II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Työsuhdepolkupyörät ja -sähköpolkupyörät leasingpalveluna
II.1.2)CPV-Code Hauptteil66000000 Finanz- und Versicherungsdienstleistungen
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Sarastia Oy:n hankintayksikkö pyytää asiakkailleen tarjouksia työsuhdepolkupyörien ja -sähköpolkupyörien leasingpalvelusta tarjouspyyntöasiakirjojen mukaisesti.
Hankinnan kohteena on työsuhdepolkupyörien ja -sähköpolkupyörien leasingpalvelu, joka mahdollistaa työsuhdepolkupyöräedun hyödyntämisen sopimukseen sitoutuneiden Tilaajien henkilöstölle.
Hankinta on jaettu seuraaviin osakokonaisuuksiin:
1. Työsuhdepolkupyörien ja -sähköpyörien leasingpalvelu / UUSIMAA
2. Työsuhdepolkupyörien ja -sähköpyörien leasingpalvelu / PIRKANMAA
3. Työsuhdepolkupyörien ja -sähköpyörien leasingpalvelu / LAPPI
4. Työsuhdepolkupyörien ja -sähköpyörien leasingpalvelu / ETELÄ-KARJALA
5. Työsuhdepolkupyörien ja -sähköpyörien leasingpalvelu / MUU SUOMI
Kilpailutus suoritetaan avoimella menettelyllä, jonka perusteella jokaiseen osakokonaisuuteen valitaan yksi (1) eniten pisteitä saanut hyväksyttävissä oleva puitesopimustoimittaja vastaamaan työsuhdepyöräedun kokonaishallinnasta. Sama tarjoaja voidaan valita useampaan osakokonaisuuteen. Leasingpalvelu sisältää leasingrahoituksen ja työsuhdepyöräpalvelun hallinnoinnin kokonaisuutena.
Kilpailutuksen valintaperusteena on kokonaistaloudellinen edullisuus, jokaisessa osakokonaisuudessa hinnan painoarvon ollessa 75 pistettä ja laadun painoarvon ollessa 25 pistettä. Valinta tapahtuu tarjoajien pisteytysjärjestyksessä. Mikäli useampi tarjoaja saa saman pistemäärän, hankintayksikkö arpoo valittavat tarjoajat. Arvonta on oikeuskäytännössä hyväksytty tapa.
Puitesopimus on kestoltaan määräaikainen neljä (4) vuotta. Sopimuksen irtisanomisaika on molempien sopijapuolten ja hankintaan sitoutuneiden Sarastian asiakasyhteisöjen osalta kuusi (6) kuukautta määräaikaisuudesta huolimatta. Sopimuksen käyttäjillä on oikeus irtisanoutua vain halutuista osakokonaisuuksista. Työsuhdepyöräedun saajan leasingsopimuksen kesto vaihtelee riippuen polkupyörän hankintahinnasta.
Sopimuskausi alkaa aikaisintaan hankintapäätöksen saatua lainvoiman. Sopimukseen liittyvät yhteisöt (ks. sopimuspohja) siirtyvät tehtävän sopimuksen piiriin nykyisten sopimustensa päättymisen jälkeen.
Hankintayksiköllä on oikeus tarkistaa tarjoajan tarjousasiakirjoissa antamat tiedot ennen hankintapäätöksen tekemistä. Mikäli annetut tiedot eivät pidä paikkaansa, tarjous hylätään.
II.1.5)Geschätzter GesamtwertWert ohne MwSt.: 7 603 400.00 EUR
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: ja
Angebote sind möglich für alle Lose
II.2)Beschreibung
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:
Työsuhdepolkupyörien ja -sähköpyörien leasingpalvelu / UUSIMAA
Los-Nr.: 1
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)66000000 Finanz- und Versicherungsdienstleistungen
66114000 Finanzierungs-Leasing
34430000 Fahrräder
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Hankinnan kohteena on työsuhdepolkupyörien ja -sähköpolkupyörien leasingpalvelu Uudenmaan maakunnan alueelle, joka mahdollistaa työsuhdepolkupyöräedun hyödyntämisen sopimukseen sitoutuneiden Tilaajien henkilöstölle. Leasingpalvelu sisältää leasingrahoituksen ja työsuhdepyöräpalvelun hallinnoinnin kokonaisuutena.
Työsuhdepyörän leasingmaksun oletus on 100 €/kk/pyörä, pois lukien mahdollinen viimeisen kuukauden poikkeava kuukausierä (verovapaa arvo enintään 1200 €/vuosi). Palvelunkäyttäjä ja palveluntuottaja voivat sopia poikkeavasta kuukausierästä, jos tämä on mahdollista palveluntuottajan palvelumallin mukaisesti. Pyörien arvo saa olla maksimissaan 4000 euroa (sis. alv 24%). Palvelunkäyttäjä voi kuitenkin hankkia arvokkaamman pyörän, jolloin palvelunkäyttäjä maksaa erotuksen suoraan palveluntuottajalle.
Työsuhdepolkupyörän leasingmaksu pitää sisällään polkupyörien lisäksi vakuutuksen ja mahdolliset huollot ja lisävarusteet. Palvelunkäyttäjä voi sisällyttää leasingiin valitsemiaan, verottajan polkupyöräetuun hyväksymiä varusteita. Valitut lisävarusteet vaikuttavat verotusarvoon ja varusteiden arvo lisätään pyörän hankintahintaan. Palvelunkäyttäjä voi valita itse, haluaako sisällyttää huoltobudjettia pyörän hankintahintaan ja mikä on mahdollisen huoltobudjetin määrän. Palvelunkäyttäjä maksaa itse huoltobudjetin ylittävän osuuden. Mikäli Palvelunkäyttäjä ei halua sisällyttää huoltobudjettia pyörän hankintahintaan, voidaan ennalta arvaamattomat huollot sisällyttää sopimukseen kesken sopimuskauden, mikäli tämä on Palveluntuottajan palvelumallin mukaan mahdollista.
Leasingsopimuksen vuokrakausi voi alkaa kuun alusta tai kesken kalenterikuukauden. Mikäli palvelunkäyttäjä saa polkupyöräedun kesken kalenterikuukauden, lasketaan ensin koko kuukauden edun määrä, joka jaetaan arvolla 30,33 ja kerrotaan pyörän käytettävissäolopäivillä. Palvelunkäyttäjän leasingkausi voi jatkua, vaikka tilaajan ja palveluntuottajan välinen palveluhankintasopimus päättyisi.
Palveluntuottaja tarjoaa Tilaajalle työsuhdepolkupyörien sähköisen hallinnointipalvelun, jonka on oltava Tilaajan käytettävissä koko palvelusopimuksen sopimuskauden ajan. Hallinnointipalvelu voi olla esimerkiksi valmissovellus tai vastaava palveluportaali.
Työsuhdepolkupyörien ja -sähköpyörien leasingpalvelu / MUU SUOMI
Los-Nr.: 5
Hankinnan kohteena on työsuhdepolkupyörien ja -sähköpolkupyörien valtakunnallinen leasingpalvelu, joka mahdollistaa työsuhdepolkupyöräedun hyödyntämisen sopimukseen sitoutuneiden Tilaajien henkilöstölle. Leasingpalvelu sisältää leasingrahoituksen ja työsuhdepyöräpalvelun hallinnoinnin kokonaisuutena.
Työsuhdepolkupyörän leasingmaksu pitää sisällään polkupyörien lisäksi vakuutuksen ja mahdolliset huollot ja lisävarusteet. Palvelunkäyttäjä voi sisällyttää leasingiin valitsemiaan, verottajan polkupyöräetuun hyväksymiä varusteita. Valitut lisävarusteet vaikuttavat verotusarvoon ja varusteiden arvo lisätään pyörän hankintahintaan. Palvelunkäyttäjä voi valita itse, haluaako sisällyttää huoltobudjettia pyörän hankintahintaan ja mikä on mahdollisen huoltobudjetin määrän. Mikäli Palvelunkäyttäjä ei halua sisällyttää huoltobudjettia pyörän hankintahintaan, voidaan ennalta arvaamattomat huollot sisällyttää sopimukseen kesken sopimuskauden. Palvelunkäyttäjä maksaa itse huoltobudjetin ylittävän osuuden. Mikäli Palvelunkäyttäjä ei halua sisällyttää huoltobudjettia pyörän hankintahintaan, voidaan ennalta arvaamattomat huollot sisällyttää sopimukseen kesken sopimuskauden, mikäli tämä on Palveluntuottajan palvelumallin mukaan mahdollista.
Palveluntuottaja tarjoaa tilaajalle työsuhdepolkupyörien sähköisen hallinnointipalvelun, jonka on oltava tilaajan käytettävissä koko palvelusopimuksen sopimuskauden ajan. Hallinnointipalvelu voi olla esimerkiksi valmissovellus tai vastaava palveluportaali.
Työsuhdepolkupyörien ja -sähköpyörien leasingpalvelu / LAPPI
Los-Nr.: 3
Hankinnan kohteena on työsuhdepolkupyörien ja -sähköpolkupyörien leasingpalvelu Lapin maakunnan alueelle, joka mahdollistaa työsuhdepolkupyöräedun hyödyntämisen sopimukseen sitoutuneiden Tilaajien henkilöstölle. Leasingpalvelu sisältää leasingrahoituksen ja työsuhdepyöräpalvelun hallinnoinnin kokonaisuutena.
Työsuhdepolkupyörien ja -sähköpyörien leasingpalvelu / PIRKANMAA
Los-Nr.: 2
Hankinnan kohteena on työsuhdepolkupyörien ja -sähköpolkupyörien leasingpalvelu Pirkanmaan maakunnan alueelle, joka mahdollistaa työsuhdepolkupyöräedun hyödyntämisen sopimukseen sitoutuneiden Tilaajien henkilöstölle. Leasingpalvelu sisältää leasingrahoituksen ja työsuhdepyöräpalvelun hallinnoinnin kokonaisuutena.
Työsuhdepolkupyörien ja -sähköpyörien leasingpalvelu / ETELÄ-KARJALA
Los-Nr.: 4
Hankinnan kohteena on työsuhdepolkupyörien ja -sähköpolkupyörien leasingpalvelu Etelä-Karjalan maakunnan alueelle, joka mahdollistaa työsuhdepolkupyöräedun hyödyntämisen sopimukseen sitoutuneiden Tilaajien henkilöstölle. Leasingpalvelu sisältää leasingrahoituksen ja työsuhdepyöräpalvelun hallinnoinnin kokonaisuutena.