Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Bygge og anlæg - 158556-2022
Danmark-København: Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde
2022/S 060-158556
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter – forsyningsvirksomhed
Resultat af udbudsproceduren
Bygge- og anlægsarbejder
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Anlægsentrepriser Lolland
Sagsnr.: E2009-10
II.1.2)Hoved-CPV-kode
45230000 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde
II.1.4)Kort beskrivelse:
Kontrakten omfatter udbygning af banen over Lolland fra 1 til 2 spor, samt opgradering af hastighed til 200 km/t. Opgaven er opdelt i 2 entrepriser benævnt henholdsvis E2009 og E2010 indeholdende følgende hovedelementer.
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: ja
II.2)Beskrivelse
II.2.1)Betegnelse:
Delkontraktnr.: 1
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet: