Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Enkelt rammetjenesteydelseskontrakt vedrørende levering af generel online-undervisning til deltagere i Det Europæiske Solidaritetskorps.
Sagsnr.: EAC/03/2018
II.1.2)Hoved-CPV-kode80570000 Uddannelsestilbud til personlig udvikling
II.1.4)Kort beskrivelse:
Forordning (EU) 2018/1475 til oprettelse af Det Europæiske Solidaritetskorps trådte i kraft 5.10.2018 og dannede en ny, sammenhængende ramme for solidaritetsaktiviteter. Det Europæiske Solidaritetskorps tilbyder unge mennesker nogle let tilgængelige muligheder for at engagere sig i solidaritetsaktiviteter af høj kvalitet og med en stærk europæisk dimension som et middel til at bidrage til styrkelsen af sammenhæng, solidaritet, social samhørighed og demokrati i deltagerlandene. Der planlægges følgende typer aktiviteter under Det Europæiske Solidaritetskorps: solidaritetsaktiviteter (frivilligt arbejde, praktikophold og job), frivillige team, solidaritetsprojekter og netværksaktiviteter. Europa-Kommissionen fremsætter som en integreret del af Det Europæiske Solidaritetskorps-initiativ fastlagt ved forordningen forslag om et sæt kvalitets- og støttetiltag, herunder den generelle online-undervisning.
II.1.5)Anslået samlet værdiVærdi eksklusive moms: 5 000 000.00 EUR
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)72260000 Programmelrelaterede tjenester
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Det overordnede formål med denne rammeaftale er at tilrettelægge online-undervisning som en integreret del af en læringsproces i Det Europæiske Solidaritetskorps i sammenhæng med kvalitets- og støttetiltagene. De leverede tjenester bør opmuntre de registrerede ansøgere til at deltage i korpset og i sidste ende forberede dem til deres deltagelse i aktiviteterne.
Dette udbud har to specifikke mål:
— at levere tjenesteydelser vedrørende udvikling og tilpasning af e-læringskurser til den generelle online-undervisning og hjælpetjenester, der imødekommer undervisningsbehovene hos alle registrerede ansøgere til Det Europæiske Solidaritetskorps, uafhængigt af deres deltagelse i en af Korpsets aktiviteter, og undervisningsbehovene hos registrerede deltagere i Det Europæiske Solidaritetskorps, som skal deltage i en af Korpsets aktiviteter, med henblik på at supplere tilbuddet om en undervisnings- og evalueringscyklus
— at levere cloud-applikationstjenester (Software-as-a-Service, i det følgende kaldet »SaaS«) i et system til forvaltning af e-læring med henblik på levering af de generelle online-undervisningskurser og levering af online-hjælpetjenester via en dedikeret webplatform, der er tilgængelig for registrerede ansøgere i portalen for Det Europæiske Solidaritetskorps, på en sådan måde, at undervisningskurserne er tilgængelige når som helst, hvor som helst og fra en hvilken som helst enhed og derfor giver mulighed for en individualiseret læringsplan. SaaS skal understøtte integrationen i Det Europæiske Solidaritetskorps' portal og app.
Base giuridica:
Direttiva 2014/24/UE
II.1)Entità dell'appalto
II.1.1)Denominazione:
Contratto di servizio quadro unico per la fornitura della formazione generale online ai partecipanti del corpo di solidarietà europeo
Numero di riferimento: EAC/03/2018
II.1.2)Codice CPV principale80570000 Servizi di perfezionamento personale
II.1.4)Breve descrizione:
Il regolamento (UE) 2018/1475 che istituisce il Corpo europeo della solidarietà è entrato in vigore il 5.10.2018 e ha creato un nuovo quadro coerente per le attività di solidarietà. Il Corpo europeo di solidarietà offre ai giovani opportunità facilmente accessibili per impegnarsi in attività di solidarietà di alta qualità con una forte dimensione europea come mezzo per contribuire a rafforzare la coesione, la solidarietà, la coesione sociale e la democrazia nei paesi partecipanti. I seguenti tipi di attività sono previsti dal Corpo di solidarietà europeo: attività di solidarietà (volontariato, tirocini e posti di lavoro), squadre di volontariato, progetti di solidarietà e attività di collegamento in rete. Come parte integrante dell'iniziativa del Corpo di solidarietà europea prevista per i partecipanti dal regolamento, la Commissione europea propone l'insieme delle misure di sostegno e di qualità, compresa la formazione generale online.
II.1.5)Valore totale stimatoValore, IVA esclusa: 5 000 000.00 EUR
II.1.6)Informazioni relative ai lottiQuesto appalto è suddiviso in lotti: no
II.2)Descrizione
II.2.2)Codici CPV supplementari72260000 Servizi connessi al software
II.2.4)Descrizione dell'appalto:
L'obiettivo generale di questo contratto quadro è di istituire una formazione generale online come parte integrante di un processo di apprendimento nel Corpo europeo della solidarietà nel contesto delle misure di qualità e di sostegno. I servizi forniti dovrebbero incoraggiare i Candidati registrati a partecipare al Corpo e infine prepararli prima della loro partecipazione alle attività.
Gli obiettivi specifici di questo invito sono duplici:
- fornire servizi per lo sviluppo e la personalizzazione di corsi di e-learning per la formazione generale online e servizi ausiliari, rispondendo alle esigenze formative di tutti i candidati europei solidali al Corpo di Solidarietà, indipendentemente dalla loro partecipazione a un Corpo europeo di solidarietà e ai bisogni formativi di membri del Corpo europeo della solidarietà solidale che parteciperanno ad un programma europeo di solidarietà, per integrare l'offerta del ciclo di formazione e valutazione,
- fornire servizi di applicazione cloud (software-as-a-service, in seguito denominato "SaaS") di un sistema di gestione e-learning per la fornitura dei corsi di formazione online generali e fornitura di servizi online ausiliari tramite una piattaforma web dedicata accessibile ai Candidati registrati del Portale Europeo di Solidarietà, in modo tale che i corsi di formazione siano accessibili in qualsiasi momento, ovunque e da qualsiasi dispositivo e, di conseguenza, consentano un programma di apprendimento personalizzato. Il SaaS deve supportare l'integrazione con il Portale e l'app Solidarity Corps.