Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Lentopolttoainetoimitukset FinnHEMS Lentopalvelut Oy:lle
II.1.2)Main CPV code09131100 Kerosene jet type fuels
II.1.4)Short description:
Hankintayksikkö FinnHEMS Lentopalvelut Oy (jäljempänä myös ”FinnHEMS” , "Tilaaja" tai "Asiakas") pyytää tarjousta tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti lentopetrolin myynnistä ja toimituksesta käytössään oleviin jakelusäiliöihin.
FinnHEMS:llä on 20 m³ jakelusäiliöt tukikohdissaan Vantaalla, Turussa, Tampereella, Kuopiossa, Oulussa ja Rovaniemellä. Lisäksi Seinäjoelle 2022 syksyllä valmistuvaan tukikohtaan tulee 20 m³. Kittilän lentokentällä on FinnHEMS:n 5 m³ jakelusäiliö. Tehtävään sopimukseen liitetään optio yhden lisätukikohdan polttoainehuollosta.
Hankinnan tavoitteena on varmistaa lääkintähelikoptereiden polttoainehuolto toimintavarmasti kaikissa tilanteissa sopimuskaudelle.
Arvio tilaajan vuosittain käyttämästä lentopolttoaineesta on noin 850 000 litraa. Biokomponenttiosuuden on oltava ensimmäisen sopimusvuoden aikana 5% ja sen osuutta kasvatetaan lineaarisesti siten, että sopimuskauden viimeisenä vuotena biokomponenttiosuus on 10%.
II.1.5)Estimated total value
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.4)Description of the procurement:
Koska lentopolttoaineen hintanoteeraus ja verot ovat samat kaikille toimittajille, kilpailutetaan tällä tarjouspyynnöllä vain toimituspaikkakohtainen toimitusmaksu. Toimituspaikkakohtaisella arvioidulla vuosittaisella kulutuksella kerrotaan kunkin jakelukohteen toimitusmaksut. Toimituspaikkakohtaiset tulokset lasketaan yhteen. Yhteenlaskettu hinta muodostaa vertailuhinnan. Tarjoukset asetetaan sijoitusjärjestykseen halvimmasta kalleimpaan. Tarjous, jossa on alin vertailuhinta, voittaa tarjouskilpailun.