Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Dienstleistungen - 112035-2022
Finnland-Helsinki: IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
2022/S 043-112035
Bekanntmachung vergebener Aufträge
Ergebnisse des Vergabeverfahrens
Dienstleistungen
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
STM - IT-konsultointi 2021-2025 (DPS) -Tarjouspyyntö: Korkean varautumisen viestintä- ja tietojärjestelmien käyttöönoton, käytön ohjauksen ja kansallisen kehittämisen tueksi STM:n valmiusyksikölle
Referenznummer der Bekanntmachung: VN/27214/2021
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
II.1.4)Kurze Beschreibung:
IT-konsultointi ns. korkean varautumisen viestintä- ja tietojärjestelmien käyttöönoton, käytön ohjauksen ja kansallisen kehittämisen tueksi sosiaali- ja terveysministeriön valmiusyksikölle.
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)
48000000 Softwarepaket und Informationssysteme
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Sosiaali- ja terveysministeriö pyytää tarjoustanne IT-konsultointia ns. korkean varautumisen viestintä- ja tietojärjestelmien käyttöönoton, käytön ohjauksen ja kansallisen kehittämisen tueksi sosiaali- ja terveysministeriön valmiusyksikölle tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti.
Hankinnan kohteena on asiantuntijaresurssi yllä kuvattuihin määrittelytöihin, tarvittaviin toimijoiden yhteiskokouksiin osallistuminen hankintayksikön tukena sekä projektihallinnan tehtäviä, kuten kokousten ja niiden asiakirjojen valmistelu, kokousmuistioiden ja tarvittavien taustamuistioiden ja asiantuntijaraporttien laadinta.
KEJO-järjestelmän osalta tietojen määrittelyä ja IT-konsultointia tarvitaan erityisesti ensihoitopalvelun tietojenhallintaan. Lisäksi tietojenmäärittelyä ja IT-konsultointia voidaan tarvita sopimuskaudella myös sosiaalihuollon osalta.
Asiantuntijoiden työ sisältää IT-järjestelmien tietosisällön ja toiminnallisuuksien määrittelytyötä, neuvottelua eri osapuolten IT-asiantuntijoiden kanssa yhteisten ja pitkäkestoisten tietojärjestelmäratkaisujen saavuttamiseksi. Lisäksi tavoitteena on sosiaali- ja terveydenhuollon palvelujärjestelmän ja STM:n hallinnonalan laitosten keskeisten osallistujaorganisaatioiden ohjauksen tukeminen korkean varautumisen viestintä- ja tieto-järjestelmien käyttöönotossa ja käytössä siten, että saavutetaan mahdollisimman toimivat kansalliset tietosisällöt ja toiminnallisuudet järjestelmissä.
Kansalliset korkean varautumisen viestintä- ja tietojärjestelmät tarkoittavat erityisesti seuraavia viestintä ja tietojärjestelmiä: hätäkeskusjärjestelmä ERICA, viranomaisradioverkko VIRVE ja viranomaisten yhteinen kenttäjohtojärjestelmä KEJO. Konsultoinnin piiriin voi liittyä myös muita valtakunnallisia viestintä- ja tietojärjestelmiä koskevat asiat.
Näiden järjestelmien käytön ja kehittämisen valtakunnallinen ohjaus kuuluu sosiaali- ja terveysministeriössä (STM) valmiusyksikön tehtäviin. Lisäksi järjestelmien ohjaus kokonaisarkkitehtuurin osalta kuuluu ministeriössä digitaalisen tiedon yksikön tehtäviin. Kyseisten järjestelmien operatiivisen käytön aluepääkäyttötoiminnoista sekä osaltaan järjestelmien ylläpidosta vastaavat terveydenhuoltolain mukaisesti erityisvastuualueiden ensihoitokeskukset.
IT-konsultoinnin tarve liittyy myös sote-uudistuksen toimeenpanoon. Sosiaali- ja terveydenhuollon järjestämisestä annetun lain (https://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/2021/20210612) mukaan yliopistollista sairaalaa ylläpitävällä hyvinvointialueella ja HUS-yhtymässä tulee yhteistyöalueen tilannekuvan luomista ja ylläpitämistä varten olla sosiaali- ja terveydenhuollon valmiuskeskus. Kyseisen lain 51 §:ssä on säädetty valmiuskeskusten tehtävistä. Valmiuskeskukset tulevat olemaan keskeisessä roolissa rakennettaessa muun muassa sosiaali- ja terveydenhuollon tilannekuvaa yhdessä hyvinvointialueiden ja keskeisten hallinnonalojen kanssa. Valmiuskeskukset käyttävät mm. korkean varautumisen viestintä- ja tietojärjestelmiä.
Hankinnan arvioitu arvo on 50 000 € / vuosi ja kokonaisarvo 200 000 € koko sopimuskaudelta sisältäen myös mahdolliset optiojaksot (1 vuotta + optiot 1+1+1 vuotta) (kts. hankinnan kohteen kuvaus liite 1 kohta 3.2.2).
Services - 112035-2022
Finland-Helsinki: IT services: consulting, software development, Internet and support
Contract award notice
Results of the procurement procedure
Services
Legal Basis:
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Reference number: VN/27214/2021
II.1.2)Main CPV code
72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support
II.1.4)Short description:
II.1.6)Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)
48000000 Software package and information systems
II.2.4)Description of the procurement: