Fournitures - 118755-2022
Finlande-HUS: Matériels médicaux, pharmaceutiques et produits de soins personnels
2022/S 046-118755
Avis de marché
Fournitures
Base juridique:
Directive 2014/24/UE
II.1)Étendue du marché
II.1.1)Intitulé:
Silmätautien hoitoon tarkoitettuja laitteita koskeva dynaaminen hankintajärjestelmä
Numéro de référence: HUS 756-2021
II.1.2)Code CPV principal
33000000 Matériels médicaux, pharmaceutiques et produits de soins personnels
II.1.4)Description succincte:
DPS:N KOHDE
Tällä ilmoituksella perustetaan dynaaminen hankintajärjestelmä.
Tämän dynaamisen hankintajärjestelmän (DPS) kohteena ovat HUSin ja muiden mukana olevien hankintayksiköiden silmätautien hoitoon tarkoitetut laitteet, muut ko. toimenpiteissä tarvittavat laitteet, laitesidonnaiset tarvikkeet, huoltopalvelut sekä tarvittaessa muut laitteisiin liittyvät palvelut kuten esimerkiksi koulutus- ja kaupintavarastointipalvelut. Hankinnan kohde on määritelty osallistumispyynnön liitteessä 1.
Hankittavat laitteet, tarvikkeet ja palvelut määritellään tarkemmin kussakin dynaamisen hankintajärjestelmän sisäisessä kilpailutuksessa.
DPS:N KESTO
DPS:n kesto on 1.3.2022-28.2.2026.
DPS:n hankintavaihe alkaa perustamisvaiheen jälkeen 4.4.2022. DPS:n hankintavaihe päättyy DPS:n voimassaolojan päättyessä 28.2.2026
DPS:ään voi jättää osallistumishakemuksia koko sen keston ajan. DPS:ään otetaan mukaan kaikki soveltuvuusvaatimukset täyttävät ehdokkaat.
DPS:N SISÄISET KILPAILUTUKSET
Varsinaiset hankinnat tehdään DPS:n sisäisillä kilpailutuksilla. Laitteet, laitesidonnaiset tarvikkeet sekä palvelut ja niiden tarkemmat vähimmäisvaatimukset kuvataan DPS:n sisäisten kilpailutusten tarjouspyynnöissä.
Sisäisen kilpailutuksen perusteella tehty hankintasopimus voi jatkua määräaikaisena tai toistaiseksi voimassa olevana myös dynaamisen hankintajärjestelmän voimassaoloajan päättymisen jälkeen.
II.1.5)Valeur totale estimée
Valeur hors TVA: 25 000 000.00 EUR
II.1.6)Information sur les lots
Ce marché est divisé en lots: non
II.2)Description
II.2.4)Description des prestations:
Hankinnan kohde on tarkemmin kuvattu liitteessä 1.