
Lot 4 — Provision of job design and evaluation services (single framework agreement).
II.1.5)Estimated total valueValue excluding VAT: 5 800 000.00 EUR
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: yes
Tenders may be submitted for maximum number of lots: 4
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)79414000 Human resources management consultancy services
II.2.4)Description of the procurement:
The future service providers will be required to provide specialised human resources advisory services is related to the following domains:
— HR strategy (including implementation as well as target operating model);
— Talent management and succession planning;
— Internal mobility;
— Strategic workforce planning;
— Performance management and development (e.g. individual development plan);
— Diversity and inclusion;
— Employer branding and EVP;
— On-boarding;
— Organisational culture and employee engagement;
— HR analytics and reporting;
— HR technology trends.
In order to support best HR delivery, the personnel directorate is looking for service providers who are able to conduct “visioning” exercises for all the above mentioned domains — with support for the key leaders impacted within the Directorate.
Furthermore, the Service Providers should also be able to provide capabilities to provide market analysis on the domains listed above - i.e. benchmarking with other IFIs/banks and best-in-class current practice and recommendations for the above listed HR domains.
II.2.1)Title:
Provision of project, change and process management services related to HR
Lot No: 2
II.2.2)Additional CPV code(s)79421000 Project-management services other than for construction work
The future service providers are required to provide project, change and process management services related to human resources is related to the following domains:
— Domain 1 — Project management: Supporting the delivery of HR projects within personnel via the definition of methodological approach and project deliverables execution — in consideration of HR IT systems’ impacts. This also includes the provision of monitoring and evaluation of HR projects with the definition of performance indicators.
— Domain 2 — Change management: Supporting the delivery of change management activities for all HR projects — spanning from the identification of key changes introduced by the project to the definition and animation of those change activities (i.e. training materials, training animation, communication plan definition, communication materials production, etc.).
— Domain 3 — Business Process Management (“BPM”): Supporting the formalisation of Personnel processes and procedures in accordance with best practices related to BPM.
Provision of staff surveys and engagement survey services
Lot No: 3
II.2.2)Additional CPV code(s)79311000 Survey services
79414000 Human resources management consultancy services
The future service provider is required to provide the following services:
— Staff engagement survey and services included.
— Other survey services and pulse surveys.
— Various consultancy services to support the surveys.
Provision of job design and evaluation services
Lot No: 4
II dalis: Objektas
II.1)Pirkimo apimtis
II.1.1)Pavadinimas:
Specializuota žmogiškųjų išteklių konsultacija Europos investicijų bankui
Nuorodos numeris: GG-1459
II.1.2)Pagrindinis BVPŽ kodas79000000 Verslo paslaugos: teisinės, rinkodaros, konsultavimo, įdarbinimo, spausdinimo ir apsaugos
II.1.4)Trumpas aprašymas:
Europos investicijų bankas (EIB) siekia sudaryti preliminariąsias sutartis dėl specializuotų žmogiškųjų išteklių konsultavimo paslaugų teikimo, kurias sudaro šios 4 dalys:
1 dalis – žmogiškųjų išteklių konsultavimo paslaugos (bus tuo pat metu pasirašytos preliminariosios sutartys su 3–5 teikėjais).
2 dalis – su žmogiškaisiais ištekliais susijusių projektų, pokyčių ir procesų valdymo paslaugų teikimas (bus tuo pat metu pasirašytos preliminariosios sutartys su 3–5 rinkos dalyviais).
3 dalis – personalo ir įtraukimo tyrimų paslaugų teikimas (viena preliminarioji sutartis).
4 dalis – darbo aplinkos kūrimo ir vertinimo paslaugų teikimas (viena preliminarioji sutartis).
