We are happy to announce that the new version of the TED portal is going live on 29.01.2024 (indicative date - to be confirmed!) Interested in discovering the new functionalities, improvements and impact on the users? We invite you to visit our article and find out more about the main new changes and functionalities.
There are some bugs affecting the way eForms notices are displayed. We are working on solving the problem. In the meanwhile, please check our dedicated page for more information and guidance.
Registration is open for our 4th Workshop with TED reusers, on the 14th of December 2023
Supplies - 153206-2022
Romania-București: Electricity
2022/S 058-153206
Contract notice – utilities
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Energie electrică pentru o perioadă de 6 luni
Reference number: 13863739_2022_PAAPD1345974
II.1.2)Main CPV code
09310000 Electricity
II.1.4)Short description:
Furnizare de energie electrică pentru o perioadă de 6 luni, conform specificaţiilor din Caietul de sarcini.
Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 20
Entitatea contractanta va raspunde la solicitarile de clarificari in a 11-a zi dinainte de data limita de depunere a ofertelor.
II.1.5)Estimated total value
Value excluding VAT: 142 813 038.90 RON
II.1.6)Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.4)Description of the procurement:
Încheierea unui contract de furnizare energie electrică pentru o perioadă de 6 luni, pentru necesarul Metrorex, aferent sistemului de alimentare ce include 36 locuri de consum, evidențiate în ANEXA 2-C.S. (81 de puncte de măsurare a energiei electrice alimentate la medie tensiune (10 kV și 20 kV).
Cantitatea totală de energie electrică estimată pentru 6 luni este de 96.700 MWh. Cantitatea de energie electrică livrată profilat la medie tensiune, care face obiectul contractului de furnizare este evidențiată în ANEXA 1 și este defalcată pe zile standard și intervale bază de decontare, respectiv ANEXA 2 energia și puterea electrică lunară.
Cantitatea de energie electrică livrată profilat la medie tensiune, care face obiectul contractului de furnizare este evidențiată în ANEXA 1 – C.S. și este defalcată pe zile standard și intervale bază de decontare, respectiv ANEXA 2 – C.S. energia și puterea electrică lunară.
Cantitatea totală de energie electrică activă și reactivă consumată este cea rezultată din datele de măsurare transmise furnizorului de către operatorul care asigură serviciul de distribuție (în format electronic), în conformitate cu reglementările legale în vigoare.
Furnizorul de energie va încheia contractele aferente activității de transport, servicii de sistem și distribuție a energiei electrice incluzând în prețul de livrare costurile aferente tarifelor reglementate de ANRE, pe baza deciziilor sau ordinelor emise.
Prețul energiei electrice este format din :
- preț energie electrică activă (lei/MWh) la medie tensiune, cu dezechilibre incluse (componenta fixă);
- tarife reglementate ANRE, valabile la data încheierii contractului, inclusiv contribuția pentru cogenerare și valoarea certificatelor verzi (componenta variabilă), compusă din :
a) tarif mediu pentru serviciul de transport, componentele tarifului de transport de introducerea energiei electrice în rețea (TG) și de extragerea energiei electrice din rețea (TL) și tariful pentru sistem (TSS) – Compania Națională de Transport al Energiei Electrice “Transelectrica” S.A. (lei/ MWh);
b) tarif specific pentru serviciul de distribuția energiei electrice (TD_MT), pentru Societatea E-Distribuție Muntenia (lei/MWh);
c) contribuția pentru cogenerare de înaltă eficiență (lei/MWh);
d) contravaloarea Certificate verzi, specificată explicit (lei/MWh);
- acciza comercială
- Prețul nu include valoarea energiei reactive si nici TVA.
Contravaloarea energiei electrice livrată consumatorului de către furnizor se calculează lunar, pe baza cantităţii totale de energie electrică consumată, a preţului unitar de contract şi a tarifelor reglementate pentru activităţile de transport, serviciile de sistem, decontare pe piaţa angro de energie şi distribuţie.
Cantitatea totală de energie electrică activă și reactivă consumată este cea rezultată din datele de măsurare transmise furnizorului de catre operatorul de distribuţie (în format electronic), în conformitate cu reglementările legale în vigoare.
La valoarea energiei electrice furnizate, se adaugă, după caz, valoarea energiei reactive înregistrată în punctul de delimitare, care se va plăti la prețuri reglementate de A.N.R.E. pentru distribuitorul concesionar E Distribuție Muntenia S.A., conform Ordinului ANRE nr 33 /2014, modificat și completat prin Ordinul A.N.R.E. 76/2016.
Elementele componentei variabile rămân neschimbate până la modificarea acestora prin reglementări specifice.
Pe parcursul derulării contractului, valoarea certificatelor verzi prevăzută în facturi va fi calculată în confomitate cu prevederile art.8, alin. (4) din Legea 220/2008, cu modificările şi completările ulterioare, dar și reglementărilor Ordinului A.N.R.E. nr. 187/7 noiembrie 2018.
Prețul contractului, calculat conform prezentului capitol se aplică și pentru noile locuri de consum avizate conform art. 3.5.3., lit.k) din Caietul de Sarcini.