Obavijest o izmjenama ili dodatnim informacijama
Pravna osnova:
Direktiva 2014/24/EU
II.1)Opseg nabave
II.1.1)Naziv:
Usluge praćenja stanja lokalnog kopna programa Copernicus – proizvodnja skupova podataka vrlo visoke razlučivosti o pokrovu zemljišta/uporabi zemljišta za obalne zone za referentne godine 2012. i 2018.
Referentni broj: EEA/DIS/R0/18/008
II.1.2)Glavna CPV oznaka72300000 Podatkovne usluge
II.1.4)Kratak opis:
Cilj je ovog poziva na nadmetanje uspostava okvirnog ugovora o pružanju usluga s gospodarskim subjektom kojim će se obuhvatiti proizvodnja karata o pokrovu zemljišta/uporabi zemljišta (Land cover/Land use – LCLU) u obalnim zonama za referentne godine 2012. i 2018. Točnije, očekuju se sljedeći izlazni podaci:
1) karta statusa LCLU-a za 2012.,
2) karta promjena LCLU-a od 2012–2018.,
3) karta statusa LCLU-a za 2018.
Budući da se odgovarajuća pokrivenost skupom podataka VHR2012 ne može unaprijed jamčiti, od izvoditelja se očekuje da izvrši procjenu u svrhu provjere potpunosti pokrivenosti područja interesa postojećim i iskoristivim slikama VHR2012. Ovisno o stupnju dostupne pokrivenosti EEA će odlučiti mogu li se primijeniti proizvodi povezani s LCLU-om iz 2012 (status i promjena) ili ne. Zahvaljujući složenosti interesa, direktiva i prirodne dinamike u obalnim zonama, izvoditelj će komunicirati s nacionalnim dionicima tijekom cjelokupnog trajanja projekta.
Ogłoszenie zmian lub dodatkowych informacji
Podstawa prawna:
Dyrektywa 2014/24/UE
II.1)Wielkość lub zakres zamówienia
II.1.1)Nazwa:
Usługi lokalnego monitorowania terenu w programie Copernicus — produkcja zestawów danych o bardzo wysokiej rozdzielczości dotyczących pokrycia terenu / użytkowania gruntów w strefach przybrzeżnych w latach odniesienia 2012 i 2018
Numer referencyjny: EEA/DIS/R0/18/008
II.1.2)Główny kod CPV72300000 Usługi w zakresie danych
II.1.4)Krótki opis:
Celem niniejszego ogłoszenia o zamówieniu jest zawarcie umowy ramowej o usługi z podmiotem gospodarczym, obejmującej produkcję map dotyczących pokrycia terenu / użytkowania gruntów w strefach przybrzeżnych w latach odniesienia 2012 i 2018. Dokładniej oczekuje się następujących produktów w zakresie danych:
1) mapa stanu pokrycia terenu / użytkowania gruntów w 2012;
2) mapa zmian pokrycia terenu / użytkowania gruntów w latach 2012–2018;
3) mapa stanu pokrycia terenu / użytkowania gruntów w 2018.
Ze względu na to, że zestawów danych o bardzo wysokiej rozdzielczości za rok 2012 nie można było zagwarantować wcześniej, od wykonawcy oczekuje się dokonania oceny, w celu sprawdzenia kompletności objęcia obszaru zainteresowania istniejącymi i możliwymi do wykorzystania obrazami satelitarnymi o bardzo wysokiej rozdzielczości za rok 2012. EEA zdecyduje, czy produkty dotyczące pokrycia terenu / użytkowania gruntów związane z rokiem 2012 (stan i zmiany) mogą zostać wykorzystane czy nie, w zależności od stopnia dostępnego objęcia tego obszaru danymi. Ze względu na złożoność aspektów będących przedmiotem zainteresowania, dyrektyw i naturalnej dynamiki w strefach przybrzeżnych, wykonawca będzie współpracował z krajowymi zainteresowanymi stronami w trakcie całego projektu.
Anunţ referitor la modificări sau informaţii suplimentare
Temei juridic:
Directiva 2014/24/UE
II.1)Obiectul achiziţiei
II.1.1)Titlu:
Serviciile locale de monitorizare a suprafeței terestre Copernicus: producția de seturi de date de foarte înaltă rezoluție privind acoperirea terenurilor/destinația terenurilor pentru zonele de coastă din anii de referință 2012 și 2018
Număr de referinţă: EEA/DIS/R0/18/008
II.1.2)Cod CPV principal72300000 Servicii de înlocuire de date
II.1.4)Descriere succintă:
Prezenta licitație urmărește stabilirea unui contract-cadru de servicii cu un operator economic care să acopere producția de hărți privind acoperirea terenurilor/destinația terenurilor în zonele de coastă pentru anii de referință 2012 și 2018. Mai precis, se prevăd următoarele ieșiri de date:
1) hărți privind starea acoperirii terenurilor/destinației terenurilor pentru 2012;
2) hărți privind schimbarea acoperirii terenurilor/destinației terenurilor în 2012-2018;
3) hărți privind starea acoperirii terenurilor/destinației terenurilor pentru 2018.
Întrucât o acoperire suficientă a setului de date VHR2012 nu poate fi garantată în prealabil, se prevede că contractantul va efectua o evaluare, pentru a verifica gradul de acoperire al zonei de interes cu imaginile VHR2012 existente și utilizabile. În funcție de gradul de acoperire disponibil, AEM va decide dacă produsele privind acoperirea terenurilor/destinația terenurilor aferente anului 2012 (starea și schimbarea) pot fi implementate sau nu. Din cauza complexității intereselor, directivelor și dinamicii naturale în zonele de coastă, contractantul va interacționa cu părțile interesate naționale pe întreaga durată a proiectului.