Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Bokningstjänst prövanderesor
Referenznummer der Bekanntmachung: 2022/0087
II.1.2)CPV-Code Hauptteil63000000 Hilfs- und Nebentätigkeiten im Bereich Verkehr; Reisebürodienste
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Upphandlingen omfattar en bokningstjänst för prövanderesor.
Beställaren genomför årligen ett stort antal prövningar främst inom ramen för allmän värnplikt. I samband med dessa prövningar tillhåller beställaren resor till, och från, prövningskontor (i dagsläget Malmö och Stockholm samt inom en snar framtid även Göteborg). Resorna sker främst från och till de prövandes hemort inom Sverige, men undantag förekommer.
I dagsläget sker dessa resor nästan uteslutande med tåg och bokningarna sker digitalt via transportörens webbplats av de prövande själva. Framöver kommer dock resorna att ske med flera olika upphandlade trafikslag och kommer inte kunna bokas via transportörens webbplats.
Mot bakgrund av detta har beställaren behov av att upphandla en tjänst för att genomföra bokningar, samt om- och avbokningar, av de så kallade prövanderesorna.
II.1.5)Geschätzter GesamtwertWert ohne MwSt.: 6 000 000.00 SEK
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)63000000 Hilfs- und Nebentätigkeiten im Bereich Verkehr; Reisebürodienste
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung: