II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Helpdesks für internationales geistiges Eigentum von KMUs
Referenznummer der Bekanntmachung: EASME/COSME/2018/002
II.1.2)CPV-Code Hauptteil72253100 Help-Desk
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Bei dieser Ausschreibung handelt es sich um ein offenes Verfahren für den Abschluss von 3 Dienstleistungsverträgen. Die einzelnen Dienstleistungsverträge umfassen den Betrieb von Helpdesks für das internationale geistige Eigentum (International Intellectual Property/IP) unter Berücksichtigung der spezifischen geografischen Vorgaben, und zwar:
Los 1: Europäischer Helpdesk betreffend Rechte an geistigem Eigentum (IPR) für China.
Los 2: Europäischer Helpdesk betreffend Rechte an geistigem Eigentum (IPR) für Süd-West-Asien.
Los 3: Europäischer Helpdesk betreffend Rechte an geistigem Eigentum (IPR) für Lateinamerika.
Das allgemeine Ziel der internationalen IP-Helpdesks ist es, an der Internationalisierung der europäischen KMUs beizutragen. Hierzu soll den KMUs Expertenberatung zum Thema Schutz und Stärkung der jeweiligen IP in oder in Verbindung mit China, Süd-West-Asien und Lateinamerika bereitgestellt werden. Die Dienstleistungen der internationalen IP-Helpdesks streben eine Verbesserung der Aufklärung, des Managements und des Schutzes der IP-Assets durch europäische KMUs, die auf Absatzmärkten, die unter den Rahmen der diversen Dienstleistungsverträge fallen, tätig sind oder planen, dort tätig werden, an.
Die vom Auftragnehmer auszuführenden Arbeiten sind aus Abschnitt 1 der Ausschreibungsunterlagen zu entnehmen.
II.1.5)Geschätzter GesamtwertWert ohne MwSt.: 10 000 000.00 EUR
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: ja
Angebote sind möglich für alle Lose
Maximale Anzahl an Losen, die an einen Bieter vergeben werden können: 3
II.2)Beschreibung
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:
Europäischer Helpdesk betreffend Rechte an geistigem Eigentum (IPR) für China
Los-Nr.: 1
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)72253000 Help-Desk und Unterstützungsdienste
79111000 Rechtsberatung
79140000 Rechtsberatung und -auskunft
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Das allgemeine Ziel des Loses 1 — Europäischer Helpdesk betreffend Rechte an geistigem Eigentum (IPR) für China ist es, an der Internationalisierung der europäischen KMUs beizutragen. Hierzu soll den KMUs Expertenberatung zum Thema Schutz und Stärkung der jeweiligen IP in oder in Verbindung mit China bereitgestellt werden. Die Dienstleistungen des Europäischen Helpdesks betreffend Rechte an geistigem Eigentum (IPR) für China streben eine Verbesserung der Aufklärung, des Managements und des Schutzes der IP-Assets durch europäische KMUs, die auf Absatzmärkten in Festlandchina, Hongkong, Macau und Taiwan tätig sind oder planen, dort tätig werden, an.
Europäischer Helpdesk betreffend Rechte an geistigem Eigentum (IPR) für Süd-West-Asien
Los-Nr.: 2
Das allgemeine Ziel des Loses 2 — Europäischer Helpdesk betreffend Rechte an geistigem Eigentum (IPR) für Süd-West-Asien ist es, an der Internationalisierung der europäischen KMUs beizutragen. Hierzu soll den KMUs Expertenberatung zum Thema Schutz und Stärkung der jeweiligen IP in oder in Verbindung mit Süd-West-Asien bereitgestellt werden. Die Dienstleistungen des Europäischen Helpdesks betreffend Rechte an geistigem Eigentum (IPR) für Süd-West-Asien streben eine Verbesserung der Aufklärung, des Managements und des Schutzes der IP-Assets durch europäische KMUs, die auf Absatzmärkten in Brunei, Kambodscha, Indonesien, Lao, Malaysia, Myanmar, Philippinen, Singapur, Thailand und Vietnam. tätig sind oder planen, dort tätig werden, an.
Europäischer Helpdesk betreffend Rechte an geistigem Eigentum (IPR) für Lateinamerika
Los-Nr.: 3
Das allgemeine Ziel des Loses 3 — Europäischer Helpdesk betreffend Rechte an geistigem Eigentum (IPR) für Lateinamerika ist es, an der Internationalisierung der europäischen KMUs beizutragen. Hierzu soll den KMUs Expertenberatung zum Thema Schutz und Stärkung der jeweiligen IP in oder in Verbindung mit Lateinamerika bereitgestellt werden. Die Dienstleistungen des Europäischen Helpdesks betreffend Rechte an geistigem Eigentum (IPR) für Lateinamerika streben eine Verbesserung der Aufklärung, des Managements und des Schutzes der IP-Assets durch europäische KMUs, die auf Absatzmärkten in Argentinien, Bolivien, Brasilien, Chile, Kolumbien, Costa Rica, Ecuador, El Salvador, Guatemala, Honduras, Mexiko, Nicaragua, Panama, Paraguay, Peru, Uruguay und Venezuela tätig sind oder planen, dort tätig werden, an.
