Denne bekendtgørelse er kun vejledende
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Udbud af installation, opsætning, indkøb, levering, drift og service af ladeinfrastruktur til elbiler
II.1.2)Hoved-CPV-kode31600000 Eludstyr
II.1.4)Kort beskrivelse:
Udbuddet vedrører installation, opsætning, indkøb, levering, drift og service af ladestandere til elbiler i By & Havns parkeringsanlæg.
Der skal desuden forberedes til fremtidige udvidelser, ligesom driften og serviceringen af By & Havns eksisterende ladestandere skal overtages, som en del af aftalen.
II.1.5)Anslået samlet værdiVærdi eksklusive moms: 20 000 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)31611000 Kabelsæt
31681500 Opladere
34926000 Udstyr til parkeringspladsregulering
44141100 Elinstallationsrør
44320000 Kabler og hermed beslægtede produkter
45231100 Almindelige bygge- og anlægsarbejder i forbindelse med rørledninger
45310000 Udførelse af elektriske installationer
51112000 Installation af udstyr til distribution og overvågning af elektricitet
51112100 Installation af udstyr til distribution af elektricitet
72220000 Konsulentvirksomhed i forbindelse med systemer og teknik
72253100 Help-desk-tjenester
72253200 Systemsupport
72310000 Databehandling
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Udbuddet omhandler de forberedende installationsarbejder samt indkøb og levering af ladeinfrastruktur (hardware med tilhørende software) til elbiler med tilhørende aftale om drift, service og vedligeholdelse af ladeinfrastrukturen. Udbuddet omfatter desuden overtagelse af drift, service og vedligeholdelse af den eksisterende ladeinfrastruktur i By & Havns parkeringsanlæg.