Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΥΓΡΩΝ ΚΑΥΣΙΜΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΟΧΗΜΑΤΩΝ ,ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΕΡΓΟΥ ΔΗΜΟΥ ΙΕΡΑΣ ΠΟΛΗΣ ΜΕΟΣΛΟΓΓΙΟΥ
Reference number: 9266
II.1.2)Main CPV code09132100 Unleaded petrol
II.1.4)Short description:
H εκτέλεση της συγκεκριμένης προμήθειας είναι επιβεβλημένη προκειμένου να εξασφαλιστεί η εύρυθμη λειτουργία και η εκπλήρωση των σκοπών του Δήμου (κίνηση απορριμματοφόρων ,κίνηση λοιπών οχημάτων για την εκτέλεση των υπηρεσιών για τις οποίες προορίζονται ).
II.1.5)Estimated total valueValue excluding VAT: 322 580.00 EUR
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)09132100 Unleaded petrol
II.2.4)Description of the procurement:
Το καύσιμο που περιγράφεται σε αυτήν την τεχνική προδιαγραφή, προορίζεται να χρησιμοποιηθεί σύμφωνα με τις οδηγίες των κατασκευαστών των μέσων.
Για το πετρέλαιο κίνησης ισχύουν οι προδιαγραφές που αναφέρονται στην Υ.Α 316/2010(ΦΕΚ Β 501/29.2.2012) όπως τροποποιήθηκε με την Υ.Α 76/2016(ΦΕΚ Β 4217/28.12.2016 ) όπως διαμορφώθηκε με το ΦΕΚ 241 Β /2.2.2017 και σε κάθε περίπτωση σύμφωνα με την εκάστοτε ισχύουσα νομοθεσία (Αποφάσεις Φ.Χ.Κ ) .
Το πετρέλαιο κίνησης οχημάτων ανήκει στα Ντίζελ, ήτοι πετρέλαια εσωτερικής καύσης που χρησιμοποιούνται για αυτοπροωθούμενα οχήματα, όπως αναφέρονται στην υπ' αριθμ. 12651 κοινή υπουργική απόφαση (ΦΕΚ 697/Β'/1984) και στην υπ' αριθμ. 81160/861 κοινή υπουργική απόφαση (ΦΕΚ 574/Β'/1991), όπως αυτές έχουν τροποποιηθεί και ισχύουν. (Η αρίθμηση των κωδικών ΣΟ όπως αναφέρεται στην ΕΕ L279 της 23.10.2001, σ. 1). (ΦΕΚ 501/Τεύχος B'/29-02-2012)