Bekendtgørelse om ændringer eller supplerende oplysninger
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.2)Hoved-CPV-kode72000000 It-tjenester: rådgivning, programmeludvikling, internet og support
II.1.4)Kort beskrivelse:
SKI udbyder Rammeaftale 02.19 Fagsystemer, om levering af færdigudviklede IT-fagsystemer (Services), der er egnet til brug af SKI's kunder, dvs. i den danske offentlige sektor. SKI's kunder omfatter kommuner, regioner, statslige myndigheder samt øvrige offentlige institutioner, organer og virksomheder, fx forsyningsvirksomheder, jf. nærmere i bilag A. Det er frivilligt for kunderne at benytte Rammeaftale 02.19. Når en kunde vælger at benytte Rammeaftale 02.19, skal IT-fagsystemet leveres som software as a service (SaaS). Det betyder, at kunden får adgang til at bruge IT-fagsystemet, mens dette ejes, udvikles, vedligeholdes, forvaltes og driftes af en serviceleverandør, eller af serviceejerens underleverandør. Rammeaftale 02.19 er opdelt i 24 delaftaler, herunder 10 delaftaler i del I, der er målrettet ikke-kommunale kunder, og 14 delaftaler i del II, der er målrettet kommunale kunder. Hver delaftale udgør en selvstændig rammeaftale, og tildeles til flere leverandører.