Lieferungen - 106786-2021
Schweden-TIERP: Diverse Nahrungsmittel
2021/S 043-106786
Auftragsbekanntmachung
Lieferauftrag
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
DIS livsmedel
Referenznummer der Bekanntmachung: 20/4
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
15800000 Diverse Nahrungsmittel
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Dynamiskt inköpssystem för periodiska inköp av olika livsmedel. Systemet kommer att vara indelat i olika delområden, frukt och grönt, Animaliska produkter samt gryn/spannmål.
Tierps, Östhammars, Heby och Knivsta kommun bjuder in till att delta i kommunernas dynamiska inköpssystem (DIS) avseende livsmedel. Ett DIS fungerar så att leverantörer ansöker om att kvalificera sig till det delområde där man vill leverera produkter.
Till de som är kvalificerade kommer avrop göras löpande från beställande enheter i respektive kommun. Avropen kommer att variera avseende produkter, krav ställda på produkterna och mängd. Det kommer att vara enskilda enheter inom kommunerna som kommer att avropa, men ibland kan det vara för hela kommunen.
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)
03220000 Gemüse, Obst und Schalenfrüchte
03310000 Fische, Krebstiere und Aquakulturerzeugnisse
15100000 Tierische Erzeugnisse, Fleisch und Fleischerzeugnisse
15200000 Zubereiteter Fisch und Fischkonserven
15300000 Obst, Gemüse und zugehörige Erzeugnisse
15500000 Molkereierzeugnisse
15600000 Mahl- und Schälmühlenerzeugnisse, Stärken und Stärkeerzeugnisse
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Ansökningsinbjudan DIS livsmedel
För att kvalificera sig ska man uppfylla de kvalificeringskrav som är uppställda.
En antagen leverantör behöver inte svara på ett avrop, utan ska BARA svara när man anser att det finns goda möjligheter att leverera till goda villkor.
Avropande kommuner har ramavtal avseende livsmedel som ska garantera kommunernas basbehov, detta DIS är ett komplement för att kunna anpassa menyer och inköp efter säsong och tillgång till produkter som kan härledas till kommunernas producenter.
Upphandlande myndighet
Tierps kommun är upphandlande myndighet.
Knivsta, Heby och Östhammars kommun har rätt att avropa i systemet
106786-2021 - KonkurrensutsättningSverige-TIERP: Diverse livsmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Referensnummer: 20/4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15800000 Diverse livsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 03310000 Fisk, skaldjur och akvatiska produkter, 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15200000 Beredd och konserverad fisk, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15500000 Mejeriprodukter, 15600000 Spannmålsprodukter, stärkelse och stärkelseprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen