Tjenesteydelser - 10760-2017
Danmark-København: Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
2017/S 007-010760
Kvalifikationsordning – forsyningsvirksomhed
Denne bekendtgørelse er en indkaldelse af tilbud
Tjenesteydelser
Retsgrundlag:
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Kvalifikationsordning for ressourcepersoner.
II.1.2)Hoved-CPV-kode
71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
71300000 Ingeniørvirksomhed
71600000 Tekniske undersøgelser, analyser og rådgivning
71320000 Ingeniørmæssig projektering
71311230 Ingeniørarbejder i forbindelse med jernbaner
71311000 Rådgivning i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder
71520000 Tilsyn med bygge- og anlægsarbejder
79400000 Virksomhedsrådgivning og administrativ rådgivning samt beslægtede tjenesteydelser
79000000 Forretningstjenesteydelser: forskrifter, markedsføring, rådgivning, rekruttering, trykning og sikkerhed
79417000 Sikkerhedsrådgivning
71353000 Tjenesteydelser i forbindelse med landmåling
71355200 Landmåling
71322300 Projektering af broer
45234114 Bygge-anlægsarbejde: jernbanedæmninger
45247000 Arbejder i forbindelse med anlæg af dæmninger, kanaler, vandingskanaler og akvædukter
71322400 Projektering af dæmninger
45247200 Arbejder i forbindelse med dæmninger og lignende faste konstruktioner
45112200 Afrømning af jord
45112500 Flytning af jord
45236000 Jord- og belægningsarbejde
45247112 Anlægsarbejde: afvandingskanaler
45234160 Anlægsarbejde: kørestrømsanlæg
71313400 Miljøvurdering i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder
71313420 Miljønormer for bygge- og anlægsarbejder
71313430 Analyse af miljøindikatorer i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder
90700000 Tjenester på miljøområdet
90714500 Miljømæssig kvalitetskontrol
90714600 Miljømæssig sikkerhedskontrol
71540000 Bygge- og anlægskoordinering
71541000 Koordinering af byggeprojekt
71311100 Støttevirksomhed i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder
71311300 Rådgivning i forbindelse med infrastruktur
71313000 Rådgivning i forbindelse med miljøteknik
45112000 Udgravning og fjernelse af jord
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Kvalifikationsordningen omfatter Banedanmarks udbud af ressourcepersoner i form af projektleder, projekteringsleder, fagtilsyn, byggeleder, projektsupport, stabsmedarbejder, SR-arbejdsledelse samt myndigheds-, SR- og CAD-koordinator indenfor kvalifikationsordningens discipliner.