Base juridique:
Directive 2014/24/UE
II.1)Étendue du marché
II.1.1)Intitulé:
Analys- och utvärderingstjänster
Numéro de référence: 09380/2020
II.1.2)Code CPV principal79419000 Services de conseil et d'évaluation
II.1.4)Description succincte:
Dynamiskt insköpssystem (DIS) för analys-och utvärderingstjänster.
Anbudsområde 1: Analystjänster med enkäter och tillgång till paneler
Anbudsområde 2: Analystjänster med kvantitativa och kvalitativa analyser
Anbudsområde 3: Utvärderingstjänster
Om Svenska Institutet
Svenska institutet (SI) är en statlig myndighet som verkar för att öka omvärldens kännedom om, intresse och förtroende för Sverige, att öka samverkan i Sveriges närområde samt att främja en demokratisk, rättvis och hållbar global utveckling. Genom strategisk kommunikation och utbyte inom kultur, utbildning, vetenskap och näringsliv främjar SI samarbete och långsiktiga relationer med andra länder. SI har kontor i Stockholm och Paris. För mer information om SI, se www.si.se.
II.1.5)Valeur totale estimée
II.1.6)Information sur les lotsCe marché est divisé en lots: non
II.2)Description
II.2.2)Code(s) CPV additionnel(s)73110000 Services de recherche
73210000 Services de conseil en recherche
II.2.4)Description des prestations:
SI har i uppdrag att följa och analysera bilden av Sverige i andra länder i syfte att skapa förutsättningar för ett insiktsdrivet Sverigefrämjande. SI genomför olika typer av studier av Sverigebilden i olika länder, hos olika målgrupper och inom olika tematiker. Ett särskilt fokus i SI:s analyser av Sverigebilden ska också läggas på att identifiera nya tendenser i informationsflöden och desinformation som berör Sverige och svenska förhållanden. Analyser genomförs också av kontexten i olika länder i syfte att utveckla målgruppsanpassad verksamhet.
77314-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Johanneshov: Utvärderingskonsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Referensnummer: 09380/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79419000 Utvärderingskonsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
73110000 Forskning, 73210000 Forskningsrådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen