Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Levering af papiraffaldssække og køkkenposer til Billund Kommune
Sagsnr.: 133025
II.1.2)Hoved-CPV-kode19640000 Affaldssække og -poser af polyethylen
II.1.4)Kort beskrivelse:
I Billund Kommune sorterer borgerne det daglige affald fra husholdningen i de 2 fraktioner madaffald og restaffald. Madaffald er for eksempel kød, frugt og grøntsager (”vådt affald”). Restaffald er alt det øvrige affald, f.eks. mælkekartoner, stanniol, engangsbleer og støv-sugerposer. Borgerne har et 2-delt affaldsstativ med papirsække til henholdsvis mad- og restaffald. Sækkene hentes hver 14. dag. Forår og efterår får borgerne udleveret 100 stk. 8 liters køkkenposer af papir til indendørs opsamling af madaffald. Til indendørs opsamling af restaffaldet må der bruges plastikposer, som borgerne selv køber.
II.1.5)Anslået samlet værdi
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)33772000 Engangsprodukter af papir
18930000 Tasker, sække, poser
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
I Billund Kommune sorterer borgerne det daglige affald fra husholdningen i de 2 fraktioner madaffald og restaffald. Madaffald er for eksempel kød, frugt og grøntsager (”vådt affald”). Restaffald er alt det øvrige affald, f.eks. mælkekartoner, stanniol, engangsbleer og støv-sugerposer. Borgerne har et 2-delt affaldsstativ med papirsække til henholdsvis mad- og restaffald. Sækkene hentes hver 14. dag. Forår og efterår får borgerne udleveret 100 stk. 8 liters køkkenposer af papir til indendørs opsamling af madaffald. Til indendørs opsamling af restaffaldet må der bruges plastikposer, som borgerne selv køber. For så vidt angår papiraffaldssække og køkkenposer af papir har Ordregiver et behov på følgende mængde: Type Størrelse Estimeret forbrug i antal:- Køkkenposer 8 L 2.000.000 pr. år - Sække til madaffald 90 L 240.000 pr. år - Sække til madaffald 150 L 5.000 pr. år - Sække til restaffald 150 L 260.000 pr. år - Ekstra sække til restaffald 150 L 5.000 pr. år Med følgende afvigelse:- Køkkenposer 8L + 10% - Sække til madaffald Ca. 90L + 10% - Sække til madaffald Ca. 150L + / - 5%- Sække til restaffald Ca. 150L + / - 5% - Ekstra sække til restaffald Ca. 150L + / - 5% De angivne mængde på papiraffaldssække og køkkenposer af papir er vejledende, og baserer sig på historisk forbrug. Aftaleperioden er 24 måneder fra tidspunktet for kontraktens underskrift, og er uopsigeligt for begge parter. Kontrakten kan efter 2 år opsiges med et opsigelsesvarsel på 6 måneder. Der er mulighed for option af 2X12 måneder. Ordregiver har med baggrund i økonomiske forhold skønnet, at der med en samlet aftale kan opnås mere fordelagtige priser. Udbuddet opsplittes ikke i delaftaler, idet det vurderes, at en opsplitning vil medføre betydelige risici for manglende stordriftsfordele. Af hensyn til kvaliteten og sammenhængen i den samlede udbudte opgave vurderes det med hensigtsmæssigt med én samlet kontrakt.