Det glæder os at kunne fortælle, at den nye version af TED-portalen bliver lanceret den 29. januar 2024 (skal bekræftes!) Er du interesseret i at få information om de nye funktioner og forbedringer og fordelene for brugerne? Gå ind og læs vores artikel – så bliver du klogere på det hele.
Der er i øjeblikket nogle fejl, der påvirker den måde, bekendtgørelser om e-formularer vises på. Vi arbejder på at løse problemet. Indtil det er løst, kan du finde mere information og vejledning på vores særlige side om problemet.
Tilmelding er åben til vores 4. workshop med TED-genbrugere, den 14. december 2023
Tjenesteydelser - 113269-2017
Polen-Warszawa: Enkelt rammekontrakt om levering af ikt-produkter og -tjenesteydelser til Eurosur
2017/S 061-113269
Udbudsbekendtgørelse
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Enkelt rammekontrakt om levering af ikt-produkter og -tjenesteydelser til Eurosur.
Sagsnr.: Frontex/RP/159/2017/AH.
II.1.2)Hoved-CPV-kode
48000000 Programpakker og informationssystemer
II.1.4)Kort beskrivelse:
Formålet med dette udbud er en rammekontrakt om ikt-produkter og -tjenester for Eurosur.
Rammekontrakten, der indgås i forbindelse med denne udbudsprocedure, vedrører levering af produkter og tjenesteydelser til støtte og vedligeholdelse af Eurosur-netværket og til gennemførelse af ændringer i dets funktioner og den underliggende tekniske infrastruktur som reaktion på ændrede retlige, politiske, organisatoriske eller tekniske miljøer.
Mere specifikt skal rammekontrakten omfatte følgende hovedområder:
a. videreudvikling af Eurosur
b. support til og vedligeholdelse af Eurosur.
II.1.5)Anslået samlet værdi
Værdi eksklusive moms: 12 000 000.00 EUR
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
72000000 It-tjenester: rådgivning, programmeludvikling, internet og support
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Det europæiske grænseovervågningssystem (Eurosur) blev indført ved Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) nr. 1052/2013 af 22.10.2013 om oprettelse af det europæiske grænseovervågningssystem (Eurosur) til støtte af en sikker udveksling af grænserelaterede oplysninger, inklusive ulovlig migration og grænseoverskridende kriminalitet mellem de deltagende medlemsstaters nationale koordineringscentre og mellem de nationale koordineringscentre og Frontex.
Eurosur-kommunikationsnetværket muliggør sikker udveksling af Eurosur-data. Det implementeres som et webbaseret, GIS-intensivt, distribueret informationsudvekslingssystem, der kan udvides, og som er baseret på Java og OSS-teknologier samt bruger et sæt sikre »peer to peer«-internetforbindelser til dataudveksling.
Eurosur-kommunikationsnetværket består aktuelt af 31 knudepunkter, hver med deres egen tilhørende hardware og software, herunder en lokal kopi af informationsdatabasen. Yderligere knudepunkter er etableret i Frontex-hovedsædet med opsætnings- eller genopretningsformål og i backup-datacenteret.
Eurosurs tekniske forvaltningssystem, der udfører hovedtjenesteydelser, distribution af kort fra centrale servere og støtte til Eurosurs kommunikationsnetværk og dets knudepunkter, er en integreret del af Eurosur-kommunikationsnetværket.
Vedligeholdelsen af og support til Eurosur-kommunikationsnetværket samt dets videreudvikling er målet for denne rammekontrakt. Videreudviklingen af netværket skal forstås som aktiviteter, som omfatter, men er ikke begrænset til, design, udvikling, implementering og udbredelse af nye funktioner og den underliggende infrastruktur.
