Tjenesteydelser - 124989-2016
Belgien-Bruxelles: Gennemførelse af artikel 11 i forordning om EU's miljømærke
2016/S 072-124989
Udbudsbekendtgørelse
Tjenesteydelser
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Gennemførelse af artikel 11 i forordning om EU's miljømærke.
Sagsnr.: ENV.A.1/SER/2016/0008.
II.1.2)Hoved-CPV-kode
90700000 Tjenester på miljøområdet
II.1.4)Kort beskrivelse:
Undersøgelsen skal undersøge hvilke produktgrupper, som er omfattet af EU's miljømærke, der også er omfattet af andre miljømærker, som angivet i artikel 11. Endvidere skal forskelle og inkonsistens i kriterierne for disse produktgrupper identificeres. Til dette formål vil et bestemt spektrum af produktgruppekriterier blive undersøgt til bunds. I løbet af undersøgelsen vil en metode til at vurdere den miljømæssige stramning af de nationalt som regionalt anerkendte sæt af kriterier i henhold til EN ISO 14024 type I i forhold til kriterierne for EU's miljømærke blive afprøvet, og muligheder for en effektiv overvågningsmekanisme vil blive drøftet.
II.1.5)Anslået samlet værdi
Værdi eksklusive moms: 100 000.00 EUR
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Offentligt udbud — tjenesteydelseskontrakt.
Enkelt kontrakt på 12 måneder (kan ikke forlænges) på højst 100 000 EUR.
Dienstleistungen - 124989-2016
Belgien-Brüssel: Umsetzung von Artikel 11 der EU-Umweltzeichenverordnung
Auftragsbekanntmachung
Dienstleistungen
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Umsetzung von Artikel 11 der EU-Umweltzeichenverordnung.
Referenznummer der Bekanntmachung: ENV.A.1/SER/2016/0008.
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
90700000 Dienstleistungen im Umweltschutz
II.1.4)Kurze Beschreibung:
In der Studie soll untersucht werden, welche Produktgruppen, die unter das EU-Umweltzeichen fallen, auch unter andere Umweltzeichen gemäß der Definition in Artikel 11 fallen. Zudem sind Unterschiede und Inkonsistenzen bei den Kriterien für diese Produktgruppen zu ermitteln. Zu diesem Zweck ist eine spezifische Bandbreite von Produktgruppenkriterien gründlich zu untersuchen. Während der Studie soll eine Methode geprüft werden, mit deren Hilfe die ökologische Stringenz des national und regional anerkannten Kriterienkatalogs nach EN ISO 14024 Typ I im Vergleich zu den Kriterien des EU-Umweltzeichens eingeschätzt werden kann. Zudem sind Optionen für einen effektiven und effizienten Überwachungsmechanismus zu erörtern.
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
Wert ohne MwSt.: 100 000.00 EUR
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Ausschreibung im Wege des offenen Verfahrens — Dienstleistungsauftrag.
12-monatiger (nicht verlängerbarer) Einzelvertrag über höchstens 100 000 EUR.
Base jurídica:
Directiva 2014/24/UE
II.1)Ámbito de la contratación
II.1.1)Denominación:
Aplicación del artículo 11 en el marco del Reglamento relativo a la etiqueta ecológica de la Unión Europea.
Número de referencia: ENV.A.1/SER/2016/0008.
II.1.2)Código CPV principal90700000 Servicios medioambientales
II.1.4)Breve descripción:
El estudio examinará qué grupos de productos cubiertos por la etiqueta ecológica de la Unión Europea también se incluyen en otras etiquetas ecológicas, según se define en el artículo 11. Se determinarán las diferencias y contradicciones de los criterios para dichos grupos de productos. Con este fin, se investigará a fondo una serie específica de criterios de los grupos de productos. Durante el estudio se pondrá a prueba un método para estimar el rigor ambiental de una serie de criterios EN ISO 14024 de tipo I reconocidos a nivel nacional y regional con respecto a los criterios de la etiqueta ecológica de la Unión Europea, y se discutirán las opciones para un mecanismo de supervisión eficaz y eficiente.
II.1.5)Valor total estimadoValor IVA excluido: 100 000.00 EUR
II.1.6)Información relativa a los lotesEl contrato está dividido en lotes: no
II.2)Descripción
II.2.4)Descripción del contrato:
Convocatoria de licitación abierta, contrato de servicios.
Contrato único de 12 meses (no renovable) por un importe máximo de 100 000 EUR.