Bekendtgørelse om indgåede kontrakter
Direktiv 2004/18/EF
II.1)Beskrivelse
II.1.1)Betegnelse for kontrakten
Rammeaftale vedrørende administration af skadesanmeldelser og udbetaling af erstatning i forbindelse med en konkurs i et skadesforsikringsselskab omfattet af Garantifonden for Skadesforsikringsselskabers dækningsområde.
II.1.2)Kontrakttype og leverings- eller udførelsessted for bygge/anlægsarbejdet, varerne eller tjenesteydelserneTjenesteydelser
Tjenesteydelseskategori nr. 6: Finansielle tjenesteydelser a) Forsikring b) Bank- og investeringstjenesteydelser
Hovedleverings- eller hovedudførelsessted for bygge- eller anlægsarbejde, varer eller tjenesteydelser: Danmark.
NUTS-kode DK0 DANMARK
II.1.4)Kort beskrivelse af kontrakten eller indkøbet/indkøbene
Garantifonden ledes af en bestyrelse, der har sekretariatsbistand fra brancheorganisationen Forsikring & Pension, men i øvrigt ingen ansatte eller administration. Såfremt Garantifonden måtte blive aktiveret i henhold til sit formål, vil Garnatifonden have behov for ekstern bistand til at håndtere den faktiske skadesagsbehandling og udbetaling af erstatning til de berettigede i det konkursramte skadesforsikringsselskab (administrationsydelser).
Det var formålet med nærværende udbud og efterfølgende indgåelse af rammeaftale, at få udpeget et eller flere kompetente selskaber, der vil kunne håndtere denne faktiske skadebehandling og udbetaling af erstatning i tilfælde af en konkurs. Det vindende selskab vil således skulle gennemføre en betydelig sagsbehandling på kort tid.
II.1.5)CPV-glossaret (common procurement vocabulary)66510000 Forsikringstjenester, 66000000 Finansielle tjenester og forsikringstjenester, 66518300 Opgørelse af forsikringsserstatning, 66519400 Skadeopgørelse, 66519300 Hjælpetjenester i forbindelse med forsikring
II.1.6)Oplysninger om WTO-aftalen om offentlige indkøbDette udbud er omfattet af WTO-aftalen om offentlige indkøb: ja
II.2)Kontraktens/kontrakternes endelige samlede værdi
II.2.1)Kontraktens/kontrakternes endelige samlede værdi