Notwendigkeit der Änderung aufgrund von Umständen, die ein öffentlicher Auftraggeber/Auftraggeber bei aller Umsicht nicht vorhersehen konnte (Artikel 43 Absatz 1 Buchstabe c der Richtlinie 2014/23/EU, Artikel 72 Absatz 1 Buchstabe c der Richtlinie 2014/24/EU, Artikel 89 Absatz 1 Buchstabe c der Richtlinie 2014/25/EU)
Beschreibung der Umstände, durch die die Änderung erforderlich wurde, und Erklärung der unvorhersehbaren Art dieser Umstände:
Megrendelő részéről a Szerződés keretében nyújtott szolgáltatások vonatkozásában a Szerződés hatályának a meghosszabbítása iránti igény merült fel, melyre tekintettel a Felek - a Szerződés szerinti műszaki tartalom, valamint keretösszeg változatlanul hagyása mellett - a teljesítési határidő arányos meghosszabbítása mellett döntöttek.
A Felek a Megrendelő kezdeményezésére egyezően megállapítják, hogy a Szerződés határozott idejének lejártáig, azaz 2023.január 31. napjáig a feladatok szerződésszerű elvégzése nem lehetséges, a Feleken kívül álló okból nem tartható. Magyarország Kormánya, reagálva a jelenlegi inflációs helyzetre, a teljes állami szektor vonatkozásában költségcsökkentési előírásokat, illetve forráselvonásokat léptetett életbe. Ezzel összhangban a Gazdaságfejlesztési Miniszter, mint a Megrendelő részvényesi jogainak gyakorlója, a Megrendelő üzleti tervét is módosította, amelyben többek közt a Megrendelő által anyagjellegű ráfordításokra betervezett keretösszeget is mintegy 55%-kal csökkentette. A fentiek indokolttá tették, hogy a Megrendelő átütemezze a Szerződés tárgyát képező kommunikációs feladatok teljesítését.
A fenti körülmények miatt Felek a Szerződés módosításának jogalapjaként a Kbt. 141. (6) bekezdését jelölik meg:
(6) A (2) és (4) bekezdésben szabályozott eseteken kívül, a szerződés új közbeszerzési eljárás lefolytatása nélkül akkor módosítható, ha a módosítás nem lényeges. A szerződés módosítása lényeges, ha az eredeti szerződéses feltételektől lényegesen eltérő érdemi feltételeket határoz meg. A módosítást mindig lényegesnek kell tekinteni, ha
a) olyan feltételeket határoz meg, amelyek, ha szerepeltek volna a szerződéskötést megelőző közbeszerzési eljárásban, az eredetileg részt vett ajánlattevőkön (részvételre jelentkezőkön) kívül más ajánlattevők (részvételre jelentkezők) részvételét vagy a nyertes ajánlat helyett másik ajánlat nyertességét lehetővé tették volna;
b) a módosítás a szerződés gazdasági egyensúlyát a nyertes ajánlattevő javára változtatja meg; vagy
c) a módosítás a szerződés tárgyát az eredeti szerződésben foglalt ajánlattevői kötelezettséghez képest jelentős új elemre terjeszti ki.
A Felek közös megegyezése által a Szerződés időbeli hatályának meghosszabbítása nem tekinthető jelentős módosításnak, tekintettel arra, hogy a törvényi feltételek fennállnak az alábbiak szerint:
A módosítás nem lényeges, mivel
- a módosítás nem határoz meg olyan feltételeket, amelyek ha szerepeltek volna a szerződéskötést megelőző közbeszerzési eljárásban, akkor az eredetileg részt vett ajánlattevőkön kívül más ajánlattevők részvételét vagy a nyertes ajánlat helyett másik ajánlat nyertességét lehetővé tették volna, mivel a módosítás a Szerződés hatályának meghosszabbítására vonatkozik, mely módosítás ha szerepelt volna a közbeszerzési eljárásban sem tette volna lehetővé más ajánlattevők részvételét, vagy más ajánlattevők nyertességét;
- a módosítás a szerződés gazdasági egyensúlyát nem változtatja meg a nyertes ajánlattevő javára. A Szerződésben szereplő keretösszeg nem kerül módosításra, Megrendelő a Szerződésben szereplő azonos feltételekkel fog a meghosszabbított hatály alatt egyedi megrendeléseket kezdeményezni a rendelkezésre álló keretösszeg erejéig.
- a módosítás a szerződés tárgyát az eredeti szerződésben foglalt ajánlattevői kötelezettséghez képest nem terjeszti ki jelentősen új elemre, tekintettel arra, hogy Vállalkozó feladatai, kötelezettségei nem változnak.
A Közbeszerzési Hatóság keretében működő Tanács 2022. szeptember 29.-i keltezésű, a közbeszerzési eljárások eredményeként megkötött szerződések Kbt. szerinti módosításával, valamint teljesítésével kapcsolatos egyes kérdésekről szóló útmutatójának II.3 pontja a nem lényeges módosítás körében továbbá a következőket tartalmazza: „A Miniszterelnökség ellenőrzési gyakorlata szerint keretszerződés, keretmegállapodás esetében tekinthető nem lényegesnek a módosítás, ha az eredeti időtartam alatt nem került a keret kimerítésre, és a mennyiség nem, csak az időtartam módosul nem jelentős mértékben.”