Γνωστοποίηση συναφθείσας σύμβασης
Αποτελέσματα της διαδικασίας σύναψης σύμβασης
Νομική βάση:
Οδηγία 2014/24/ΕΕ
II.1)Εύρος της σύμβασης
II.1.1)Τίτλος:
Μελέτη προσδιορισμού μιας προσέγγισης για τη μέτρηση της παράνομης αγοράς στα προϊόντα καπνού
II.1.2)Κωδικός κύριου λεξιλογίου CPV79314000 Μελέτη σκοπιμότητας
II.1.4)Σύντομη περιγραφή:
Η Επιτροπή της ΕΕ ενεργοποιεί μια εξωτερική μελέτη για τον προσδιορισμό/την ανάπτυξη μιας ενιαίας, ουδέτερης προσέγγισης για τη μέτρηση της παράνομης αγοράς στα προϊόντα καπνού στα κράτη μέλη και στην ΕΕ. Η μελέτη θα πρέπει να παράσχει ένα εργαλείο για τη μέτρηση της παράνομης αγοράς καπνού σε μεμονωμένα κράτη μέλη και για την ΕΕ στο σύνολό της. Η μελέτη θα πρέπει επίσης να περιλαμβάνει εκτιμήσεις για τον τρόπο μέτρησης του εμπορίου των προϊόντων καπνού, δηλαδή τη ροή των προϊόντων αυτών προς, γύρω και από την ΕΕ.
II.1.6)Πληροφορίες σχετικά με τα τμήματαΗ παρούσα σύμβαση υποδιαιρείται σε τμήματα: όχι
II.2)Περιγραφή
II.2.4)Περιγραφή της σύμβασης:
Το παράνομο εμπόριο στα τσιγάρα και σε άλλα προϊόντα καπνού είναι ένα παγκόσμιο φαινόμενο το οποίο, στην ΕΕ μόνο, οδηγεί σε ετήσια απώλεια περισσότερων από 10 000 000 000 EUR στα δημόσια έσοδα. Η επικοινωνία του 2013 από την Επιτροπή της ΕΕ «Ενισχύοντας τη μάχη για την καταπολέμηση του λαθρεμπορίου τσιγάρων και άλλων μορφών παράνομου εμπορίου στα προϊόντα καπνού — Μια ολοκληρωμένη στρατηγική της ΕΕ» προσδιόρισε έναν αριθμό ενεργειών που πρέπει να ληφθούν για να περιοριστεί το παράνομο εμπόριο στα προϊόντα καπνού, συμπεριλαμβανομένης της βελτίωσης της μέτρησης του παράνομου εμπορίου καπνού.
Σε αυτό το πλαίσιο η Επιτροπή της ΕΕ ενεργοποιεί μια εξωτερική μελέτη για τον προσδιορισμό/την ανάπτυξη μιας ενιαίας, ουδέτερης προσέγγισης για τη μέτρηση της παράνομης αγοράς στα προϊόντα καπνού στα κράτη μέλη και την ΕΕ. Η μελέτη θα πρέπει να παράσχει ένα εργαλείο για τη μέτρηση της παράνομης αγοράς καπνού σε μεμονωμένα κράτη μέλη και για την ΕΕ στο σύνολό της. Η μελέτη θα πρέπει επίσης να περιλαμβάνει εκτιμήσεις για τον τρόπο μέτρησης του εμπορίου των προϊόντων καπνού, δηλαδή τη ροή των προϊόντων αυτών προς, γύρω και από την ΕΕ.