II.1)Εύρος της σύμβασης
II.1.1)Τίτλος:
Διεθνή γραφεία εξυπηρέτησης ΜΜΕ για τη διανοητική ιδιοκτησία
Αριθμός αναφοράς: EASME/COSME/2018/002
II.1.2)Κωδικός κύριου λεξιλογίου CPV72253100 Υπηρεσίες γραμμής άμεσης βοήθειας
II.1.4)Σύντομη περιγραφή:
Πρόκειται για πρόσκληση υποβολής προσφορών υπό μορφή ανοικτής διαδικασίας για τη σύναψη 3 συμβάσεων παροχής υπηρεσιών. Κάθε σύμβαση παροχής υπηρεσιών θα περιλαμβάνει τη λειτουργία των διεθνών γραφείων εξυπηρέτησης ΜΜΕ για τη διανοητική ιδιοκτησία (ΔΙ), όσον αφορά μια συγκεκριμένη γεωγραφική περιοχή,ειδικότερα:
Παρτίδα 1: Γραφείο εξυπηρέτησης ΔΔΙ στην Κίνα.
Παρτίδα 2: Γραφείο εξυπηρέτησης ΔΔΙ στη νοτιοανατολική Ασία.
Παρτίδα 3: Γραφείο εξυπηρέτησης ΔΔΙ στη Λατινική Αμερική.
Ο γενικός στόχος των διεθνών γραφείων εξυπηρέτησης ΔΙ είναι να συμβάλλει στη διεθνοποίηση των ΜΜΕ της ΕΕ παρέχοντάς τους εξειδικευμένες συμβουλές σχετικά με το πώς να προστατέψουν και να επιβάλουν τα δικαιώματα ΔΙ στην ή σε σχέση με την Κίνα. νοτιοανατολική Ασία και Λατινική Αμερική. Οι υπηρεσίες των διεθνών γραφείων εξυπηρέτησης ΔΙ στοχεύουν στη βελτίωση της ευαισθητοποίησης, διαχείρισης και προστασίας των περιουσιακών στοιχείων διανοητικής ιδιοκτησίας από τις ΜΜΕ της ΕΕ που λειτουργούν ή προτίθενται να λειτουργήσουν στις αγορές που καλύπτονται από κάθε σύμβαση παροχής υπηρεσιών.
Οι υπηρεσίες που θα παρασχεθούν από τον ανάδοχο περιγράφονται λεπτομερέστερα στη συγγραφή υποχρεώσεων στο τμήμα 1.
II.1.5)Εκτιμώμενη συνολική αξίαΑξία χωρίς ΦΠΑ: 10 000 000.00 EUR
II.1.6)Πληροφορίες σχετικά με τα τμήματαΗ παρούσα σύμβαση υποδιαιρείται σε τμήματα: ναι
Μπορούν να υποβληθούν προσφορές για όλα τα τμήματα
Μέγιστος αριθμός τμημάτων που μπορούν να ανατεθούν σε έναν προσφέροντα: 3
II.2)Περιγραφή
II.2.1)Τίτλος:
Γραφείο εξυπηρέτησης ΔΔΙ στην Κίνα
Αριθμός τμήματος: 1
II.2.2)Επιπλέον κωδικός(-οί) CPV72253000 Γραμμή άμεσης βοήθειας και υπηρεσίες υποστήριξης
79111000 Υπηρεσίες παροχής νομικών συμβουλών
79140000 Υπηρεσίες παροχής νομικών συμβουλών και πληροφοριών
II.2.4)Περιγραφή της σύμβασης:
Ο γενικός στόχος της παρτίδας 1 — Το γραφείο εξυπηρέτησης ΔΔΙ στην Κίνα είναι να συμβάλλει στη διεθνοποίηση των ΜΜΕ της ΕΕ παρέχοντάς τους εξειδικευμένες συμβουλές σχετικά με το πώς να προστατέψουν και να επιβάλουν τα δικαιώματα ΔΙ στην ή σε σχέση με την Κίνα. Οι υπηρεσίες του διεθνούς γραφείου εξυπηρέτησης ΔΔΙ στοχεύει στη βελτίωση της ευαισθητοποίησης, διαχείρισης και προστασίας των περιουσιακών στοιχείων διανοητικής ιδιοκτησίας από τις ΜΜΕ της ΕΕ που λειτουργούν ή προτίθενται να λειτουργήσουν στην ηπειρωτική Κίνα, το Χονγκ Κονγκ, το Μακάο και την Ταϊβάν.
