Denne bekendtgørelse er kun vejledende
Retsgrundlag:
Forordning (EU, Euratom) nr. 2018/1046
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Tekniske/videnskabelige rådgivningstjenester vedrørende sikkerhed for avancerede og førerløse køretøjer
Sagsnr.: JRC/IPR/2023/OP/0462-PIN
II.1.2)Hoved-CPV-kode71311200 Rådgivning i forbindelse med transportsystemer
II.1.4)Kort beskrivelse:
Enheden for bæredygtig transport under Direktoratet for Energi, Transport og Klima er involveret i forskningsaktiviteter til støtte for udvikling, gennemførelse og overvågning af lovgivningen vedrørende typegodkendelse af køretøjer på europæisk plan og på FN-plan.
Desuden har forordning (EU) 858/2018 indført en obligatorisk markedsovervågning for at kontrollere køretøjernes overensstemmelse med de relevante krav vedrørende både udstødningsemissioner og sikkerhed.
JRC er Kommissionens tjeneste, der udfører overensstemmelseskontrollen i henhold til artikel 9 i nævnte forordning. Med henblik på at styrke JRC's kapacitet til at levere den ønskede støtte til de politiske generaldirektorater med ansvar for den relevante lovgivning har JRC brug for bistand fra specialister på specifikke områder relateret til køretøjssikkerhed.
Formålet med denne procedure er at indgå en rammeaftale vedrørende teknisk og videnskabelig rådgivning på området for sikkerhed i forbindelse med avancerede og førerløse køretøjer.
II.1.5)Anslået samlet værdiVærdi eksklusive moms: 500 000.00 EUR
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)71311200 Rådgivning i forbindelse med transportsystemer
34996000 Styre-, sikkerheds- eller signaludstyr til veje
71241000 Gennemførlighedsundersøgelser, rådgivning, analyser
71313000 Rådgivning i forbindelse med miljøteknik
71356300 Tjenesteydelser i forbindelse med teknisk bistand
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Tekniske/videnskabelige rådgivningstjenester vedrørende sikkerhed for avancerede og førerløse køretøjer.