Νομική βάση:
Κανονισμός (ΕΕ, Ευρατόμ) αριθ. 2018/1046
II.1)Εύρος της σύμβασης
II.1.1)Τίτλος:
Εφαρμογή μιας πολλαπλής ροής εργασίας και ροής εργασίας μεταξύ ειδών για την εξαγωγή ανθρώπινων σημείων αναφοράς και τιμών καθοδήγησης με βάση την υγεία (HBGV) από ποσοτικά δεδομένα in vitro
Αριθμός αναφοράς: OC/EFSA/IDATA/2022/01
II.1.2)Κωδικός κύριου λεξιλογίου CPV73000000 Υπηρεσίες έρευνας και ανάπτυξης, καθώς και συναφείς υπηρεσίες παροχής συμβουλών
II.1.4)Σύντομη περιγραφή:
Πρωταρχικός στόχος του σχεδίου είναι ο καθορισμός, η επικύρωση και η εφαρμογή μιας τυποποιημένης ροής εργασίας (πειραματικής και υπολογιστικής) για την εξαγωγή αξιόπιστων ανθρώπινων σημείων αναφοράς και τιμών καθοδήγησης με βάση την υγεία (HBGV) με τη χρήση προσεγγίσεων αιχμής in vitro, ήτοι πλατφορμών οργάνων σε chip (O-on-a-chip) και πολλαπλών καταληκτικών σημείων OMIC (περιστροφικών, μεταβολομικών, επιγονιδιωματικών).
II.1.5)Εκτιμώμενη συνολική αξίαΑξία χωρίς ΦΠΑ: 3 250 000.00 EUR
II.1.6)Πληροφορίες σχετικά με τα τμήματαΗ παρούσα σύμβαση υποδιαιρείται σε τμήματα: ναι
Μπορούν να υποβληθούν προσφορές για όλα τα τμήματα
II.2)Περιγραφή
II.2.1)Τίτλος:
Εφαρμογή ροής εργασίας πολλαπλών OMIC και διαειδικών (Στόχος 1)
Αριθμός τμήματος: 1
II.2.2)Επιπλέον κωδικός(-οί) CPV73000000 Υπηρεσίες έρευνας και ανάπτυξης, καθώς και συναφείς υπηρεσίες παροχής συμβουλών
II.2.4)Περιγραφή της σύμβασης:
• Στόχος 1: Εφαρμογή ροής εργασίας πολλαπλών OMIC και διαειδικών. Στην πρώτη φάση, θα επιλεγεί ένα σύνολο ουσιών πλούσιων σε δεδομένα (6 έως 12 ενώσεις) και θα χρησιμοποιηθεί για έναν εκτεταμένο τοξικολογικό έλεγχο με βάση τα OC και τα πολλαπλά-OMICs προφίλ (μεταγραφικό, επιγονιδιωματικό, μεταβολομικό). Οι επιλεγμένες ουσίες θα περιλαμβάνουν κληροδοτημένους κινδύνους σε τρόφιμα/ζωοτροφές και ενώσεις/θρεπτικά συστατικά με θετικούς ισχυρισμούς για την υγεία (π.χ. ρεσβερατρόλη, που θα χρησιμοποιηθούν για την επαλήθευση της εφαρμοσιμότητας των OMIC κατά την αξιολόγηση των ευεργετικών διατροφικών επιπτώσεων). Ο πειραματικός σχεδιασμός θα βασίζεται σε μεγάλο βαθμό στις διαδικασίες που έχουν καθιερωθεί στο σχέδιο EU ToxRisk.
Παρτίδα 2 – Επέμβαση χημικών ομάδων από μεταποιημένα δεδομένα OMICS στη CTD (Στόχος 2)
Αριθμός τμήματος: 2
• Στόχος 2: Εισαγωγή χημικών ομάδων από επεξεργασμένα δεδομένα OMICS στη συγκριτική βάση δεδομένων τοξικογονιδιωματικής (CTD - comparative toxicogenomics database).
Legal Basis:
Regulation (EU, Euratom) No 2018/1046
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Implementation of a Multi-OMICs and Inter-species Workflow to Derive Human Reference Points and Health-based Guidance Values (HBGVs) from Quantitative in Vitro Data
Reference number: OC/EFSA/IDATA/2022/01
II.1.2)Main CPV code73000000 Research and development services and related consultancy services
II.1.4)Short description:
The overarching goal of the project is to define, validate and apply a standardised workflow (experimental and computational) for deriving reliable human reference points and HBGVs using cutting edge in-vitro approaches, namely organ-on-a-chip (OoC) platforms and multiple OMICs endpoints (transcriptomics, metabolomics, epigenomics).
