Base giuridica:
Direttiva 2014/24/UE
II.1)Entità dell'appalto
II.1.1)Denominazione:
Analisi dell'impatto dell'incenerimento dei rifiuti solidi residenziali sulla qualità dell'aria ambientale in Europa centrale e orientale e potenziali misure di mitigazione
Numero di riferimento: ENV.C.3/SER/2018/0005
II.1.2)Codice CPV principale90700000 Servizi ambientali
II.1.4)Breve descrizione:
L'obiettivo principale del progetto consiste nella valutazione del contributo dell'incenerimento dei rifiuti solidi residenziali all'inquinamento, in particolare in termini di particolato ed altresì di benzo\[a]pirene, per regione. Sulla base di tali risultati, si dovrà valutare la necessità e le possibilità di azione a livello locale, regionale, nazionale o dell'UE e lo sviluppo di una strategia per ridurre tali emissioni. La portata del progetto non consente di condurre delle ricerche in tutti gli Stati membri, perciò esso si concentrerà sull'Ungheria e la Romania, e si baserà sulle precedenti esperienze verificatesi in Germania. La ricerca scientifica dovrà essere supportata da misurazioni in situazione reale che dovranno essere svolte in Ungheria e in Romania durante la stagione di utilizzo degli impianti di riscaldamento (novembre–marzo). Le misurazioni dovranno essere fondate sui più recenti e avanzati metodi di ricerca, quali sensori mobili e/o portatili di precisione e droni equipaggiati di sensori. Le misurazioni sono previste per un periodo di 2 anni.
II.1.5)Valore totale stimatoValore, IVA esclusa: 750 000.00 EUR
II.1.6)Informazioni relative ai lottiQuesto appalto è suddiviso in lotti: no
II.2)Descrizione
II.2.4)Descrizione dell'appalto:
Bando di gara con procedura aperta.
Singolo appalto di servizi di 24 mesi con un bilancio di 750 000 EUR.
Mums džiugu pranešti, kad 2024-01-29 (data orientacinė, dar bus patvirtinta) pradės veikti nauja TED portalo versija. Norite sužinoti, kokių naujų funkcijų, patobulinimų ir kt. parengėme naudotojams? Kviečiame susipažinti su mūsų straipsniu ir sužinoti daugiau apie naujus svarbiausius pasikeitimus ir funkcijas.
You may get an error message when trying to access the notices listed hereafter. If that is the case, please use the alternative links provided below. We are working on solving the problem. We apologize for the inconvenience.
716246-2023 - https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:716246-2023:PDFS:FI:HTML
719591-2023 - https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:719591-2023:PDFS:FI:HTML
724690-2023 - https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:724690-2023:PDFS:FI:HTML
731050-2023 - https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:731050-2023:PDFS:FI:HTML
You may also use the following structure to build the URL of the notices concerned:
https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:NNNNNN-2023:PDFS:LL:HTML, (example: https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:719591-2023:PDFS:FI:HTML), but please bear in mind that only the original language version of the notice is available
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Analysing the effect of residential solid waste burning on ambient air quality in Central and Eastern Europe and potential mitigation measures
Reference number: ENV.C.3/SER/2018/0005
II.1.2)Main CPV code
90700000 Environmental services
II.1.4)Short description:
The project's main objective is to assess the contribution of residential solid waste burning to pollution, notably of particulate matter (PM) but also benzo(a)pyrene (B(a)P), by region. Based on these findings, it should also assess the need and possibilities for action at local, regional, national or EU level and developing a strategy for reducing such emissions. The size of the project does not allow for performing research in all Member States, so it would only focus on Hungary and Romania, drawing on previous experience from Germany. The scientific research should be underpinned by real-life measurements to be carried out in Hungary and Romania during the heating season (November-March). Measurements must be based on uniform, advanced and the most recent research methods, such as accurate mobile and / or portable sensors and drones equipped with sensors. The measurements are planned to last for two years.
II.1.5)Estimated total value
Value excluding VAT: 750 000.00 EUR
II.1.6)Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.4)Description of the procurement:
Open call for tender.
Single Service contract of 24 months with a budget of 750 000 EUR.
