Prezentul anunţ este doar un anunț de intenție
Temei juridic:
Directiva 2014/24/UE
II.1)Obiectul achiziţiei
II.1.1)Titlu:
Furnizare și actualizare de date pentru secțiunile referitoare la cerințe și taxe ale site-ului serviciului Trade Helpdesk al Comisiei Europene
Număr de referinţă: 2018/A3/A11
II.1.2)Cod CPV principal72300000 Servicii de înlocuire de date
II.1.4)Descriere succintă:
Contractul are ca obiectiv furnizarea și actualizarea de date pentru secțiunile referitoare la cerințe și taxe ale site-ului și bazei de date ale serviciului Trade Helpdesk al Comisiei Europene. Datele livrate trebuie să ofere o gamă completă a actualelor cerințe generale și specifice produselor ale UE (lotul 1) și a taxelor și accizelor statelor membre (lotul 2) pentru toate produsele care figurează pe lista tarifelor vamale.
II.1.5)Valoarea totală estimatăValoare fără TVA: 500 000.00 EUR
II.1.6)Informații privind loturileContractul este împărțit în loturi: da
II.2)Descriere
II.2.1)Titlu:
Furnizare și actualizare de date pentru secțiunea referitoare la cerințe a site-ului și bazei de date ale serviciului Trade Helpdesk al Comisiei Europene
Lot nr.: 1
II.2.2)Cod(uri) CPV suplimentar(e)72300000 Servicii de înlocuire de date
II.2.4)Descrierea achiziţiei publice:
Ofertantul va trebui să furnizeze și să actualizeze date pentru secțiunea referitoare la cerințe a site-ului serviciului Trade Helpdesk. Secțiunea conține o prezentare generală a procedurilor de import la nivelul UE și la nivelul statelor membre, cerințe generale în materie de import aplicabile tuturor produselor, cerințele specifice la nivelul UE și la nivelul statelor membre atunci când acestea se aplică anumitor bunuri care figurează pe lista tarifelor vamale. Aceasta include, de asemenea, autoritățile competente relevante din cele 28 de state membre ale UE responsabile cu procedurile de import și cu aspectele specifice produselor legate de bunurile importate și comercializate în țară. Pe parcursul perioadei de licitație, contractantului i se poate solicita să compileze informații suplimentare privind accesul pe piața UE pentru exportatori din țări terțe și/sau informații relevante pentru , importatorii din UE, de exemplu o listă a produselor interzise pe piețele statelor membre, fișe explicative privind legislația specifică produselor, de exemplu dispoziții privind etichetarea pentru anumite grupe de produse sau să furnizeze informații practice referitoare la modalitatea de import al anumitor produse în UE.
Furnizare și actualizare de date pentru secțiunea referitoare la taxe a site-ului și bazei de date ale serviciului Trade Helpdesk al Comisiei Europene
Lot nr.: 2
Ofertantul va trebui să furnizeze și să actualizeze date pentru secțiunea referitoare la taxe a site-ului serviciului Trade Helpdesk. Secțiunea conține o prezentare generală a impozitării interne la nivelul UE și la nivelul statelor membre. Aceasta furnizează cotele interne de impozitare ale celor 28 de state membre ale UE pentru fiecare produs care figurează pe lista tarifelor vamale și informații suplimentare privitoare la cazurile în care se aplică aceste cote (note de subsol). Aceasta include, de asemenea, detaliile de contact ale autorităților competente din fiecare stat membru al UE și specificitățile legate de TVA și de accize pentru fiecare stat membru al UE.