II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
Ramkontrakt för översättning av juridiska texter från vissa av Europeiska unionens officiella språk till svenska.
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod79530000 Översättartjänster
II.1.4)Kort beskrivning:
Anbudsinfordran omfattar sju delar (se del II.2). Eftersom det rör sig om en stående anbudsinfordran i samtliga delar kan nya ansökningar komma att prövas när som helst under upphandlingsperioden. Ramavtal kommer att slutas för separata delar. Ramavtalen har en varaktighet på 1 år, med möjlighet till automatisk förlängning upp till tre gånger om perioder på 1 år. Högsta antalet ramavtal som kommer att slutas anges för varje del. En förteckning över uppdragstagare kommer att upprättas där de rangordnas på grundval av tilldelningskriterierna. Denna förteckning avgör i vilken ordning uppdragstagarna initialt kommer att kontaktas, för att på grundval av kapacitet och eventuellt specialområde, erbjudas specifika uppdrag. Rangordningen kommer att ses över regelbundet för att säkerställa att den motsvarar kvaliteten på de tjänster som faktiskt tillhandahålls. Rangordningen kan även, under avtalsperioden, komma att ändras till följd av att nya ramavtal sluts eller befintliga ramavtal sägs upp.
II.1.5)Uppskattat totalt värdeVärde exkl. moms: 6 000 000.00 EUR
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2)Beskrivning
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 1
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)79530000 Översättartjänster
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen:
Multipla ramavtal för översättning av juridiska texter från engelska till svenska. Det högsta antalet ramavtal som kommer att upprättas för den här delen har fastställts till 50. Det rör sig om en stående anbudsinfordran.
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 2
Multipla ramavtal för översättning av juridiska texter från franska till svenska. Det högsta antalet ramavtal som kommer att upprättas för den här delen har fastställts till 50. Det rör sig om en stående anbudsinfordran.
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 3
Multipla ramavtal för översättning av juridiska texter från italienska till svenska. Det högsta antalet ramavtal som kommer att upprättas för den här delen har fastställts till 50. Det rör sig om en stående anbudsinfordran.
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 4
Multipla ramavtal för översättning av juridiska texter från nederländska till svenska. Det högsta antalet ramavtal som kommer att upprättas för den här delen har fastställts till 15. Det rör sig om en stående anbudsinfordran.
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 5
Multipla ramavtal för översättning av juridiska texter från polska till svenska. Det högsta antalet ramavtal som kommer att upprättas för den här delen har fastställts till 50. Det rör sig om en stående anbudsinfordran.
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 6
Multipla ramavtal för översättning av juridiska texter från spanska till svenska. Det högsta antalet ramavtal som kommer att upprättas för den här delen har fastställts till 50. Det rör sig om en stående anbudsinfordran.
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 7
Multipla ramavtal för översättning av juridiska texter från tyska till svenska. Det högsta antalet ramavtal som kommer att upprättas för den här delen har fastställts till 50. Det rör sig om en stående anbudsinfordran.