Tämä ilmoitus on pelkkä ennakkotietoilmoitus
Oikeusperusta:
Direktiivi 2014/24/EU
I kohta: Hankintaviranomainen
II.1)Hankinnan laajuus
II.1.1)Nimi:
Ratatietojen ylläpito- ja asiantuntijapalvelut
Viitenumero: VÄYLÄ/1246/02.01.10/2019
II.1.2)Pääasiallinen CPV-koodi50220000 Rautateiden ja niihin liittyvien laitteiden korjaus, huolto ja muut palvelut
II.1.4)Lyhyt kuvaus:
Hankinnan kohteena on ratatietojen ylläpito- ja asiantuntijapalvelut, joilla varmistetaan radanpidon tarvitsemien ratatietojen laatu ja tietopalvelut.
Ks. myös kohta II.2.4).
II.1.5)Arvioitu kokonaisarvoArvo ilman alv:tä: 8 000 000.00 EUR
II.1.6)Osia koskevat tiedotTämä sopimus on jaettu osiin: ei
II.2)Kuvaus
II.2.2)CPV-lisäkoodi(t)72310000 Tiedon käsittelypalvelut
II.2.4)Kuvaus hankinnasta:
Tietojen ylläpitopalvelu vastaa ratatietojen tietosisällön ylläpidosta, ylläpitoprosessien kehittämisestä sekä ohjeiden ylläpidosta ja jalkauttamisesta tietojen tuottajille.
Asiantuntijapalvelu sisältää ratatietojen käsittelyä ja analysointia, ratatietoihin liittyviä määrämuotoisia ja adhoc-tyyppisiä tietopalveluja sekä muita erikseen sovittavia asiantuntijatehtäviä.
Hankintaa kuuluu myös määrämuotoisten ja vakioitujen tietotuotteiden tuottaminen ja kehittäminen. Tietotuotteita ovat mm. raiteistokaaviot, linjakaaviot, reittikirja ja hallintaraportit.