II.1.5)Estimated total valueValue excluding VAT: 3 250 000.00 EUR
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: yes
Tenders may be submitted for all lots
II.2)Description
II.2.1)Title:
Implementation of a Multi-OMICs and Inter-species Workflow (Objective 1)
Lot No: 1
II.2.2)Additional CPV code(s)73000000 Research and development services and related consultancy services
II.2.4)Description of the procurement:
• Objective 1: Implementation of a multi-OMICs and inter-species workflow. In phase one, a set of data-rich substances will be selected (6 to 12 compounds) and used for an extensive toxicological screening based on OoC and multi-OMICs profiling (transcriptomics, epigenomics, metabolomics). Selected substances will include legacy hazards in food/feed and compounds/nutrients with positive health claims (e.g. resveratrol, to be used to verify applicability of OMICs in assessing beneficial dietary effects). The experimental design will be largely based on the procedures established in EU ToxRisk.
Lot 2 – Inference of Chemical Grouping from Processed OMICS Data in CTD (Objective 2)
Lot No: 2
• Objective 2: Inference of chemical grouping from processed OMICS data in the comparative toxicogenomics database (CTD).
Il-bażi ġuridika:
Regolament (UE, Euratom) Nru 2018/1046
II.1)L-għan tal-ksib
II.1.1)Titlu:
Implimentazzjoni ta’ Fluss tax-Xogħol Multiomika u Inter-speċi għad-Derivazzjoni ta’ Punti ta’ Referenza Umana u Valuri ta’ Gwida bbażati fuq is-Saħħa (HBGVs) minn Dejta in Vitro Kwantitattiva
Numru ta' referenza: OC/EFSA/IDATA/2022/01
II.1.2)Kodiċi ewlieni CPV73000000 Servizzi ta' riċerka u żvilupp u servizzi relatati mal-konsulenza
II.1.4)Deskrizzjoni qasira:
L-għan globali tal-proġett hu li jiddefinixxi, jivvalida u japplika fluss tax-xogħol standardizzat (sperimentali u komputazzjonali) għad-derivazzjoni ta’ punti ta’ referenza umani affidabbli u l-HBGVs bl-użu ta’ approċċi in-vitro mill-aktar avvanzati, jiġifieri pjattaformi organu fuq ċipp (OoC) u punti ta’ tmiem multiomiċi (traskrittomiċi, metabolomiċi, epiġenomiċi).
II.1.5)Stima tal-valur totaliValur mingħajr VAT: 3 250 000.00 EUR
II.1.6)Informazzjoni dwar il-lottijietDan il-kuntratt huwa maqsum f’lottijiet: iva
L-offerti jistgħu jintbagħtu għal il-lottijiet kollha
II.2)Deskrizzjoni
II.2.1)Titlu:
Implimentazzjoni ta’ Fluss tax-Xogħol Multiomika u Inter-speċi (Għan 1)
Nru tal-lott: 1
II.2.2)Kodiċi(jiet) addizzjonali tal-VKK73000000 Servizzi ta' riċerka u żvilupp u servizzi relatati mal-konsulenza
II.2.4)Deskrizzjoni tal-akkwist:
• Objettiv 1: Implimentazzjoni ta’ fluss tax-xogħol multiomika u inter-speċi. Fl-ewwel fażi, se jintgħażel sett ta’ sustanzi b’ħafna dejta (6 sa 12-il kompost) u dan se jintuża għal skrinjar tossikoloġiku estensiv ibbażat fuq it-tfassil ta’ profili OoC u tal-multiomiċi (traskrittomiċi, epiġenomiċt, metabolomiċi). Is-sustanzi magħżula se jinkludu perikli storiċi fl-ikel/għalf u komposti/nutrijenti b’indikazzjonijiet pożittivi dwar is-saħħa (eż. resveratrol, li għandhom jintużaw biex tiġi vverifikata l-applikabbiltà tal-multiomiċi fil-valutazzjoni ta’ effetti djetetiċi ta’ benefiċċju). Id-disinn sperimentali se jkun ibbażat l-aktar fuq il-proċeduri stabbiliti fit-ToxRisk tal-UE.
Lott 2 – Inferenza tal-Gruppi Kimiċi mid-Data Proċessata tal-multiomiċi fis-CTD (Għan 2)
Nru tal-lott: 2
• Objettiv 2: Inferenza ta’ grupp kimiku minn data pproċessata tal-multiomiċi fil-bażi tad-data komparattiva tossikoġenika (CTD).
Temei juridic:
Regulamentul (UE, Euratom) nr. 2018/1046
II.1)Obiectul achiziţiei
Punerea în aplicare a unui flux de lucru multi-OMIC și inter-specii pentru a obține puncte de referință umane și valori orientative bazate pe sănătate (HBGV) din date in vitro cantitative
Număr de referinţă: OC/EFSA/IDATA/2022/01
II.1.2)Cod CPV principal73000000 Servicii de cercetare şi de dezvoltare şi servicii conexe de consultanţă
II.1.4)Descriere succintă:
Obiectivul general al proiectului este de a defini, a valida și a aplica un flux de lucru standardizat (experimental și computațional) pentru obținerea de puncte de referință umane fiabile și de HBGV-uri utilizând abordări in vitro de vârf, și anume platforme organ-pe-cip (OoC) și puncte terminale multiple OMIC (transcriptomice, metabolomice, epigenomice).
