Det glæder os at kunne fortælle, at den nye version af TED-portalen bliver lanceret den 29. januar 2024 (skal bekræftes!) Er du interesseret i at få information om de nye funktioner og forbedringer og fordelene for brugerne? Gå ind og læs vores artikel – så bliver du klogere på det hele.
There are some bugs affecting the way eForms notices are displayed. We are working on solving the problem. In the meanwhile, please check our dedicated page for more information and guidance.
Tjenesteydelser - 159096-2023
Danmark-Odense: It-tjenester: rådgivning, programmeludvikling, internet og support
2023/S 055-159096
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter
Resultat af udbudsproceduren
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Drift og vedligeholdelse af Sundhedsdatanettet
II.1.2)Hoved-CPV-kode
72000000 It-tjenester: rådgivning, programmeludvikling, internet og support
II.1.4)Kort beskrivelse:
Sundhedsdatanettet er et fællesoffentligt lukket og sikret netværk til datakommunikation i den danske sundhedssektor for både offentlige og private parter. Sundhedsdatanettet binder lokale, sikrede net sammen i en fælles infrastruktur via Sundhedsdatanettets knudepunkt (SDX).
Dette udbud vedrører en transformation af det eksisterende netværk til en SD-WAN infrastruktur som skal kunne fungere på de datalinjer, som de tilsluttede allerede selv har anskaffet, hvormed Sundhedsdatanettet for de tilsluttede parter vil fremstå som et krypteret, fully meshed, virtuelt netværk. SD-WAN infrastrukturen skal kunne fungere sammen med aftalesystemet for at kunne transportere data i overensstemmelse med de aftaler de tilsluttede parter har indgået heri. Aftalesystemet er ikke en del af dette udbud.
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
32422000 Netkomponenter
72253100 Help-desk-tjenester
72253200 Systemsupport
72315200 Drift af datanetværk
72511000 Tjenesteydelser i forbindelse med netstyringsprogrammel
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Sundhedsdatanettet er et fællesoffentligt lukket og sikret netværk til datakommunikation i den danske sundhedssektor for både offentlige og private parter. Sundhedsdatanettet binder lokale, sikrede net sammen i en fælles infrastruktur via Sundhedsdatanettets knudepunkt (SDX). Sundhedsdatanettet leverer digital understøttelse til operatører af væsentlige tjenester i sundhedssektoren, som er omfattet af den nuværende lov om net- og informationssikkerhed for domænenavnssystemer og visse digitale tjenester (NIS) og den kommende NIS2-lov. Sundhedsdatanettet består i dag af datalinjer og aktivt netværksudstyr. Desuden er der til Sundhedsdatanettet en række støttesystemer, herunder aftalesystemet, hvori parter tilsluttet Sundhedsdatanettet udstiller services og indgår aftaler om adgange til udstillede services.
Dette udbud vedrører en transformation af det eksisterende netværk til en SD-WAN infrastruktur som skal kunne fungere på de datalinjer, som de tilsluttede allerede selv har anskaffet, hvormed Sundhedsdatanettet for de tilsluttede parter vil fremstå som et krypteret, fully meshed, virtuelt netværk bl.a. baseret på netværkskomponenter, som købes som en del af leverancen. SD-WAN infrastrukturen skal kunne fungere sammen med aftalesystemet for at kunne transportere data i overensstemmelse med de aftaler de tilsluttede parter har indgået heri. Aftalesystemet er ikke en del af dette udbud. SD-WAN infrastrukturen skal kunne understøtte tilsluttede parters adgang til at have overblik over driftstilstanden på de udbudte services samt over trafikken på egne aftaler. Leverandøren skal som SPOC kunne gennemskue det samlede netværksbillede og være med til at løse evt. fejl i Sundhedsdatanettet hurtigt i samarbejde med både tilsluttede parter, deres netværksleverandører, aftalesystemleverandøren og MedCom.
Leverandøren skal også kunne levere kvalitativ support hurtigt til de tilsluttede parters it-funktioner og også være klar til en pædagogisk support hvis en slutbruger skulle kontakte SPOC'en.
Leverandøren skal kunne tage ansvar for, at alle tilsluttede parter migreres til det nye netværk i overensstemmelse med den overordnede tidsplan og i samme periode at kunne håndtere nye tilslutninger smidigt og hurtigt med robuste leverancer af det nødvendige netværksudstyr.
Ydelsen skal leveres i compliance med de krav der stilles i ISO 27001 eller tilsvarende.