Bekendtgørelse med henblik på frivillig forudgående gennemsigtighed
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Leverandør til specialrådgivning, udredning, vidensarbejde, kursusvirksomhed og materialeproduktion vedr. børn og unge med synsnedsættelse, KaS-udbud c
II.1.2)Hoved-CPV-kode85312300 Vejledning og rådgivning
II.1.4)Kort beskrivelse:
Udbuddet vedrører levering af ydelserne specialrådgivning, udredning, vidensarbejde, kursusvirksomhed og materialeproduktion vedr. børn og unge med synsnedsættelse samt pårørende og fagprofessionelle, der arbejder med målgruppen.
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Ydelserne vedrører:
1) Specialrådgivningsydelser på baggrund af henvendelser fra borgere og fagprofessionelle. Rådgivningen gives til borgere, pårørende eller fagpersoner i form af enkeltstående eller længerevarende rådgivningsforløb
2) Udredning af borgere herunder undersøgelse og vurdering af for eksempel funktionsevne/funktionsnedsættelse
3) Vidensarbejde herunder indsamling, udvikling, bearbejdning og formidling af faglig viden
4) Kursusvirksomhed i form af kortere undervisningsforløb inden for et afgrænset emne i relation til den enkelte målgruppe
5) Materialeproduktion i form af fremstilling af konkrete materialer, der skal kompensere for en funktionsnedsættelse i en undervisningssituation eller i forbindelse med leg og læring.