Italien-Ispra: Renovering af det kombinerede el-, varme- og kølesystem ved JRC Ispra-anlægget via opførelse af et nyt anlæg, der skal huses i en ny bygning (projektering og opførelse af bygningen ligger ikke inden for kontraktomfanget)
2020/S 049-114923
Retsgrundlag:
Forordning (EU, Euratom) nr. 2018/1046
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Renovering af det kombinerede el-, varme- og kølesystem ved JRC Ispra-anlægget via opførelse af et nyt anlæg, der skal huses i en ny bygning (projektering og opførelse af bygningen ligger ikke inden for kontraktomfanget)
Sagsnr.: JRC/IPR/2020/OP/0048
II.1.2)Hoved-CPV-kode45251220 Bygge-anlægsarbejde: kraftvarmeværker
II.1.4)Kort beskrivelse:
Projektering og opførelse af det nye el-, varme- og køleanlæg ved JRC-Ispra.
Vedligeholdelses- og driftstjenester for en 4-årig periode efter fuldførelsen er inkluderet.
II.1.5)Anslået samlet værdiVærdi eksklusive moms: 15 000 000.00 EUR
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)45251220 Bygge-anlægsarbejde: kraftvarmeværker
45210000 Byggearbejde
45259000 Reparation og vedligeholdelse af anlæg
71334000 Maskintekniske og elektrotekniske tjenester
71311000 Rådgivning i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Se internetadressen anført i afsnit I.3).
Legal Basis:
Regulation (EU, Euratom) No 2018/1046
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Retrofit of the Trigeneration System in JRC Ispra Site by Construction of a New Plant to be Hosted in a New Building (Design and Construction of the Building is not Included in the Scope)
Reference number: JRC/IPR/2020/OP/0048
II.1.2)Main CPV code45251220 Cogeneration plant construction work
II.1.4)Short description:
Design and build of the JRC-Ispra new trigeneration plant.
Maintenance and operation services for a 4-year period after completion is included.
II.1.5)Estimated total valueValue excluding VAT: 15 000 000.00 EUR
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)45251220 Cogeneration plant construction work
45210000 Building construction work
45259000 Repair and maintenance of plant
71334000 Mechanical and electrical engineering services
71311000 Civil engineering consultancy services
II.2.4)Description of the procurement:
See internet address provided in section I.3).
Italia-Ispra: Riqualificazione del sistema di trigenerazione nel sito di Ispra del CCR, mediante la costruzione di un nuovo impianto da ospitare in un nuovo edificio (la progettazione e la costruzione dell'edificio non sono oggetto dell'appalto)
Base giuridica:
Regolamento (UE, Euratom) n. 2018/1046
II.1)Entità dell'appalto
II.1.1)Denominazione:
Riqualificazione del sistema di trigenerazione nel sito di Ispra del CCR, mediante la costruzione di un nuovo impianto da ospitare in un nuovo edificio (la progettazione e la costruzione dell'edificio non sono oggetto dell'appalto)
Numero di riferimento: JRC/IPR/2020/OP/0048
II.1.2)Codice CPV principale45251220 Lavori di costruzione di impianti di cogenerazione
II.1.4)Breve descrizione:
Progettazione e costruzione del nuovo impianto di trigenerazione del CCR di Ispra.
Sono inclusi i servizi di manutenzione e funzionamento per un periodo di 4 anni dopo il completamento.
II.1.5)Valore totale stimatoValore, IVA esclusa: 15 000 000.00 EUR
II.1.6)Informazioni relative ai lottiQuesto appalto è suddiviso in lotti: no
II.2)Descrizione
II.2.2)Codici CPV supplementari45251220 Lavori di costruzione di impianti di cogenerazione
45210000 Lavori generali di costruzione di edifici
45259000 Riparazione e manutenzione di impianti
71334000 Servizi di ingegneria meccanica ed elettrica
71311000 Servizi di consulenza in ingegneria civile
II.2.4)Descrizione dell'appalto:
Cfr. indirizzo Internet indicato alla sezione I.3).
A nova versão do portal do Diário Eletrónico dos Concursos (TED) será tornada pública no dia 29 de janeiro de 2024 (data a confirmar). Para saber quais os melhoramentos e novas funcionalidades incorporados nesta nova versão, bem como o que implicam para os utilizadores, convidamo-lo a ler o nosso artigo sobre o assunto.
There are some bugs affecting the way eForms notices are displayed. We are working on solving the problem. In the meanwhile, please check our dedicated page for more information and guidance.
Estão abertas as inscrições para o nosso 4.º seminário com os reutilizadores TED no dia 14 de dezembro de 2023
Obras - 114923-2020
Submission deadline has been amended by:  322367-2020
II.1.2)Main CPV code
II.1.5)Estimated total value
Value excluding VAT: 15 000 000.00 EUR
II.1.6)Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.2)Additional CPV code(s)