Bekendtgørelse om ændringer eller supplerende oplysninger
Retsgrundlag:
Forordning (EU, Euratom) nr. 2018/1046
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Rammeaftale vedrørende udvikling af IKT-softwareløsning til EBCG-teammedlemmers adgang til Schengeninformationssystemet (A2SISII)
Sagsnr.: FRONTEX/RP/1485/2019
II.1.2)Hoved-CPV-kode72000000 It-tjenester: rådgivning, programmeludvikling, internet og support
II.1.4)Kort beskrivelse:
Det overordnede formål med rammeaftalen er at levere en effektiv IKT-løsning (dvs. A2SISII-systemet), der vil gøre det muligt for Det Europæiske Agentur for Grænse- og Kystbevogtnings teams at oprette adgang til Schengeninformationssystemet på linje med gældende forordninger (f.eks. forordningerne (EU) 2018/1725, 2018/1861, 2019/1896). Kontraktens genstand er udvikling af en IKT-softwareløsning, der gør det muligt for EBCG's teams at oprette adgang til Schengeninformationssystemet — herefter defineret som A2SISII-systemet, inklusive leverancerne knyttet til systemets design, udvikling, implementering samt undervisning af brugere (interne og eksterne) og administratorer. Rammeaftalen, der indgås i forbindelse med denne udbudsprocedure, vedrører endvidere levering af produkter og tjenesteydelser til support og vedligeholdelse af A2SISII-systemet og gennemførelse af ændringer i dets funktioner og den underliggende tekniske infrastruktur som reaktion på ændrede retlige, politiske, organisatoriske eller tekniske miljøer.
Notice for changes or additional information
Legal Basis:
Regulation (EU, Euratom) No 2018/1046
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Framework Contract for the Development of ICT Software Solution for EBCG Team Members Access to Schengen Information System (A2SISII)
Reference number: FRONTEX/RP/1485/2019
II.1.2)Main CPV code72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support
II.1.4)Short description:
The main objective of this framework contract is to deliver effective ICT solution (i.e. A2SISII System) that will enable European Border and Coast Guard Agency teams to access to Schengen Information System in line with current Regulations (e.g. Regulations (EU) 2018/1725, 2018/1861, 2019/1896). The subject of the contract is the development of ICT software solution that will enable EBCG teams access to Schengen Information System — hereinafter defined as A2SISII system, including the deliverables related to its design, development, testing, deployment and training for the users (internal and external) and administrators. The framework contract resulting from this tender procedure is also to provide products and services to support and maintain the A2SISII System and to provide changes to its functionalities and to the underlying technical infrastructure in response to changing legal, political, organisational or technical environments.