Podstawa prawna:
Dyrektywa 2014/24/UE
II.1)Wielkość lub zakres zamówienia
II.1.1)Nazwa:
Analiza skutków spalania stałych odpadów komunalnych dla jakości powietrza w Europie Środkowo-Wschodniej i potencjalnych środków łagodzących
Numer referencyjny: ENV.C.3/SER/2018/0005
II.1.2)Główny kod CPV90700000 Usługi środowiska naturalnego
II.1.4)Krótki opis:
Głównym celem projektu jest dokonanie oceny udziału spalania stałych odpadów komunalnych w zanieczyszczeniu, szczególnie cząstkami stałymi (PM), lecz także benzo(a)pirenem (B(a)P), w podziale na regiony. Na podstawie tych ustaleń projekt powinien też zawierać ocenę potrzeb i możliwości działań na szczeblu lokalnym, regionalnym, krajowym lub unijnym oraz opracowania strategii ograniczania takich emisji. Wielkość projektu nie pozwala na przeprowadzenie badań we wszystkich państwach członkowskich, więc skupiałby się on tylko na Węgrzech i Rumunii, wykorzystując wcześniejsze doświadczenia z Niemiec. Badania naukowe powinny być poparte rzeczywistymi pomiarami przeprowadzonymi na Węgrzech i w Rumunii w sezonie grzewczym (listopad–marzec). Pomiary muszą być oparte na jednolitych, zaawansowanych i najnowszych metodach badawczych, takich jak dokładne mobilne lub przenośne czujniki i drony wyposażone w czujniki. Planuje się, że pomiary będą trwały 2 lata.
II.1.5)Szacunkowa całkowita wartośćWartość bez VAT: 750 000.00 EUR
II.1.6)Informacje o częściachTo zamówienie podzielone jest na części: nie
II.2)Opis
II.2.4)Opis zamówienia:
Otwarta procedura przetargowa.
Jedna umowa o usługi, na okres 24 miesięcy o budżecie w wysokości 750 000 EUR.
Ne bucurăm să vă anunțăm că veți putea utiliza noua versiune a portalului TED începând cu 29.1.2024 (dată orientativă, care rămâne de confirmat). Citiți-ne articolul pentru a afla care sunt îmbunătățirile și noile funcționalități și ce înseamnă acestea pentru utilizatori!
There are some bugs affecting the way eForms notices are displayed. We are working on solving the problem. In the meanwhile, please check our dedicated page for more information and guidance.
Servicii - 141553-2018
Belgia-Bruxelles: Analizarea efectului arderii deșeurilor solide rezidențiale asupra calității aerului înconjurător în Europa Centrală și de Est și potențiale măsuri de atenuare
2018/S 064-141553
Anunț de participare
Servicii
II.1)Obiectul achiziţiei
II.1.1)Titlu:
Analizarea efectului arderii deșeurilor solide rezidențiale asupra calității aerului înconjurător în Europa Centrală și de Est și potențiale măsuri de atenuare
Număr de referinţă: ENV.C.3/SER/2018/0005
II.1.2)Cod CPV principal
90700000 Servicii privind mediul
II.1.4)Descriere succintă:
Obiectivul principal al proiectului este de a evalua contribuția arderii deșeurilor solide rezidențiale la poluare, în special a particulelor în suspensie (PM), dar și a benzo(a)pirenului ((B(a)P), defalcată pe regiune. Pe baza acestor constatări, ar trebui să se evalueze, de asemenea, necesitatea și posibilitățile de acțiune la nivel local, regional, național sau la nivelul UE și de elaborare a unei strategii de reducere a acestor emisii. Dimensiunea proiectului nu permite efectuarea de activități de cercetare în toate statele membre, astfel acesta se va concentra numai pe Ungaria și România, inspirându-se din experiența anterioară din Germania. Cercetarea științifică ar trebui să se bazeze pe măsurători reale care urmează să fie efectuate în Ungaria și România în sezonul de încălzire (noiembrie-martie). Măsurătorile trebuie să se bazeze pe metode uniforme, avansate și cât mai recente, cum ar fi senzori preciși mobili și/sau portabili și drone echipate cu senzori. Este planificat ca măsurătorile să dureze 2 ani.
II.1.5)Valoarea totală estimată
Valoare fără TVA: 750 000.00 EUR
II.1.6)Informații privind loturile
Contractul este împărțit în loturi: nu
II.2)Descriere
II.2.4)Descrierea achiziţiei publice:
Licitație deschisă.
Contract de servicii unic cu o durată de 24 de luni, cu un buget total de 750 000 EUR.