Frontex kan desuden anmode om tjenesteydelser, der kræves for at udvide Eurosur-kommunikationsnetværkets økosystem ved at udvikle nye kategorier af informationskilder, udvikling eller udvidelse af applikationer og løsninger, som leverer eller bruger Eurosur-data, eller kræves for foretage enhver form for integration med eksterne systemer og applikationer.
a. videreudvikling af Eurosur:
— udvidelse af Eurosur-kommunikationsnetværket til nye knudepunkter, der skal dække yderligere nuværende og fremtidige medlemsstater, Schengenlande og udvalgte EU-agenturer
— forbedring af Eurosur-knudepunkternes og applikationssuitens systemstabilitet og pålidelighed
— udvidelse af lokale brugeres og systemers adgang til Eurosur-knudepunkterne
— udvikling af efteruddannelsesordninger vedrørende Eurosur
— forbedring af Eurosur-applikationen
— forbedring og rationalisering af Eurosurs infrastruktur
b. support til og vedligeholdelse af Eurosur:
— daglig drift af Eurosur-netværket
— vedligeholdelse af og support til Eurosur-netværket, herunder vedligeholdelse af hardware
— vedligeholdelse af og support til applikationssuiten.
Meillä on ilo ilmoittaa, että TED-portaalin uusi versio otetaan käyttöön 29. tammikuuta 2024 (alustava päivä, vahvistetaan myöhemmin!). Haluatko tietää enemmän uusista toiminnoista ja tehdyistä parannuksista? Tutustu artikkeliimme, josta saat lisätietoa tärkeimmistä muutoksista ja uusista toiminnoista.
There are some bugs affecting the way eForms notices are displayed. We are working on solving the problem. In the meanwhile, please check our dedicated page for more information and guidance.
Uusi koulutustilaisuus TED-datan uudelleenkäyttäjille 14.12.2023 – ilmoittaudu mukaan!
Palvelut - 113269-2017
Puola-Varsova: Yksittäinen puitesopimus tieto- ja viestintäteknisten tuotteiden ja palvelujen toimittamisesta Euroopan rajavalvontajärjestelmää (Eurosur) varten
Hankintailmoitus
II.1)Hankinnan laajuus
II.1.1)Nimi:
Yksittäinen puitesopimus tieto- ja viestintäteknisten tuotteiden ja palvelujen toimittamisesta Euroopan rajavalvontajärjestelmää (Eurosur) varten
Viitenumero: Frontex/RP/159/2017/AH.
II.1.2)Pääasiallinen CPV-koodi
48000000 Ohjelmatuotteet ja tietojärjestelmät
II.1.4)Lyhyt kuvaus:
Tämän tarjouspyynnön kohteena on puitesopimus tieto- ja viestintäteknisistä tuotteista ja palveluista Euroopan rajavalvontajärjestelmää (Eurosur) varten.
Tämän tarjousmenettelyn perusteella tehtävän puitesopimuksen tarkoituksena on tuotteiden ja palvelujen toimittaminen Eurosur-verkostoa koskevaa tukea ja ylläpitoa varten sekä muutosten toimittaminen kyseisen verkoston toimintoihin ja sen taustalla olevaan tekniseen infrastruktuuriin vastauksena muuttuviin oikeudellisiin, poliittisiin, organisatorisiin tai teknisiin ympäristöihin.
Tarkemmin eriteltynä puitesopimus kattaa seuraavat keskeisimmät alueet:
a. Eurosurin kehittäminen,
b. Eurosuria koskeva tuki ja ylläpito.
