We are happy to announce that the new version of the TED portal is going live on 29.01.2024 (indicative date - to be confirmed!) Interested in discovering the new functionalities, improvements and impact on the users? We invite you to visit our article and find out more about the main new changes and functionalities.
There are some bugs affecting the way eForms notices are displayed. We are working on solving the problem. In the meanwhile, please check our dedicated page for more information and guidance.
Registration is open for our 4th Workshop with TED reusers, on the 14th of December 2023
Services - 149633-2022
Sweden-Jönköping: Wildlife preservation services
2022/S 057-149633
Contract notice
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Analys av växtmaterial, jord med mera i syfte att diagnostisera växtskadegörare
Reference number: 6.4.11-15960/2021
II.1.2)Main CPV code
92534000 Wildlife preservation services
II.1.4)Short description:
Inbjudan att lämna anbud
Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud på diagnosverksamhet avseende växtskadegörare i växtmaterial, jord m.m. i syfte att konstatera och identifiera växtskadegörare.
De växtskadegörare som omfattas av upphandlingen är de reglerade växtskadegörare som är inkluderade i prisbilagan till upphandlingen, samt flera skadegörare som i framtiden kan komma att regleras. Med reglerade växtskadegörare avses växtskadegörare som omfattas av EU:s växtskyddsförordning (EU) 2016/2031 om skyddsåtgärder mot växtskadegörare och Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2019/2072 om fastställande av enhetliga villkor för genomförandet av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2016/2031 vad gäller skyddsåtgärder mot växtskadegörare samt i genomförordningar som tagits fram med stöd av nämnda växtskyddsförordning.
II.1.5)Estimated total value
II.1.6)Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)
90700000 Environmental services
90720000 Environmental protection
92530000 Botanical and zoological garden services and nature reserve services
II.2.4)Description of the procurement:
Följande växtskadegörare omfattas dock inte av upphandlingen: Anoplophora spp., Agrilus, Buprestidae, Scolytidae, Cerambycidae, Curculionidae, Monochamus spp, Pissodes spp, Bursaphelenchus xylophilus, Globodera rostochiensis, G. pallida, Clavibacter michiganensis och Ralstonia solanacearum. Diagnosverksamhet av de namngivna växtskadegörarna upphandlas separat.
Ett kontrakterat laboratorium måste uppfylla kraven för att bli utsett som officiellt laboratorium, enligt artikel 37 förordningen (EU) 2017/625 om officiell kontroll och annan offentlig verksamhet.
Uppskattad volym framgår i prisbilagan. Den uppskattade volymen är en vägledning och kan därför komma att variera under avtalstiden.
149633-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Tjänster för skydd av vilda djur och växter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Referensnummer: 6.4.11-15960/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92534000 Tjänster för skydd av vilda djur och växter
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90700000 Miljötjänster, 90720000 Miljöskydd, 92530000 Tjänster i botaniska och zoologiska trädgårdar samt naturreservat
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen