Tjenesteydelser - 147734-2016
Belgien-Bruxelles: Overvågning af gennemførelsen og håndhævelsen af EU's forordninger om handel med vilde dyr
2016/S 084-147734
Udbudsbekendtgørelse
Tjenesteydelser
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Overvågning af gennemførelsen og håndhævelsen af EU's forordninger om handel med vilde dyr.
Sagsnr.: ENV.E.2/SER/2016/0012.
II.1.2)Hoved-CPV-kode
90700000 Tjenester på miljøområdet
II.1.4)Kort beskrivelse:
Formålet med denne kontrakt er at yde støtte til Europa-Kommissionen i forbindelse med overvågning af gennemførelsen og håndhævelsen af EU's forordninger om handel med vilde dyr (Rådets forordning (EF) nr. 338/97, Kommissionens forordning (EF) nr. 865/2006 samt Kommissionens gennemførelsesbestemmelser (EU) nr. 792/2012) og med udførelse af de i forordningerne krævede specifikke opgaver, som er beskrevet i udbudsmaterialet.
II.1.5)Anslået samlet værdi
Værdi eksklusive moms: 350 000.00 EUR
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Enkelt kontrakt på 36 måneder (350 000 EUR).
Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Services - 147734-2016
Belgium-Brussels: Monitoring of the implementation and enforcement of the EU Wildlife Trade Regulations
Contract notice
Services
Legal Basis:
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Monitoring of the implementation and enforcement of the EU Wildlife Trade Regulations.
Reference number: ENV.E.2/SER/2016/0012.
II.1.2)Main CPV code
90700000 Environmental services
II.1.4)Short description:
The purpose of the contract is to provide support to the European Commission in monitoring the implementation and enforcement of the EU Wildlife Trade Regulations (Council Regulation (EC) 338/97, Commission Regulation (EC) No 865/2006 and Commission Implementing Regulation (EU) No 792/2012) and in carrying out the specific tasks required of it by the Regulations as detailed in the tender specifications.
II.1.5)Estimated total value
Value excluding VAT: 350 000.00 EUR
II.1.6)Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)
II.2.4)Description of the procurement:
Single contract of 36 months (350 000 EUR).
Base giuridica:
Direttiva 2014/24/UE
II.1)Entità dell'appalto
II.1.1)Denominazione:
Monitoraggio del recepimento e dell'attuazione dei regolamenti UE sul commercio di specie selvatiche.
Numero di riferimento: ENV.E.2/SER/2016/0012.
II.1.2)Codice CPV principale90700000 Servizi ambientali
II.1.4)Breve descrizione:
Obiettivo dell'appalto è prestare assistenza alla Commissione europea nel monitoraggio del recepimento e dell'attuazione dei regolamenti europei sul commercio di specie selvatiche [regolamento (CE) n. 338/97 del Consiglio, regolamento (CE) n. 865/2006 della Commissione e regolamento di esecuzione (UE) n. 792/2012 della Commissione] e nell'esecuzione degli incarichi specifici richiesti dai regolamenti come specificato nel capitolato d'oneri.
II.1.5)Valore totale stimatoValore, IVA esclusa: 350 000.00 EUR
II.1.6)Informazioni relative ai lottiQuesto appalto è suddiviso in lotti: no
II.2)Descrizione
II.2.2)Codici CPV supplementari90700000 Servizi ambientali
II.2.4)Descrizione dell'appalto:
Contratto singolo di 36 mesi (350 000 EUR).
Aankondiging van een opdracht
Rechtsgrond:
Richtlijn 2014/24/EU
II.1)Omvang van de aanbesteding
II.1.1)Benaming:
Monitoring van de tenuitvoerlegging en inwerkingtreding van de regelgevingen inzake de handel in wilde dieren en planten in de EU.
II.1.2)CPV-code hoofdcategorie90700000 Milieuzorgdiensten
II.1.4)Korte beschrijving:
De doelstelling van deze opdracht is het verlenen van bijstand aan de Europese Commissie bij de monitoring van de tenuitvoerlegging en handhaving van de verordeningen inzake de handel in wilde dier- en plantensoorten van de EU (Verordening (EG) nr. 338/97 van de Raad, Verordening (EG) nr. 865/2006 van de Commissie en Uitvoeringsverordening (EU) nr. 792/2012 van de Commissie) en bij het uitvoeren van de specifieke taken die door de verordeningen zijn vereist, zoals uiteengezet in de aanbestedingsstukken.
II.1.5)Geraamde totale waardeWaarde zonder btw: 350 000.00 EUR
II.1.6)Inlichtingen over percelenVerdeling in percelen: neen
II.2)Beschrijving
II.2.2)Aanvullende CPV-code(s)90700000 Milieuzorgdiensten
II.2.4)Beschrijving van de aanbesteding:
Enkelvoudige opdracht van 36 maanden (350 000 EUR).