Det glæder os at kunne fortælle, at den nye version af TED-portalen bliver lanceret den 29. januar 2024 (skal bekræftes!) Er du interesseret i at få information om de nye funktioner og forbedringer og fordelene for brugerne? Gå ind og læs vores artikel – så bliver du klogere på det hele.
You may get an error message when trying to access the notices listed hereafter. If that is the case, please use the alternative links provided below. We are working on solving the problem. We apologize for the inconvenience.
716246-2023 - https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:716246-2023:PDFS:FI:HTML
719591-2023 - https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:719591-2023:PDFS:FI:HTML
724690-2023 - https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:724690-2023:PDFS:FI:HTML
731050-2023 - https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:731050-2023:PDFS:FI:HTML
You may also use the following structure to build the URL of the notices concerned:
https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:NNNNNN-2023:PDFS:LL:HTML, (example: https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:719591-2023:PDFS:FI:HTML), but please bear in mind that only the original language version of the notice is available
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Udbud af rammeaftale om teknisk rådgivning og bistand i relation til etablering af Energiøen
II.1.2)Hoved-CPV-kode
71311000 Rådgivning i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder
II.1.4)Kort beskrivelse:
Udbuddet angår indgåelsen af en rammeaftale med én virksomhed vedrørende teknisk rådgivning og bistand i relation til etableringen af en energiø i Nordsøen. Energistyrelsen ønsker at indgå en aftale med en højtspecialiseret rådgivningsvirksomhed, der kan yde teknisk rådgivning til Energistyrelsen, således at Energistyrelsen (med øvrige rådgivere, evt. tilknyttede ministerier samt Energinet) kan opbygge en optimal viden om projektet.
II.1.5)Anslået samlet værdi
Værdi eksklusive moms: 50 000 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
71335000 Tekniske undersøgelser
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Den 4. februar 2021 blev der truffet politisk beslutning om at etablere en energiø i Nordsøen. Etablering af Energiøen forventes at have en samlet anlægsværdi på ca. 5,6-10,9 mia. DKK. Det følger af den politiske beslutning, at Energiøen er en samfundsopgave, som bedst løses ved at aktivere relevante kompetencer på tværs af stat og marked via et delt ejerskab mellem staten og én eller flere private aktører. Staten skal til enhver tid være majoritetsejer, mens den eller de private medejere skal eje 49,9 % af øen, medmindre en kommende markedsdialog viser, at en lavere privat ejerandel er mere hensigtsmæssig.
Energiøen skal opføres som en inddæmmet ø, der i første fase kan håndtere minimum 3 GW og på sigt skal kunne rumme 10 GW. Energiøen er et udviklingsprojekt i en hidtil uset skala og med et langt tidsperspektiv. Der lægges derfor vægt på, at øen er fremtidssikret og har de rette egenskaber med tilstrækkeligt rum for innovation. Den valgte konstruktionstype og ejerskabsmodel vurderes at give de bedste muligheder her-for. Med aftalen af 4. februar 2021 tages der ikke nærmere stilling til, hvordan beslutningen om konstruktionstype og ejerskab udmøntes i konkrete udbudsrammer, herunder hvem der bygger øen, øens størrelse og funktionalitet, fordeling af råderet, økonomiske vilkår, forpligtelser og rettigheder. Forhold som disse skal tillige afklares på baggrund af kommende markedsdialog(er) samt tekniske, finansielle og juridiske analyser.
Den Tekniske Rådgiver skal i tæt samarbejde med Energistyrelsens øvrige rådgivere, herunder juridiske og finansielle rådgivere, bistå Energistyrelsen med teknisk rådgivning og bistand i tilknytning til gennemførelsen af markedsdialog, udarbejdelse af eventuelle tekniske analyser, teknisk bistand i tilknytning til fastlæggelse af udbudsdesign og udbudsform samt gennemførelse af det kommende udbud af medejerskab inden for rammerne af den politiske aftale om etablering af Energiøen.
Den Tekniske Rådgivers opgaver forventes bl.a. at omfatte teknisk rådgivning og bistand i tilknytning til fastlæggelse af funktionskrav til Energiøen, herunder fx i forhold til ø-layout, havn, infrastruktur, hjælpesystemer, bygninger samt i forhold til funderingsforhold, geoteknik, strukturer og udførelse af marine projekter herunder konstruktioner og konstruktionsarbejde på åbent hav samt belastninger på disse mv. Endvidere kan teknisk rådgivning og bistand omfatte afdækning af grænseflader mellem forskellige parter, (f.eks. bygherre og Energinet, samt havvindudviklere og eventuelle 3. parter i forhold til elektrolyse, energilagring, kommercielle havneaktiviteter mv.) og sikre at Energinets krav i forhold til arealer, layout, adgangsforhold, kabeltilslutninger, samt funktionskrav til øens hjælpesystemer afspejles i kravspecifikationen til brug for udbud. Bistand vil også kunne omfatte udarbejdelse af tekniske analyser i relation til etablering af Energiøen, herunder i relation til gennemførte eller fremtidige markedsdialog(er).
Den Tekniske Rådgiver skal stille med et primært team, der maksimalt består af 10 kompetente medarbejdere, der kan varetage rådgivningsopgaverne i henhold til rammeaftalen. Den Tekniske Rådgiver skal endvidere varetage projektledelse af egne leverancer under rammeaftalen, ligesom der skal tilbydes øvrige ressourcer, der understøtter det primære team og medvirker til at sikre en høj kvalitet i opgaveløsningen. Såfremt Energistyrelsen ønsker dette, vil den Tekniske Rådgivers ydelser skulle leveres af medarbejdere, der arbejder fra Energistyrelsens lokaler under umiddelbar instruktion af Energistyrelsen (in-sourcing).