Der er opstået en fejl, der påvirker den måde, URL'er vises på i bekendtgørelser om e-formularer. Vi arbejder på at løse problemet. Prøv indtil da at fjerne det komma (eller andet særligt tegn), der står sidst i URL'en. Vi beklager ulejligheden.
Tjenesteydelser - 127376-2020
Polen-Warszawa: Rammeaftale vedrørende udvikling af IKT-softwareløsning til EBCG-teammedlemmers adgang til Schengeninformationssystemet (A2SISII)
2020/S 054-127376
Berigtigelse
Bekendtgørelse om ændringer eller supplerende oplysninger
Tjenesteydelser
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Rammeaftale vedrørende udvikling af IKT-softwareløsning til EBCG-teammedlemmers adgang til Schengeninformationssystemet (A2SISII)
Sagsnr.: FRONTEX/RP/1485/2019
II.1.2)Hoved-CPV-kode
72000000 It-tjenester: rådgivning, programmeludvikling, internet og support
II.1.4)Kort beskrivelse:
Det overordnede formål med rammeaftalen er at levere en effektiv IKT-løsning (dvs. A2SISII-systemet), der vil gøre det muligt for Det Europæiske Agentur for Grænse- og Kystbevogtnings teams at oprette adgang til Schengeninformationssystemet på linje med gældende forordninger (f.eks. forordningerne (EU) 2018/1725, 2018/1861, 2019/1896). Kontraktens genstand er udvikling af en IKT-softwareløsning, der gør det muligt for EBCG's teams at oprette adgang til Schengeninformationssystemet — herefter defineret som A2SISII-systemet, inklusive leverancerne knyttet til systemets design, udvikling, implementering samt undervisning af brugere (interne og eksterne) og administratorer. Rammeaftalen, der indgås i forbindelse med denne udbudsprocedure, vedrører endvidere levering af produkter og tjenesteydelser til support og vedligeholdelse af A2SISII-systemet og gennemførelse af ændringer i dets funktioner og den underliggende tekniske infrastruktur som reaktion på ændrede retlige, politiske, organisatoriske eller tekniske miljøer.
Anunţ referitor la modificări sau informaţii suplimentare
Temei juridic:
Regulamentul (UE, Euratom) nr. 2018/1046
II.1)Obiectul achiziţiei
II.1.1)Titlu:
Contrat-cadru de dezvoltare a soluției de software TIC pentru membrii echipei EBCG Acces la Sistemul de informații Schengen (Sistem A2SISII)
Număr de referinţă: FRONTEX/RP/1485/2019
II.1.2)Cod CPV principal72000000 Servicii IT: consultanţă, dezvoltare de software, internet şi asistenţă
II.1.4)Descriere succintă:
Principalul obiectiv al acestui contract-cadru este de a livra soluția TIC eficientă (și anume Sistemul A2SISII) care va permite echipelor Agenției Europene pentru Poliția de Frontieră și Garda de Coastă să aibă acces la Sistemul de informații Schengen în conformitate cu regulamentele în vigoare (și anume, Regulamentele (UE) 2018/1725, 2018/1861, 2019/1896). Obiectul prezentului contract este reprezentat de dezvoltarea soluției software TIC care va permite echipelor EBCG accesul la Sistemul de informații Schengen — definit în cele ce urmează sistemul A2SISII, incluzând livrabilele în domeniul proiectării, dezvoltării, testării, implementării și instruirii utilizatorilor (interni și externi) și administratorilor. Contractul-cadru care rezultă din această procedură de licitație are ca obiect și furnizarea de produse și servicii care să susțină și să întrețină Sistemul A2SISII și care să asigure modificări pentru funcționalitățile sale și infrastructura sa tehnică de bază ca răspuns la schimbarea mediului juridic, politic, organizațional sau tehnic.
Obvestilo o spremembah ali dodatnih informacijah
Pravna podlaga:
Uredba (EU, Euratom) št. 2018/1046
II.1)Obseg naročila
II.1.1)Naslov:
Okvirno naročilo za razvoj programske rešitve IKT za dostop članov skupin evropske mejne in obalne straže do schengenskega informacijskega sistema (sistem A2SISII)
Referenčna številka dokumenta: FRONTEX/RP/1485/2019
II.1.2)Glavna koda CPV72000000 Storitve informacijske tehnologije: svetovanje, razvoj programske opreme, internet in podpora
II.1.4)Kratek opis:
Glavni cilj tega okvirnega naročila je zagotoviti učinkovito rešitev IKT (tj. sistem A2SISII), ki bo skupinam Evropske agencije za mejno in obalno stražo omogočila dostop do schengenskega informacijskega sistema v skladu z veljavnimi predpisi (npr. uredbami (EU) 2018/1725, 2018/1861, 2019/1896). Predmet naročila je razvoj programske rešitve IKT, ki bo skupinam evropske mejne in obalne straže omogočila dostop do schengenskega informacijskega sistema – v nadaljevanju opredeljenega kot sistem A2SISII, vključno z rezultati, povezanimi z njegovo zasnovo, razvojem, testiranjem, uvajanjem in usposabljanjem za uporabnike (notranje in zunanje) ter skrbnike. Okvirno naročilo, ki izhaja iz tega razpisnega postopka, zajema tudi zagotavljanje proizvodov in storitev za podporo in vzdrževanje sistema A2SISII ter zagotavljanje sprememb njegovih funkcij in osnovne tehnične infrastrukture kot odziv na spreminjajoča se pravna, politična, organizacijska ali tehnična okolja.