We are happy to announce that the new version of the TED portal is going live on 29.01.2024 (indicative date - to be confirmed!) Interested in discovering the new functionalities, improvements and impact on the users? We invite you to visit our article and find out more about the main new changes and functionalities.
There are some bugs affecting the way eForms notices are displayed. We are working on solving the problem. In the meanwhile, please check our dedicated page for more information and guidance.
Registration is open for our 4th Workshop with TED reusers, on the 14th of December 2023
Services - 129437-2022
Submission deadline has been amended by:  585881-2022
Romania-București: Refuse collection services
2022/S 050-129437
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Delegarea de gestiune a serviciului public de salubrizare pe raza Sectorului 4 al Municipiului București
Reference number: 4316422/2022/08
II.1.2)Main CPV code
90511000 Refuse collection services
II.1.4)Short description:
Sectorul 4 al Municipiului Bucuresti, se afla intr-un proces accelerat de dezvoltare urbanistica, economica si sociala, iar cresterea populatiei şi limitarea teritoriala, necesită masuri adaptate de asigurare a nevoilor de salubritate publică si deszapezire in vederea mentinerii unui standard normal de viata.
Prin sintagma “contract de delegare a gestiunii serviciului de salubrizare” în sensul prevederilor prezentei documentatii se înțelege oricare din formele îmbrăcate de contractul de achiziție publică/concesiune de lucrări/servicii, ori instrumentele şi tehnicile specifice de atribuire a contractelor de achiziţie publică stabilite în conformitate cu legislația în vigoare în materia achizițiilor publice/concesiunilor, în conformitate cu informațiile specifice prevăzute în cadrul fișei de date a achiziției.
Acordul-cadru este inteles ca fiind unul mixt, in sensul art. 34 alin. (4) din Legea nr. 98/2016 si priveste in principal delegarea gestiunii serviciului public de salubrizare stradala si deszapezire pentru Sectorului 4 al Municipiului București, conform descrierilor din caietul de sarcini;
Procedura de atribuire este licitatie deschisa online, si se va finaliza prin incheierea unui acord-cadru cu o durata de 5 ani, frecventa de incheiere a contractelor subsecvente fiind de 1 (unul) contract pe an, in limita fondurilor bugetare si a necesitatilor autoritatii contractante.
În cazul atribuirii unui acord-cadru, în conformitate cu prevederile art. 107 alin. (4) din H.G. nr. 395/2016 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor referitoare la atribuirea contractului de achiziţie publică/acordului-cadru din Legea nr. 98/2016 privind achiziţiile publice, durata de execuție a contractelor subsecvente poate depăși durata de valabilitate a acordului – cadru.
Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent: 301.331.489,14lei
Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 18 zile. Clarificarile solicitate dupa acest termen nu vor mai fi luate in considerare.
Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare /informatii suplimentare, in cea de-a 11-a zi inainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor.
II.1.5)Estimated total value
Value excluding VAT: 1 506 657 445.70 RON
II.1.6)Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)
90511200 Household-refuse collection services
90512000 Refuse transport services
90610000 Street-cleaning and sweeping services
90620000 Snow-clearing services
II.2.4)Description of the procurement:
Activitățile specifice propuse a fi desfășurate în baza prezentului caiet de sarcini, precum și cantitățile aferente, împreună cu modalitățile de prestare/execuție/furnizare solicitate de către autoritatea contractantă sunt stabilite în conformitate cu prevederile art. 2 alin. (3) din Legea nr. 101/2006, fiind grupate în 4 categorii principale, după cum urmează:
2.1. Salubrizarea menajeră
a) Colectarea separată şi transportul separat al deşeurilor municipale pentru toate categoriile de utilizatori (persoane fizice/persoane juridice), provenind inclusiv din activități comeriale/industriale/de interes public desfășurate de operatorii economici/instituțiile publice cu sediul pe raza Sectorului 4 al Municipiului București, inclusiv fracţiile colectate separat (fără a aduce atingere fluxului de deşeuri de echipamente electrice şi electronice, baterii şi acumulatori);
b) Colectarea şi transportul deşeurilor provenite din locuințe (utilizatori casnici), generate de activităţile de reamenajare şi reabilitare interioară şi/sau exterioară a acestora.