II.1.5)Valoarea totală estimatăValoare fără TVA: 3 250 000.00 EUR
II.1.6)Informații privind loturileContractul este împărțit în loturi: da
Pot fi depuse oferte pentru toate loturile
II.2)Descriere
Implementarea unui flux de lucru multi-omic și inter-specii (obiectivul 1)
Lot nr.: 1
II.2.2)Cod(uri) CPV suplimentar(e)73000000 Servicii de cercetare şi de dezvoltare şi servicii conexe de consultanţă
II.2.4)Descrierea achiziţiei publice:
• Obiectivul 1: Implementarea unui flux de lucru multi-omic și inter-specii. În faza întâi, va fi selectat un set de substanțe bogate în date (6-12 compuși) și va fi utilizat pentru un screening toxicologic extins bazat pe profilarea OoC și multi-OMIC (transcriptomică, epigenomică, metabolomică). Substanțele selectate vor include pericolele moștenite din alimente/furaje și compuși/nutrienți cu mențiuni de sănătate pozitive (de exemplu, resveratrol, care trebuie utilizate pentru a verifica aplicabilitatea abordărilor omice în evaluarea efectelor alimentare benefice). Proiectarea experimentală se va baza în mare parte pe procedurile stabilite în ToxRisk al UE.
Lotul 2 – Inferența grupării chimice din datele omice procesate în CTD (obiectivul 2)
Lot nr.: 2
• Obiectivul 2: Inferența grupării chimice din datele omice procesate în baza de date toxicogenomică comparativă (CTD).
Italija-Parma: Izvedba delovnega toka več „omik“ in med vrstami za izpeljavo človeških referenčnih točk in orientacijskih vrednosti, ki temeljijo na zdravju (HBGV), iz kvantitativnih podatkov in vitro
2022/S 061-159288
Pravna podlaga:
Uredba (EU, Euratom) št. 2018/1046
II.1)Obseg naročila
II.1.1)Naslov:
Izvedba delovnega toka več „omik“ in med vrstami za izpeljavo človeških referenčnih točk in orientacijskih vrednosti, ki temeljijo na zdravju (HBGV), iz kvantitativnih podatkov in vitro
Referenčna številka dokumenta: OC/EFSA/IDATA/2022/01
II.1.2)Glavna koda CPV73000000 Storitve na področju raziskav in razvoja ter s tem povezane svetovalne storitve
II.1.4)Kratek opis:
Glavni cilj projekta je opredeliti, potrditi in uporabiti standardizirani delovni tok (eksperimentalni in računalniški) za izpeljavo zanesljivih človeških referenčnih točk in orientacijskih vrednosti, ki temeljijo na zdravju (Health-based Guidance Values – HBGV) z uporabo vrhunskih pristopov in vitro, in sicer platform organov na čipu (organ-on-a-chip – OoC) in končnih točk več „omik“ (transkriptomike, metabolomike, epigenomike).
II.1.5)Ocenjena skupna vrednostVrednost brez DDV: 3 250 000.00 EUR
II.1.6)Informacije o sklopihNaročilo je razdeljeno na sklope: da
Ponudbe je treba predložiti za vse sklope
II.2)Opis
II.2.1)Naslov:
Izvedba delovnega toka več „omik“ in med vrstami (cilj 1)
Št. sklopa: 1
II.2.2)Dodatna(-e) koda(-e) CPV73000000 Storitve na področju raziskav in razvoja ter s tem povezane svetovalne storitve
II.2.4)Opis javnega naročila:
• cilj 1: izvedba delovnega toka več „omik“ in med vrstami. V prvi fazi bo izbran nabor snovi, bogatih s podatki (6 do 12 spojin), ki bo uporabljen za obsežno toksikološko pregledovanje na podlagi profiliranja OoC in več „omik“ (transkriptomike, epigenomike, metabolomike). Izbrane snovi bodo vključevale stare nevarnosti v hrani/krmi in spojinah/hranilih s pozitivnimi zdravstvenimi trditvami (npr. resveratrol, ki se bo uporabljal za preverjanje uporabnosti ved s pripono „omika“ pri ocenjevanju ugodnih prehranskih učinkov). Zasnova eksperimenta bo v veliki meri temeljila na postopkih, določenih v okviru projekta EU ToxRisk.
Sklop 2 – povzetek kemijske razvrstitve iz obdelanih podatkov s področja ved s pripono „omika“ v primerjalni podatkovni zbirki toksikogenomike (cilj 2)
Št. sklopa: 2
• cilj 2: povzetek kemijske razvrstitve iz obdelanih podatkov s področja ved s pripono „omika“ v primerjalni podatkovni zbirki toksikogenomike.