Det glæder os at kunne fortælle, at den nye version af TED-portalen bliver lanceret den 29. januar 2024 (skal bekræftes!) Er du interesseret i at få information om de nye funktioner og forbedringer og fordelene for brugerne? Gå ind og læs vores artikel – så bliver du klogere på det hele.
There are some bugs affecting the way eForms notices are displayed. We are working on solving the problem. In the meanwhile, please check our dedicated page for more information and guidance.
Tilmelding er åben til vores 4. workshop med TED-genbrugere, den 14. december 2023
Tjenesteydelser - 91135-2016
Belgien-Bruxelles: Drivkræfter for virksomhedsobligationers markedslikviditet
2016/S 055-091135
Udbudsbekendtgørelse
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Drivkræfter for virksomhedsobligationers markedslikviditet.
Sagsnr.: FISMA/2015/146(01)/C.
II.1.2)Hoved-CPV-kode
73200000 Konsulentvirksomhed inden for forskning og udvikling
II.1.4)Kort beskrivelse:
Formålet med kontrakten er at indsamle ny information vedrørende drivkræfter for markedslikviditet på de europæiske virksomhedsobligationsmarkeder. Kontrahenten skal udføre ny kvalitativ og kvantitativ empirisk analyse af betydningen af visse karakteristika (f.eks. omfanget af elektronisk handel og standardisering, relativ betydning af krav om gennemsigtighed før handel, investorforpligtelser, investortyper) som drivkræfter for markedslikviditeten på EU's virksomhedsobligationsmarkeder.
II.1.5)Anslået samlet værdi
Værdi eksklusive moms: 400 000.00 EUR
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
79300000 Markedsundersøgelser og økonomiske konsekvensanalyser, rundspørger og statistikker
79310000 Markedsanalyse
79311400 Økonomisk undersøgelse
79330000 Statistiske tjenesteydelser
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Følgende opgaver skal udføres:
— gennemgang af litteratur
— dataindsamling
— udarbejdelse af prøvesæt
— empirisk analyse af drivkræfterne for markedslikviditeten på EU's virksomhedsobligationsmarkeder
— empirisk analyse til identificering af forskellige grader af markedslikviditet mellem virksomhedsobligationer, som handles elektronisk, og dem, som kun handles uden for børserne
— analyse af, hvor følsomme EU-virksomhedsobligationernes kreditspreads er over for ændringer i handlernes beholdninger.
Bud afvises som uantagelige, hvis de ikke er i overensstemmelse med gældende miljø-, social- og arbejdsretslove, der er fastsat i EU-retten, national lovgivning, kollektive overenskomster eller gældende internationale sociale og miljømæssige konventioner, der er opført i bilag X til Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/24/EU. Analysen skal som minimum udføres på virksomhedsobligationsmarkeder i EU og skal kunne fremkomme med nye data og dokumentation, som ikke findes andre steder.
Den samlede analyse bør omfatte alle 28 medlemsstater. Hvor ressource- eller databegrænsninger kræver det, kan mere dybtgående analyse begrænses til bestemte markedssegmenter eller medlemsstater, hvis det i enkelte tilfælde ikke er muligt at udføre analyser for alle 28 medlemsstater. Analysen kunne også se på lande uden for EU, hvis de kan anvendes som gode eksempler (f.eks. ved at se på betydningen af reglerne for gennemsigtighed i tredjelande). Der bør foretages en tydelig sondring mellem finansielle og ikkefinansielle virksomhedsobligationer.
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Drivers of corporate bond market liquidity.
Reference number: FISMA/2015/146(01)/C.
II.1.2)Main CPV code73200000 Research and development consultancy services
II.1.4)Short description:
The purpose of the contract is to gather new information on the drivers of market liquidity in European corporate bond markets. The contractor must provide new qualitative and quantitative empirical analysis on the significance of certain characteristics (e.g. the extent of electronic trading and standardisation, relative importance of pre-trade transparency obligations, investor types) as drivers of market liquidity in EU corporate bond markets.
II.1.5)Estimated total valueValue excluding VAT: 400 000.00 EUR
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)79300000 Market and economic research; polling and statistics
79310000 Market research services
79311400 Economic research services
79330000 Statistical services
II.2.4)Description of the procurement:
The following tasks will be carried out:
— literature review,
— data collection,
— creation of sample sets,
— empirical analysis on the drivers of market liquidity in EU corporate bond markets,
— empirical analysis to identify the different levels of market liquidity between corporate bonds which are traded electronically and those only traded over the counter,
— sensitivity analysis of the credit spreads of EU corporate bonds to changes in dealer inventories.
The tender shall be rejected as irregular if it does not comply with the applicable environmental, social and labour law obligations established by Union law, national legislation, collective agreements or the applicable international social and environmental conventions listed in Annex X to Directive 2014/24/EU of the European Parliament and of the Council. The analysis must be conducted on at least corporate bond markets in the European Union and must be able to provide new data and evidence that cannot be found elsewhere.
The overall analysis should cover all 28 Member States. Where resource or data constraints require it, deeper analysis can be restricted to specific market segments, or Member States, if it is not possible to conduct analysis for all 28 Member States in every case. The analysis could also look at countries outside the EU if they provide useful case studies (e.g. looking at the importance of transparency rules in third countries). A clear distinction should be made between financial and non-financial corporate bonds.