Γραφείο εξυπηρέτησης ΔΔΙ στη νοτιοανατολική Ασία
Αριθμός τμήματος: 2
Ο γενικός στόχος της παρτίδας 2 — Το γραφείο εξυπηρέτησης ΔΔΙ στη νοτιοανατολική Ασία είναι να συμβάλλει στη διεθνοποίηση των ΜΜΕ της ΕΕ παρέχοντάς τους εξειδικευμένες συμβουλές σχετικά με το πώς να προστατέψουν και να επιβάλουν τα δικαιώματα ΔΙ στην ή σε σχέση με την νοτιοανατολική Ασία. Οι υπηρεσίες του γραφείου εξυπηρέτησης ΔΔΙ στη νοτιοανατολική Ασία στοχεύουν στη βελτίωση της ευαισθητοποίησης, της διαχείρισης και της προστασίας των περιουσιακών στοιχείων διανοητικής ιδιοκτησίας από τις ΜΜΕ της ΕΕ που λειτουργούν ή προτίθενται να λειτουργήσουν στο Μπρουνέι στην Καμπότζη,στην Ινδονησία, στο Λάος, στη Μαλαισία, στη Μυανμάρ, στις Φιλιππίνες , στην Ταϊλάνδη και στο Βιετνάμ.
Γραφείο εξυπηρέτησης ΔΙ στη Λατινική Αμερική
Αριθμός τμήματος: 3
Ο γενικός στόχος της παρτίδας 3 — Το γραφείο εξυπηρέτησης ΔΔΙ στη Λατινική Αμερική είναι να συμβάλλει στη διεθνοποίηση των ΜΜΕ της ΕΕ παρέχοντάς τους εξειδικευμένες συμβουλές σχετικά με το πώς να προστατέψουν και να επιβάλουν τα δικαιώματα ΔΙ στη ή σε σχέση με τη Λατινική Αμερική. Οι υπηρεσίες του γραφείου εξυπηρέτησης ΔΔΙ στη Λατινική Αμερική στοχεύουν στη βελτίωση της ευαισθητοποίησης, της διαχείρισης και της προστασίας των περιουσιακών στοιχείων διανοητικής ιδιοκτησίας από τις ΜΜΕ της ΕΕ που λειτουργούν ή προτίθενται να λειτουργήσουν στην Αργεντινή, στη Βολιβία, στη Βραζιλία, στη Χιλή,στην Κολομβία, στην Κόστα Ρίκα, στο Εκουαδόρ, στο Ελ Σαλβαδόρ, στη Γουατεμάλα, στην Ονδούρα, στο Μεξικό, στη Νικαράγουα, στον Παναμά, στην Παραγουάη, στο Περού, στην Ουρουγουάη, στη Βενεζουέλα.
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
International Intellectual Property SME helpdesks
Reference number: EASME/COSME/2018/002
II.1.2)Main CPV code72253100 Helpdesk services
II.1.4)Short description:
This is a call for tenders in a form of an open procedure to conclude 3 service contracts. Each service contract will comprise the operation of the international Intellectual Property (IP) Helpdesks with respect to a specific geographical area, namely:
Lot 1: China IPR Helpdesk.
Lot 2: South-east Asia IPR Helpdesk.
Lot 3: Latin America IPR Helpdesk.
The general objective of the international IP Helpdesks is to contribute to the internationalisation of EU SMEs by providing them with expert advice on how to protect and enforce their IP in or relating to China, South-east Asia, and Latin America. The services of the international IP Helpdesks shall aim at improving the awareness, management and protection of IP assets by EU SMEs that operate or intend to operate in the markets covered by each service contract.
Tasks to be carried out by the contractor are further detailed in the tender specifications in Section 1.
II.1.5)Estimated total valueValue excluding VAT: 10 000 000.00 EUR
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: yes
Tenders may be submitted for all lots
Maximum number of lots that may be awarded to one tenderer: 3
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)72253000 Helpdesk and support services
79111000 Legal advisory services
79140000 Legal advisory and information services
II.2.4)Description of the procurement:
The general objective of Lot 1 — China IPR Helpdesk is to contribute to the internationalisation of EU SMEs by providing them with expert advice on how to protect and enforce their IP in or relating to China. The services of the China IPR Helpdesk shall aim at improving the awareness, management and protection of IP assets by EU SMEs that operate or intend to operate in Mainland China, Hong-Kong, Macao and Taiwan.
II.2.1)Title:
South-east Asia IPR Helpdesk
Lot No: 2
The general objective of Lot 2 — South-east Asia IPR Helpdesk is to contribute to the internationalisation of EU SMEs by providing them with expert advice on how to protect and enforce their IP in or relating to South east-Asia. The services of the South East-Asia IPR Helpdesk shall aim at improving the awareness, management and protection of IP assets by EU SMEs that operate or intend to operate in Brunei, Cambodia, Indonesia, Lao, Malaysia, Myanmar, Philippines, Singapore, Thailand and Vietnam.
Latin America IP Helpdesk
Lot No: 3
The general objective of Lot 3 — Latin America IPR Helpdesk is to contribute to the internationalisation of EU SMEs by providing them with expert advice on how to protect and enforce their IP in or relating to Latin America. The services of the Latin America IPR Helpdesk shall aim at improving the awareness, management and protection of IP assets by EU SMEs that operate or intend to operate in Argentina, Bolivia, Brazil, Chile, Colombia, Costa Rica, Ecuador, El Salvador, Guatemala, Honduras, Mexico, Nicaragua, Panama, Paraguay, Peru, Uruguay, Venezuela.