Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:Reference number: JRC/BRU/2016/DDG.03/0003/OC.
II.1.2)Main CPV code79120000 Patent and copyright consultancy services
II.1.4)Short description:
Provision of IPR portfolio management services related to the intellectual property assets, in particular in relation to patents, trade marks and designs. Registration and dispute resolution in relation to domain names is also included. The main services are registration and enforcement services.
II.1.5)Estimated total valueValue excluding VAT: 2 600 000.00 EUR
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)79140000 Legal advisory and information services
79110000 Legal advisory and representation services
79111000 Legal advisory services
II.2.4)Description of the procurement:
The objective of this call for tender is the conclusion of a framework contract for the provision of IPR portfolio management to the EU institutions, the Directorates-General and services of the European Commission, the executive agencies and European Union agencies and bodies. It does not include the renewal or annuities management of the IP portfolio of the EU.
Servicii - 155814-2016
Belgia-Bruxelles: Gestionarea portofoliului de proprietate intelectuală
2016/S 089-155814
Anunț de participare
Servicii
Temei juridic:
Directiva 2014/24/UE
II.1)Obiectul achiziţiei
II.1.1)Titlu:
Gestionarea portofoliului de proprietate intelectuală.
Număr de referinţă: JRC/BRU/2016/DDG.03/0003/OC.
II.1.2)Cod CPV principal
79120000 Servicii de consultanţă privind brevetarea şi drepturile de autor
II.1.4)Descriere succintă:
Prestarea de servicii de gestionare a portofoliului de drepturi de proprietate intelectuală (DPI) legate de activele de proprietate intelectuală, în special privind brevetele, mărcile, desenele și modelele industriale. Înregistrarea și soluționarea litigiilor în legătură cu numele de domenii sunt, de asemenea, incluse. Principalele servicii sunt serviciile de înregistrare și de punere în aplicare.
II.1.5)Valoarea totală estimată
Valoare fără TVA: 2 600 000.00 EUR
II.1.6)Informații privind loturile
Contractul este împărțit în loturi: nu
II.2)Descriere
II.2.2)Cod(uri) CPV suplimentar(e)
79140000 Servicii de consultanţă şi de informare juridică
79110000 Servicii de consultanţă şi de reprezentare juridică
79111000 Servicii de consultanţă juridică
II.2.4)Descrierea achiziţiei publice:
Obiectivul acestei licitații este încheierea unui contract-cadru pentru asigurarea gestionării portofoliului DPI pentru instituțiile UE, direcțiile generale și serviciile Comisiei Europene, agențiile executive și agențiile și organismele Uniunii Europene. Aceasta nu include reînnoirea sau gestionarea taxelor anuale pentru portofoliul PI al UE.