2.2. Salubrizarea stradală
c) Măturatul, spălatul, stropirea și întreținerea curățeniei căilor publice (inclusiv răzuirea rigolelor și igienizarea punctelor de pre-colectare a deșeurilor menajere).
2.3.Deszăpezire
d) Curăţarea şi transportul zăpezii de pe căile publice şi menţinerea în funcţiune a acestora pe timp de polei sau de îngheţ (deszăpezire și combaterea poleiului).
2.4. Colectarea cadavrelor animale (deșeuri de origine animală)
e) Colectarea cadavrelor animalelor de pe domeniul public şi predarea acestora către unităţile de ecarisaj sau către instalaţiile de neutralizare.
Cantitatile minime si maxime aferente acordului cadru si celui mai mare contract subsecvent se regăsesc la nivelul documentelor atașate anunțului de participare in continutul anexelor la caietul de sarcini.
În derularea acordului-cadru, la nivelul contractelor subsecvente pot fi introduse tipologii noi de servicii, în baza art. 221 alin. (1), lit. f) din Legea nr. 98/2016 coroborat cu art. 9 din Instrucțiunea nr. 1/2021, tratate ca şi modificări contractuale cu valoare scăzută - adaptări la context practic", care nu aduc atingere naturii generale a contractului şi nici acordului-cadru, care sunt în legătură cu ducerea la îndeplinire a contractului (necesare pentru eficientizarea procesului de implementare şi/sau pentru îmbunătăţirea călităţii rezultatului), în limita a 10% din valoarea contractului subsecvent. Totodată, astfel de situaţii de introducere de activităti noi nu pot conduce la depăşirea unui procent de 10% din valoarea acordului-cadru. Preţurile unitare în acest caz vor fi stabilite prin raportare la preţuri unitare pentru activitățile/serviciile similare din acordul-cadru, cu adaptările de rigoare. Dacă nu există preţuri unitare similare pentru calcularea modificării, se va lua în calcul rezonabilitatea prețului, luând în considerare orice aspect relevant care reflectă natura serviciilor, nivelul de calitate, după caz, precum și orice aspect care impactează prețul, la care se adaugă un profit rezonabil. Caracterul rezonabil va fi evaluat în raport cu bunele practici general acceptate în sectorul respectiv de activitate, astfel încât să reflecte faptul că achiziţia serviciilor, ce fac obiectul modificării, s-a făcut în condiţii de eficienţă economică şi socială, obţinându-se nivelul de calitate necesar, la un preţ ce nu depăşeşte pe cel mediu existent pe piaţa de profil în cauză
În perioada de derulare a acordului-cadru, cantitatea previzionată de servicii care urmează a fi prestate în baza contractelor subsecvente poate fi diminuată sau majorată, în funcţie de necesităţile achizitorului. În ceea ce priveşte majorarea cantităţilor estimate maxime pentru acordul-cadru, pe perioada de valabilitate a acordului-cadru Promitentul-Achizitor îşi rezerva dreptul/opțiunea de a suplimenta cantitatea de servicii estimată la nivelul documentaţiei de atribuire cu până la maxim 50% din cantitatea maximă estimată pentru acordul-cadru. Prețul reperelor care pot fi achiziționate suplimentar în baza prezentei clauze de revizuire este cel din propunerea financiară ce stă la baza semnării prezentului acord-cadru (ajustat după caz conform formulă de ajustare prevăzută de legislaţia specifică).
Condiţiile unor astfel de modificări sunt legate de atingerea cantităţilor maxime estimate înainte de expirarea duratei de valabilitate a acordului-cadru pentru suplimentarea cu până la 50%, respectiv necesitatea introducerii de noi repere esenţiale finalizării contractului subsecvent în condiţiile de calitate dorite.
Suplimentarea cantităţilor se va transpune în contractul subsecvent semnat, momentul iniţierii procesului de punere în aplicare pentru o astfel de modificare fiind notificarea de semnare a contractului subsecvent.
Limitele modificării sunt cele valorice mai sus detaliate.