AK a szerződés időtartama alatt a következő opciós tételeket (feladatokat és mennyiségeket) rendelheti meg, amennyiben az azokhoz szükséges pénzügyi fedezet a rendelkezésére áll és erről nyilatkozik:
2. Külhoni magyarok kutatás (megrendelhető alkalmanként)
Cél: annak vizsgálata, hogy a lezajló politikai társadalmi és gazdasági folyamatok, az anyaországgal való kapcsolat, a kelet-közép-európai régió geopolitikai adottságai hogyan hatnak a külhonban élő magyarokra
A kutatás vizsgált régiói: Erdély - Románia, Vajdaság - Szerbia, Kárpátalja - Ukrajna, Felvidék - Szlovákia
Mennyiség:
2.1. PAPI vagy CAPI módszerrel kvantitatív kutatás, régiónként min. 1000 (Vajdaság, Kártpátalja, Felvidék), ill. 2000 (Erdély) fős felnőtt korú, magyarul beszélő és/vagy magukat magyarnak tartó mintán, átlagosan 40 perces kérdőíven