Lucrări - 116497-2021
Submission deadline has been amended by:  168925-2021
România-Craiova: Lucrări de construcţii de staţii de tratare a apei potabile
2021/S 046-116497
Anunț de participare – utilități
Lucrări
Temei juridic:
II.1)Obiectul achiziţiei
II.1.1)Titlu:
DJ-CL-09 – Stație captare și stație tratare Bechet, aducțiuni sistem apă Bechet, rezervoare Ostroveni, Călărași, Bechet
Număr de referinţă: 11400673_2019_PAAPD1082099
II.1.2)Cod CPV principal
45252126 Lucrări de construcţii de staţii de tratare a apei potabile
II.1.4)Descriere succintă:
Proiectare si executie lucrari aferente contractului „DJ-CL-09 Staţie captare şi stație tratare Bechet, aducţiuni sistem apă Bechet, rezervoare Ostroveni, Călăraşi, Bechet”, incluzand:
1. Bechet:
— captare de apă brută din Dunăre;
— conductă aducțiune de la stația de captare la stația de tratare (L = 4 300 m);
— stație de tratare apă potabilă Bechet (sursa de apă de suprafață) (Q = 106,04 l/s);
— rezervor nou (400 m3), amplasat la gospodăria de apă existentă GA2;
— stație de pompare apă potabilă nouă, amplasată la gospodăria de apă existentă GA2;
— sistem SCADA;
— conductă de transport apă în portul Bechet, din rețeaua de distribuție a localității (De 110 mm, L = 2 345 m);
— conducte aducțiune la gospodăriile de apă Ostroveni, Călărași, Dăbuleni (în total L = 22 245 m);
2. Ostroveni:
— rezervor de înmagazinare apă tratată (800 m3), amplasat la gospodăria de apă existentă;
— stație de pompare apă tratată nouă, amplasată la gospodăria de apă existentă;
3. Călărași:
— rezervor nou (500 m3), amplasat la gospodăria de apă existentă;
— sistem SCADA.
Contractul include:
(a) elaborare proiect tehnic in conformitate cu legislatia nationala, incluzand toate documentele necesare (memorii, desene, calcule etc.) si orice documentatie necesara pentru obtinerea autorizatiei de constructie;
(b) elaborarea documentatiei necesare obtinerii autorizatiilor si avizelor necesare executiei;
(c) lucrari de constructie;
(d) furnizare si montaj utilaje si echipamente tehnologice;
(e) testare si punere in functiune;
(f) remedierea eventualelor defecte aparute in perioada de garantie.
Durata de proiectare a lucrarilor (inclusiv obtinerea autorizatiei de construire) este de patru luni. Durata de executie a lucrarilor si punere in functiune a instalatiilor este de 32 de luni.
Perioada de garantie este de 36 de luni.
Note:
1. Numarul de zile pana la care operatorii economici interesati pot solicita clarificari inainte de data-limita de depunere a ofertelor: 24;
2. Entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari/informatii suplimentare cu 12 zile inainte de data-limita de depunere a ofertelor.
II.1.5)Valoarea totală estimată
Valoare fără TVA: 43 384 647.00 RON
II.1.6)Informații privind loturile
Contractul este împărțit în loturi: nu
II.2)Descriere
II.2.2)Cod(uri) CPV suplimentar(e)
45231300 Lucrări de construcţii de conducte de apă şi de canalizare a apelor reziduale la mare distanţă
45232150 Lucrări pentru conducte de alimentare cu apă
45232152 Lucrări de construcţii de staţii de pompare
45247270 Lucrări de construcţii de rezervoare
71322000 Servicii de proiectare tehnică pentru construcţia de lucrări publice
II.2.4)Descrierea achiziţiei publice:
Proiectare si executie lucrari aferente contractului „DJ-CL-09 Staţie captare şi stație tratare Bechet, aducţiuni sistem apă Bechet, rezervoare Ostroveni, Călăraşi, Bechet”.
Durata de proiectare a lucrarilor (inclusiv obtinerea Autorizatiei de Construire) este de 4 luni. Durata de executie a lucrarilor si punere in functiune a instalatiilor este de 32 luni.
Perioada de Garantie este de 36 luni.
Valoarea estimata a contractului nu include sumele reprezentand "cheltuieli diverse si neprevazute".