II.1.5)Numatoma bendra vertėVertė be PVM: 5 800 000.00 EUR
II.1.6)Informacija apie pirkimo dalisŠi sutartis suskaidyta į pirkimo dalis: taip
Pasiūlymai gali būti teikiami dėl maksimalaus pirkimo dalių skaičiaus: 4
II.2)Aprašymas
II.2.1)Pavadinimas:
Žmogiškųjų išteklių konsultavimo paslaugos
Pirkimo dalies Nr.: 1
II.2.2)Kitas (-i) šio pirkimo BVPŽ kodas (-ai)79414000 Žmogiškųjų išteklių valdymo konsultacinės paslaugos
II.2.4)Pirkimo aprašymas:
Būsimi paslaugų teikėjai turės teikti specializuotas žmogiškųjų išteklių konsultavimo paslaugas šiose srityse:
– Žmogiškųjų išteklių strategija (įskaitant įgyvendinimą bei planuojamo veikimo modelį);
– Talentų valdymas ir perėmimo planavimas;
– Vidaus judumas;
– Strateginis darbo jėgos planavimas;
– Darbo kokybės valdymas ir plėtra (pavyzdžiui, asmeniniu tobulėjimo planas);
– Įvairovė ir įtrauktis;
– Darbdavio įvaizdžio kūrimas ir darbdavio darbuotojui sukuriama pridėtinė vertė;
– Darbuotojo integravimas;
– Organizacinė kultūra ir darbuotojų įtraukimas;
– Žmogiškųjų išteklių analizė ir ataskaitų teikimas;
– žmogiškųjų išteklių technologijų tendencijomis.
Siekdamas geriausio žmogiškųjų išteklių paslaugų teikimo, personalo direktoratas ieško paslaugų teikėjų, kurie sugebėtų vykdyti „vaizduotės“ pratimus visose prieš tai išvardintose srityse, remiant direktorato svarbiausius ir labiausiai paveiktus vadovus.
Be to, paslaugų teikėjai taip pat turėtų teikti pajėgumus atlikti rinkos analizę pirmiau išvardintose srityse, t. y. atlikti lyginamąją analizę su kitomis tarptautinėmis finansinėmis institucijomis / bankais, atlikti aukščiausio lygio dabartinę praktiką ir teikti rekomendacijas pirmiau išvardintose žmogiškųjų išteklių srityse.
Su žmogiškaisiais ištekliais susijusių projektų, pokyčių ir procesų valdymo paslaugų teikimas
Pirkimo dalies Nr.: 2
II.2.2)Kitas (-i) šio pirkimo BVPŽ kodas (-ai)79421000 Projektų vadybos, išskyrus statybos darbus, paslaugos
Būsimi paslaugų teikėjai turės teikti projektų, pokyčių ir procesų valdymo paslaugas, susijusias su šiomis žmogiškųjų išteklių sritimis:
— 1 sritis – projektų valdymas: žmogiškųjų išteklių projektų įgyvendinimo palaikymas apibrėžiant metodologinį principą ir siekiant projekto rezultatų, atsižvelgus į žmogiškųjų išteklių informacinių technologijų sistemų poveikį. Į tai taip pat įeina žmogiškųjų išteklių projektų stebėjimas ir vertinimas, apibrėžiant veiklos rodiklius.
— 2 sritis – pokyčių valdymas: pagalba įgyvendinant pokyčių valdymo veiklą, skirtą visiems žmogiškųjų išteklių projektams – pradedant pagrindinių projekto pokyčių nustatymu ir baigiant tų pokyčių veiklos apibrėžimu ir animavimu (t. y. mokymo medžiagos, mokymų animavimu, komunikacijos plano apibrėžimu, komunikacijos medžiagos rengimu ir t. t.).
— 3 sritis – verslo procesų valdymas: personalo procesų ir procedūrų formalizavimo pagal gerąją verslo procesų valdymo praktiką palaikymas.
Personalo ir įtraukimo tyrimų paslaugų teikimas
Pirkimo dalies Nr.: 3
II.2.2)Kitas (-i) šio pirkimo BVPŽ kodas (-ai)79311000 Apklausų paslaugos
79414000 Žmogiškųjų išteklių valdymo konsultacinės paslaugos
Būsimas paslaugų teikėjas turės teikti šias paslaugas:
– Personalo įtraukimo tyrimas ir paslaugos.
– Kitos tyrimų paslaugos ir veiklos klimato tyrimai.
– Įvairios konsultavimo paslaugos, palaikančios tyrimus.
Darbo aplinkos kūrimo ir vertinimo paslaugų teikimas
Pirkimo dalies Nr.: 4