Meillä on ilo ilmoittaa, että TED-portaalin uusi versio otetaan käyttöön 29. tammikuuta 2024 (alustava päivä, vahvistetaan myöhemmin!). Haluatko tietää enemmän uusista toiminnoista ja tehdyistä parannuksista? Tutustu artikkeliimme, josta saat lisätietoa tärkeimmistä muutoksista ja uusista toiminnoista.
There are some bugs affecting the way eForms notices are displayed. We are working on solving the problem. In the meanwhile, please check our dedicated page for more information and guidance.
Uusi koulutustilaisuus TED-datan uudelleenkäyttäjille 14.12.2023 – ilmoittaudu mukaan!
Tavarat - 77771-2022
Suomi-Turku: Muuntajat
2022/S 030-077771
Hankintailmoitus – erityisalat
II.1)Hankinnan laajuus
II.1.1)Nimi:
Kemppilän sähköaseman päämuuntajan hankinta
Viitenumero: 370740
II.1.2)Pääasiallinen CPV-koodi
31170000 Muuntajat
II.1.4)Lyhyt kuvaus:
Turku Energia Sähköverkot Oy kilpailuttaa Kemppilän sähköaseman (Ahjokatu 4, 20240 Turku) päämuuntajan PT1 hankinnan.
II.1.5)Arvioitu kokonaisarvo
Arvo ilman alv:tä: 600 000.00 EUR
II.1.6)Osia koskevat tiedot
Tämä sopimus on jaettu osiin: ei
II.2)Kuvaus
II.2.4)Kuvaus hankinnasta:
Turku Energia Sähköverkot Oy uusii Kemppilän sähköaseman (Ahjokatu 4, 20240 Turku) päämuuntajan PT1. Tilaaja vastaa vanhan päämuuntajan poistamisesta ja suojaseinän purkamisesta sekä takaisin asentamisesta. Uusinta toteutetaan siten, että sähköasemalla on käytössä koko ajan sähköaseman toinen päämuuntaja PT2. Hankintaan sisältyy kaikki alla olevat osa-alueet suunniteltuna, asennettuna, koestettuna, käyttöönottovalmiina ja dokumentoituna. Hankinnan kohteena olevan päämuuntaja tulee suunnitella siten, että se voidaan asentaa olemassa olevaan muuntajasuojaan ilman muutostöitä. Muuntajasuojan mittapiirustus on tarjouspyynnön liitteenä.
Jos näiden hankintarajojen sisällä on jäänyt jokin laitteiden toiminnalle välttämätön osa mainitsematta, katsotaan, että se kuuluu hankintaan ja sisältyy hankintahintaan.
Hankinnan karkea sisältö on kuvattu alla. Tarkemmin erittely on kuvattu tarjouspyynnön liitteissä.
• Kolmikäämimuuntaja 25 MVA 117/21/10,5 kV. Kaikki jännitetasot tuodaan muuntajan kannelle.
• Muuntajan toimitukseen sisältyy seuraavat kokonaisuudet:
o Muuntajan suunnittelu ja valmistus toimittajan tehtaalla
o Muuntajan vastaanottokoestukset toimittajan tehtaalla
o Muuntajan kuljetukset toimittajan tehtaalta sähköaseman muuntajaperustukselle (maahantuonti- ja rahtikustannuksineen,
nosto/haalaus- ja kuljetuskalusto kustannuksineen)
o Muuntajan nosto/haalaus kuljetuslavetilta muuntajaperustukselle
o Muuntajan varustelu käyttökuntoon asennuspaikalla
o Toimittajan käyttöönottokoestukset ja testaukset, sekä tilaajan määrittelemät testit ja kokeet asennuspaikalla
o Kaikki muuntajaa koskevat suunnittelussa ja muuntajan käytössä tarvittavat piirustukset ja ohjeet sekä koestuspöytäkirjat
• Suurjänniteliitynnät ja keskijänniteliityntäkiskosiltojen sekä joustavien liittimien rakentaminen ja kytkentä eivät kuulu
toimitukseen
Tarkemmat tiedot koko hankinnan sisällöstä on esitetty liitteenä olevissa muuntajan Liite 1 Hankintaohjelma KMP -liitteestä ja Liite 4 tekninen erittely - liitteessä.
Kilpailutukseen sisältyy lisäksi kaksi optiota. Optiot eivät ole mukana vertailussa.
Optio 1: Kaasuanalysaattori teknisen erittelyn mukaisesti
Optio 2: Kaikki läpiviennit (110/20/10kV) silikonieristimillä
Tilaaja tekee optioiden hankinnasta erillisen päätöksen.