Meddelande om upphandling
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:Referensnummer: 13343
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4)Kort beskrivning:
Beställaren upphandlar ramavtal för yrkeskläder och arbetskläder för sina anställda. Tidigare avtalsperiod har beställaren handlat för cirka 1 miljon kr per år. Upphandlingen omfattar även skyddsskor och handskar.
Den övergripande tanken med kläderna är att skapa igenkänning, att vi upplevs som varma och professionella samt ge brukarna skydd vid arbetet. Hyresgäster och alla andra skall känna igen personalen från Gavlegårdarna oavsett vilken yrkeskategori personen tillhör
II.1.5)Uppskattat totalt värdeVärde exkl. moms: 3 500 000.00 SEK
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2)Beskrivning
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen: