Tjenesteydelser - 113779-2019
Grækenland-Maroussi: Støtteaktiviteter for informationssikkerhed i energisektoren
2019/S 050-113779
Udbudsbekendtgørelse
Tjenesteydelser
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Støtteaktiviteter for informationssikkerhed i energisektoren
Sagsnr.: ENISA F-COD-19-T14
II.1.2)Hoved-CPV-kode
73000000 Forsknings- og udviklingsvirksomhed og hermed beslægtet konsulentvirksomhed
II.1.4)Kort beskrivelse:
ENISA ønsker at indhente tjenesteydelser fra mindst 2 og maksimalt 5 tjenesteudbydere, der kan levere støtte til aktiviteter vedrørende sikkerhedstiltag i energisektoren. De valgte tilbudsgivere skal kunne påvise betydelig erfaring og evner inden for dette område med fokus på de aspekter, der behandles i Det Europæiske Agentur for Net- og Informationssikkerheds årlige arbejdsprogram.
II.1.5)Anslået samlet værdi
Værdi eksklusive moms: 300 000.00 EUR
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
73210000 Konsulentvirksomhed inden for forskning
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Vi forventer at tilbudsgivere har ekspertise og viden inden for følgende emner.
— sikkerhedsproblemer inden for energiinformation, med særlig fokus på el-, olie- og/eller gasindustrien
— ICS-SCADA-sikkerhedsspørgsmål, f.eks. OT-sikkerhed, IT/OT-konvergens, scanning i stor skala (såsom SHODAN) osv.
— politiske og lovgivningsmæssige spørgsmål i forbindelse med modstandsdygtigheden i kritiske infrastrukturer og tjenester på nationalt og/eller europæisk niveau inklusive aktiviteter vedrørende beskyttelse af kritisk informationsinfrastruktur (CIIP — Critical Information Infrastructure Protection) samt ICS-SCADA-sikkerhed
— strategi og politik for CIIP og cybersikkerhed på nationalt og/eller europæisk niveau, f.eks direktivet om europæisk kritisk infrastruktur (2008/114/EC), den europæiske strategi for cybersikkerhed
— afgørende driftspræstationer (med særlig fokus på energisektoren) og sikkerhedsadfærd samt kendskab til de lovgivningsmæssige rammer som f.eks. direktivet om net- og informationssikkerhed, den generelle forordning om databeskyttelse og EU's telekommunikationspakke
— hændelsesrapportering og relevante ordninger for hændelsesrapportering inden for kritiske sektorer, f.eks telekommunikation (artikel 13, litra a), i telekommunikationspakken)
— gode retningslinjer for praksis og standarder inden for CIIP, f.eks. ENISA-vejledninger for god praksis, CPNI's vejledninger om god praksis vedrørende sikkerhed for industrielle styringssystemer, ANSSI ICS-sikkerhedsdokumenter (»klassificeringsmetode og hovedtiltag« og »detaljerede tiltag«) IEC 62351. IEC 62443, ISO 27001, ISO 27002, ISO 27019, NERC CIP-standarder, ANSI/ISA 99 osv.
— problemstillinger vedrørende netværks- og informationssikkerhed, f.eks. internet- og websikkerhed, kryptografi, testning, sikkerhedsstyring osv.
— infrastruktursikkerhed og -modstandsdygtighed samt spørgsmål relateret til CIIP og energi såsom offentlige nøgleinfrastrukturer (PKI) og kerneprotokoller.
Flere specifikke kontrakter baseret på Det Europæiske Agentur for Net- og Informationssikkerheds årlige arbejdsprogram, især inden for energisektorområdet, vil blive indgået periodisk med de valgte rammekontrahenter på baggrund af proceduren for »genåbning af konkurrence«. Afhængigt af det disponible budget og den ordregivende myndigheds behov kan det samlede
budget øges med op til 50 % ved hjælp af en »procedure med forhandling uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse«.
Servizi - 113779-2019
Grecia-Maroussi: Sostegno alle attività per la sicurezza delle informazioni nel settore energetico
Bando di gara
Servizi
Base giuridica:
Direttiva 2014/24/UE
II.1)Entità dell'appalto
II.1.1)Denominazione:
Sostegno alle attività per la sicurezza delle informazioni nel settore energetico
Numero di riferimento: ENISA F-COD-19-T14
II.1.2)Codice CPV principale
73000000 Servizi di ricerca e sviluppo nonché servizi di consulenza affini
II.1.4)Breve descrizione:
L'ENISA intende stipulare un contratto di appalto di servizi con un minimo di 2 e un massimo di 5 prestatori di servizi che possano prestare sostegno per le attività in materia di sicurezza nel settore energetico. Gli aggiudicatari dovranno essere in grado di dimostrare esperienze e competenze significative in tale settore, con enfasi sugli aspetti affrontati nel programma annuale di lavoro dell'ENISA.
II.1.5)Valore totale stimato
Valore, IVA esclusa: 300 000.00 EUR
II.1.6)Informazioni relative ai lotti
Questo appalto è suddiviso in lotti: no
II.2)Descrizione
II.2.2)Codici CPV supplementari
73210000 Servizi di consulenza nel campo della ricerca
II.2.4)Descrizione dell'appalto:
Ci aspettiamo che gli offerenti abbiano esperienza e conoscenze nei seguenti argomenti.
— questioni di sicurezza dell'informazione energetica, con particolare attenzione al settore dell'energia elettrica, del petrolio e/o del gas,
— questioni di sicurezza ICS-SCADA, ad es. sicurezza OT, convergenza IT/OT, scansione su larga scala (come SHODAN), ecc.
— questioni di politica e regolamentari relative alla resilienza delle infrastrutture e dei servizi essenziali a livello nazionale e/o europeo, incluse le attività relative alla protezione delle infrastrutture critiche informatizzate (CIIP) e alla sicurezza ICS-SCADA,
— strategia e politica di sicurezza informatica e di protezione delle infrastrutture critiche informatizzate a livello nazionale e/o europeo, ad es. la direttiva europea sulle infrastrutture critiche (2008/114 / CE), la strategia europea di sicurezza informatica,
— attività di servizi essenziali (con particolare enfasi nel settore energetico), pratiche di sicurezza e conoscenza del quadro normativo, ad es. direttiva NIS, GDPR, pacchetti UE per le telecomunicazioni,
— segnalazione degli incidenti e schemi di segnalazione degli incidenti rilevanti in settori critici, ad esempio le telecomunicazioni (articoli 13a del pacchetto telecom),
— Linee guida sulle buone pratiche e gli standard in materia CIIP, ad es. linee guida ENISA sulle buone pratiche, linee guida CPNI sulle buone pratiche per la sicurezza dei sistemi di controllo industriale, documenti di sicurezza ANSSI ICS (metodo di classificazione e misure chiave e misure dettagliate), IEC 62351. IEC 62443, ISO 27001, ISO 27002, ISO 27019, NERC CIP standards, ANSI/ISA 99 etc.,
— problemi di sicurezza delle reti e delle informazioni, ad es. sicurezza internet e web, crittografia, test, gestione della sicurezza, ecc.,
— sicurezza e resilienza delle infrastrutture e questioni relative a CIIP e all’energia, come infrastrutture chiave pubbliche (PKI) e protocolli principali.
Vari contratti specifici basati sul programma di lavoro annuale dell'ENISA, in particolare nel settore energetico, saranno indetti periodicamente per i contraenti quadro aggiudicatari sulla base della procedura di "riapertura della gara". A seconda delle esigenze dell'ente appaltante e della disponibilità di bilancio, detto bilancio globale potrà essere aumentato fino al 50 % utilizzando la "procedura negoziata senza previa pubblicazione del bando di gara".