II.1.5)Arvioitu kokonaisarvo
Arvo ilman alv:tä: 12 000 000.00 EUR
II.1.6)Osia koskevat tiedot
Tämä sopimus on jaettu osiin: ei
II.2)Kuvaus
II.2.2)CPV-lisäkoodi(t)
72000000 Tietotekniset palvelut: neuvonta, ohjelmistojen kehittäminen, Internet ja tuki
II.2.4)Kuvaus hankinnasta:
Euroopan rajavalvontajärjestelmä (Eurosur) perustettiin Euroopan rajavalvontajärjestelmän (Eurosur) perustamisesta 22.10.2013 annetulla Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksella (EU) N:o 1052/2013. Järjestelmän tarkoituksena on rajoihin liittyvien tietojen (muun muassa laiton muuttoliike ja rajat ylittävä rikollisuus) turvallisen vaihdon tukeminen osallistuvien jäsenvaltioiden asiaankuuluvien kansallisten koordinointikeskusten kesken sekä kansallisten koordinointikeskusten ja Frontexin välillä.
Eurosurin viestintäverkko (Eurosur communication network – ECN) mahdollistaa Eurosurin tietojen turvallisen vaihdon. Se on toteutettu verkkopohjaisena, paikkatietojärjestelmää (GIS) hyödyntävänä, hajautettuna ja laajennettavissa olevana tietojenvaihtojärjestelmänä. Järjestelmä perustuu Java-tekniikkaan ja avoimen lähdekoodin ohjelmistoon (open source software – OSS) perustuvaan tekniikkaan, ja siinä käytetään useita suojattuja vertaisverkkoyhteyksiä tietojenvaihtoa varten.
Eurosurin viestintäverkko koostuu tällä hetkellä 31 solmupisteestä, joissa kussakin on vastaavat laitteistot ja ohjelmistot, mukaan luettuna paikallinen kopio tietoja koskevasta tietokannasta. Täydentäviä solmupisteitä käytetään testaamiseen ja häiriötilanteesta toipumiseen liittyviin tarkoituksiin Frontexin päätoimipaikassa sekä varatietokeskuksessa.
Eurosurin tekninen hallintajärjestelmä, jonka avulla toimitetaan tärkeimpiä palveluja, karttapalvelujen jakelua keskitetyltä palvelimelta ja tukea Eurosurin viestintäverkkoa ja sen solmupisteitä varten, on keskeinen osa Eurosurin viestintäverkkoa.
Eurosurin viestintäverkkoa koskeva ylläpito ja tuki sekä verkon kehittäminen ovat tämän puitesopimuksen tavoitteita. Verkon kehittäminen on ymmärrettävä toimina, joihin kuuluvat muun muassa uusien toimintojen ja taustalla olevan infrastruktuurin suunnittelu, kehittäminen, toteuttaminen ja käyttöönotto.
Lisäksi Frontex saattaa pyytää palveluja, joita tarvitaan Eurosurin viestintäverkon ekosysteemin laajentamista varten (kehittämällä uusia tietolähteiden luokkia, kehittämällä tai laajentamalla sovelluksia ja ratkaisuja, joiden avulla toimitetaan tai käytetään Eurosuriin liittyviä tietoja) tai minkä tahansa ulkoisten järjestelmien tai sovellusten kanssa tehtävän integraation käytäntöön saattamista varten.
a. Eurosurin kehittäminen:
— Eurosurin viestintäverkon laajentaminen uusiin solmupisteisiin niin, että se kattaa entistä useamman nykyisen ja tulevan EU:n jäsenvaltion, Schengenin säännöstöön osallistuvan maan sekä valitun EU:n viraston,
— Eurosurin solmupisteiden ja sovellussarjan järjestelmän vakauden ja luotettavuuden parantaminen,
— Eurosurin solmupisteiden saavutettavuuden laajentaminen paikallisten käyttäjien ja järjestelmien osalta,
— Eurosurin koulutusympäristöjen kehittäminen,
— Eurosurin soveltamisen parantaminen,
— Eurosurin infrastruktuurin parantaminen ja järkeistäminen,
b. Eurosuria koskeva tuki ja ylläpito:
— Eurosur-verkoston päivittäinen käyttö,
— Eurosur-verkostoa koskeva ylläpito ja tuki (mukaan luettuna laitteistojen ylläpito),
— sovellussarjan ylläpito ja tuki.